17/18 tuumaiset alumiinivanteet! Levikesarja! Sport-verhoilu, Sportalusta, Mesh-alumiinikoristelu! Vaihdekepin ja käsijarrut kahvat aitoa nahkaa! Onko uusi Volvo S60 Sport automaailman täyttymys? Voiko kukaan vaatia autoltaan enemmän?
Me suomalaiset elämme Volvo-hurmiossa ja tämä uusi versio S60-sporttimallista vain lisää tätä huumaa. Korostetun sporttinen ulkonäkö vahvistaa entisestään Volvon imagoa ns. premium-luokan urheilullisimpana merkkinä. Eikä moottorinkaan merkitystä pidä väheksyä: 2.4-litrasta on houkuteltu 140 korskuvaa hevosvoimaa, jotka kiidättävät S60:n silmänräpäyksessä huimaan vauhtiin. Volvo in sports!
Ikävä kyllä me Volvosta niin kovasti haaveilevat suomalaiset joudumme toteamaan vielä yhden faktan: unelmilla on aina hintansa. Arvokkuutensa vuoksi myös uusi S60 Sport karkaa useimpien suomalaisten ulottumattomiin. Eräänlaista herrojen herkkua siis, automaailman kaviaaria. Onneksi löytyy kuitenkin niitä, jotka esim. lottovoiton ansiosta kykenevät uuden Volvon hankkimaan - sellaisen kun näkee liikenteessä niin pilvisempikin päivä pelastuu.
Kunpa vain joskus itsekin saisi...
Me suomalaiset elämme Volvo-hurmiossa ja tämä uusi versio S60-sporttimallista vain lisää tätä huumaa. Korostetun sporttinen ulkonäkö vahvistaa entisestään Volvon imagoa ns. premium-luokan urheilullisimpana merkkinä. Eikä moottorinkaan merkitystä pidä väheksyä: 2.4-litrasta on houkuteltu 140 korskuvaa hevosvoimaa, jotka kiidättävät S60:n silmänräpäyksessä huimaan vauhtiin. Volvo in sports!
Ikävä kyllä me Volvosta niin kovasti haaveilevat suomalaiset joudumme toteamaan vielä yhden faktan: unelmilla on aina hintansa. Arvokkuutensa vuoksi myös uusi S60 Sport karkaa useimpien suomalaisten ulottumattomiin. Eräänlaista herrojen herkkua siis, automaailman kaviaaria. Onneksi löytyy kuitenkin niitä, jotka esim. lottovoiton ansiosta kykenevät uuden Volvon hankkimaan - sellaisen kun näkee liikenteessä niin pilvisempikin päivä pelastuu.
Kunpa vain joskus itsekin saisi...
Vastaukset 33
Vanhimmat
... eikö näin? :)
Ironia? Sarkasmi? Mitä ne ovat? Premiumin kyllä tiedän, mutta nuo ovat outoja.
Sivistyssanoja:
sarkasmi (pureva) iva
ironia (sala)iva Ironiassa sanotaan muuta kuin tarkoitetaan, tyyliin "olitpa sinä fiksu", kun asiayhteydestä selviää, että tarkoitus oli sanoa, että toinen toimi tyhmästi. Ironia tulkitaan ja selitetään yleensä salaivaksi, mutta sen tarkoitus voi olla muukin kuin ivailu, varsinkin itseironiassa.
Volvo on automaailman kaviaaria....paras kuvaus premium-autosta vähään aikaan.Voi kun riitäis rahat Volvoon pääsis naattimaan...
Olisit laittanu tän Volvo palstalle.Ne olis varmaan ottanu tän todesta. ...on se Volvo niin premium, niin premium.
Tämä HAAVEILIJA ko vastailee ja kommentoi omiin viesteihinsä..
"2.4-litrasta on houkuteltu 140 korskuvaa hevosvoimaa"???
Tarkoittikohan kaveri, että tuosta 2,4 litran moottorista irtoaa 140 kilowattia? 140 hepoa ei nimittäin kuulosta tänä päivänä enää kovin urheilulliselle, vaan pikemminkin arkiselle.
Premium autolle 140hv on kova luku.
Tuosta Volvon 2,4-litraisesta 5-pyttyisestä otetaan ulos eri kansilla (vapaastiläähättävänä) 140 tai 170 hv, mikä ei tosiaankaan ole yltiöpäistä revittämistä.
Kokemukseni mukaan todella miellyttävä moottori 140-hevosvoimaisena! Vääntää tasaisen juohevasti. Kulutus tosin saisi olla himpun vähäisempi.
