Voimapyörä..tämä kuulemma kaikkien vatsaliikkeiden kuningas..kokeilin sitä itse viime keskiviikkona ja tänään perjantaina vatsat vielä kipiät on..eli kyl kai toimii!!! mutta olisi pari kysymystä.. a)se käy selkään minulla..alaelkään..kuin saisi ton virheen korjattua?
ja plajo teil on yleensä rautaa jos tangolla teette..meil oli kympit päissä..olikoha liika..
ja plajo teil on yleensä rautaa jos tangolla teette..meil oli kympit päissä..olikoha liika..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä vielä,kokeile seuraavan kerran 20 kg/ päissä,voi olla ettet pääse seuraavana päivänä vuoteesta ylös!Sen verran kipiät!Mutta eiku "toopinkia"peliin ni ei tunnu missään,kysy vaikka Tonilta!
millainen tämä VOIMAPYÖRÄ tarkkaan ottaen on
Tsekkaappa tästä : http://www.t-mag.com/nation_articles/267ab.jsp
Voimapyörä on ab wheel, mutta liikkeen voi tehdä myös siis levytangolla tai käsipainoilla.
Eikös voimapyörässä pitäisi liike viedä niin pitkälle, että vatsa melkein ottaisi kiinni lattiaan, eikä niin kuin linkin osoittaman nettisivun kuvissa, missä vatsan ja lattian välillä on yli puoli metriä. Niin mä ainakin olen tehny, sellaisella oikealla voimapyörällä. Tosin vain polvet lattiassa, varpaisillaan liian rankkaa, kun meinaa selkä katketa.
Liike kannattaa tehdä puhtaasti ettei se ottaisi selkään, tällöin tulisi jännittää myös alavatsalihakset.. Jos jännität pelkästään ylempiä vatsalihaksia, kuten yleisin virhe on, vartalo pääsee taipumaan kaarelle ja tästä johtuen se sattuu alaselkään. Vartalo kuuluisi pitää suht suorana liikettä tehdessä. Alavatsat saa jännitettyä parhaiten näin: Jännitä niitä sillä tavoin kuin pidättäisit p..kaa eli selkeällä suomella ilmoitettuna vedät peräaukkoa ylöspäin, jolloin lantion ja alavatsan lihakset tulevat myös käyttöön. Liikettä tehdessä kannattaa keskittyä pitämään juuri nämät lihakset toiminnassa, muutoin asento pettää... Painoa ei kannata nähdäkseni lisätä. Sitten kun liike ei enää rasita tarpeeksi polviasennossa tehtynä, voi siirtyä tekemään sitä suorin vartaloin.
Kyllä ne alavatsatkin jännittyvät ihan automaattisesti kaikissa vatsaliikkeissä. Vedä ylhäällä ilmaa vatsaan, eli vatsa pullistuu ulospäin ja sen jälkeen pidätät hengitystä, kun laskeudut alas ja ylös tulessa ilmat pois. Vatsaontelon sisäinen paine tukee selkärankaa.