Itselläni ei Volvoa ole vielä koskaan ollut, mutta kelpuuttaisin kyllä S60:n tai V70:n kulkupelikseni ilomielin. Sport-varustusta en kaipaa -- normaalirengastuksella saa paljon miellyttävämmät kyydit kuin matalaprofiilisilla teinirenkailla!
Tällä hetkellä saan tyytyä 2-litraiseen neloseen, josta on revitty ulos 97 kW / 132 hv.
Kyseessä on moottorin ohjauspiirillä toteutettu tehonnosto.
Halvalla kokoon roiskaistu etuvetolelu jossa moottorivoimansiirtopaketti on kuin jostain pikkuautosta.
Asettelu sama kuin muinaisessa minissä...
Laadukkaat autot sisältävät takavedon, moottori pitkittäin edessä eikä mitään halpoja kompromissejä.
Ok, laatuvehkeet maksavat enemmän, mutta niitten kanssa ei tarvitse hävetä.....
"Laadukkaat autot sisältävät takavedon, moottori pitkittäin edessä eikä mitään halpoja kompromissejä."
Ihan niinkuin Volvo 70-luvulla. Nyt eletään kuitenkin 2000-lukua ja Volvo toimii ns. premium-luokan kiistamattomana suunnannäyttäjänä. Ensin tuli V70, maailman ykkönen nopeiden urheilufarkkujen sarjassa. Sitten S60, josta nyt siis on kehitetty kiihottava Sport-versio - rajusta kilpa-autosta kesytetty! Unohtaa ei tietenkään sovi kehuttua S/V40-sarjaa, joka jo vuosikaudet on näyttänyt perävaloja mm. Mercedes Benzin C- ja E-sarjoille. Valtionpäämiesluokan S80-mallista nyt puhumattakaan...
..et voi olla tosissasi ...oliks toi vitsi vai...
Toivottavasti tuokin oli vain ironiaa.
V70 maailman ykkönen nopeiden urheilufarkkujen sarjassa? HAHHAA!!!!!!!
Ensinnäkään se ei ole nopea, toiseksi se ei ole urheilufarkku, kolmanneksi Japanissa on maailman nopeimmat farmarit. Sieltä löytyy monta 0-100km/h 5 sekunnin nurkille pystyvää, ja niillä voi oikeasti ajaa radallakin kelvosti. Yksikään Volvo ei tule koskaan olemaan oikeasti nopea.
S60 kilpa-autosta kehitetty? Hahhah, Volvolla ei ole kilpakokemusta edes! 40-sarja on kyllä aika haukuttu ollut aina.
S80 tulee koko ajan vastaan jopa SUOMESSA!! Valtionpäämiesluokkaa??!!?!?!?!
HAHHHAHHHAAAAAAA!!!
Unelma-auto?!? Kauhean näköinen laatikko se ainakin on! Kyllä muista automerkeistä löytyy paljon kauniimpia merkkejä vaikka varmasti Volvot ovatkin hyviä ja turvallisia autoja.
Unelma-auto? Ei ainakaan mulle!
vetikö volvo isän hondan ohi moottori tiellä, RRRUAHHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAA!!!!!!
Tuntuuhan tuo varmaan meno peliltä fiat unon jälkeen mutta toi sport sana on lähinnä myynnin edistämis kikka.
17/18 tuumaiset alumiinivanteet! Mitä kummallista siinä on?
Levikesarja! Höh, tekisivät kerralla niin hyvännäköisen korin, ettei sitä tarvitse lähteä levittelemään.
Sport-verhoilu! Minulla on nahkaverhoilu, eikä siitä sen kummempaa.
Sportalusta! Minulla on urheiluauto, ja alusta sen mukaan, ei ole koskaan kukaan sitä erikseen mainostanut.
Alumiinikoristelu! Koristeillako se auto kulkee?
Vaihdekepin ja käsijarrun kahva aitoa nahkaa! Voi jeesus...
2,4-litrasta houkuteltu 140 hevosvoimaa! Minulla on 4-litraisesta hillitty 222 hevosvoimaan. Ja yritän olla saamatta sakkoja, joten en kiihdyttele huimaan vauhtiin.
On se niin surullista, että suomalaiset tyytyvät haaveilemaan vain Volvosta. Tai että mainosmiehet luulevat, että tuollaisilla ominaisuuksilla myydään haaveita. Haaveilijan kirjoituksen rivien välistä on kyllä havaittavissa pientä pilkkaa tuota Volvo-mainosta kohtaan. Minäkin ihmettelin tuota mainosta.
Urheiluauto ja 222hv. Nämä kaksi asiaa eivät voi mitenkään liittyä toisiinsa. Eikös oikeissa urheiluautoissa ole vähintään tuplaten noi sun tehot?
Urheiluautossa ei välttämättä tarvita neljääsataa hevosvoimaa. Autoilun historia ja nykypäiväkin tuntee monia jopa alle 100hv omaavia urheiluautoja.
Monet tuntuvat kuvittelevan, että mistä tahansa autosta tulee sporttinen, kun siihen ruuvataan tehokas kone. Oikeaan urheilullisuuteen vaaditaan kuitenkin paljon enemmän.
Minulla on auto, jota voi jotenkuten sanoa urheiluautoksi. Hevosvoimia on vaatimattomat 222, mutta se onkin automallini hillityimmällä moottorilla. Jaguar XJS:iä on myös 400-heppaisena, mutta se jäi nyt hankkimatta. Kaikki muut urheiluauton ominaisuudet autossani on. (jos nyt erittäin hiljaista moottoria ja pehmeää kulkua ja pitkää akseliväliä ei oteta huomioon)
Kyllä Jaguar XJS:ää tehdään myös 400-heppaisena, mutta sellainen jäi minulla hankkimatta. Vaikka auto on urheiluautoksi aivan liian hiljainen, akseliväliltään pitkä ja myös painava, on se silti ihan urheiluautoksi laskettava. Se 222 hevosvoimaa on hillityistä hillityin määrä, mitä Jaguar on moottoreitaan hillinnyt. Ne, jotka ajavat volvoilla ja muilla ladoilla, naukuvat, että eihän urheiluautoja ole kuin ferrarit ja muut. Mutta kyllä heille kelpaisi edes pieni lenkki Jaguarilla tai Corvettella.
Et taida uskoa noihin xjs juttuihisi itsekkään...
Taitaa tämä yleistä autoilusta -palsta olla se, jonne kirjoittaa teinit, joilla ei ole autoa. Kohkataan suu vaahdossa, että olisipa volvo, tai että kyllä urheiluautossa pitää olla hevosvoimia. Vaan ei tulla edes ajatelleeksi, että joku on itselleen oikein hankkinut auton, ja ihan itse ajaa sillä.
Meitä Jaguarin hankkineita on muutamakin tuolla toisella palstalla.
Kyllä mursu taitaa olla daimlerin Saksasta hakenut. Kehui maksaneensa 16000. Jos ei, täytyy olla tosi kova mielikuvitus kaverilla...tarinoita riittää.
Onneksi olkoon, oikea arvaus! Jaguar XJS 4.0 -92, maksoin saksassa yksityi-
selle 8000 euroa, verot 7960,50. Verotiedot ovat julkisia, päätös tuli elokuun
lopussa, käy katsomassa tullin sivuilta www.tulli.fi, käykää muutkin. Siinä heti
seuraavana on pari vuotta vanhempi V12 jossa on vähän vähemmän veroja.
Kyllä noita XJS:iä käydään sieltä tuomassa, ei ole todellakaan kallista lystiä!
On muuten aivan toista, kuin mikään volvo tai bemari. Ja on aivan toista, kun
kateelliset finninaamat tien päällä katselevat kaihoten perään, tai täällä netissä
parjaavat tarinankertojaksi!
Mun Mazdassa on 2-litrainen kone, josta lähtee 141 heppaa!
Vanhanmallin 2-litraisessa avensiksessa oli jo 150 heppaa.
Ihme haaveilija, kun joka viikko kopioi tuon saman ylistysvirren alitehoisesta traktorista. Pysyisit edes Volvo-palstalla! 140-heppaa traktorin kokoisesta ja traktorin ajettavuuden omaavassa autossa? Sehän on surkean vähän? Sportti-juttu on kai vitsi? Onhan? Volvo-huumakin on aikamoista peetä myyntitilastojen valossa. Kukapa haluaisi maksaa huonosta enemmän, kun vähemmällä rahalla saa paremman. Vertaa vaikka Volvo S60 esim. Avenisis 2.0:aan! Ave parempi kaikessa ja silti halvempi! Enemmän tehoja, tilaa, luotettavuutta, takuuta, kiihtyvyyttä, kaikkea paitsi hintaa!!!
Mitähän sä oikeen höpötät?!!
S60:n perusmallissa 2.4 kone antaa 170hv!
Tuskin ovat sporttimalliin tehoja vähentäneet..
KYLLÄ SE OIS PUNAINEN 740 TURBO JA VIELÄ RUOTSISTA TUOTUNA
TAIKKA ITALIASTA TUOTU 740 TURBO PUNAINEN KAIKILLA HERKUILLA < JA AUTO OLISI ITALIASTA TAI SAKSASTA TAIKKA 850 GLE VALKOINEN JA VIELÄ EX-YK AUTO KAIKILLA HERKUILLA TAI SITTEN VALKOINEN AMAZON TAI 140-SARJALAINEN VM 1966-1971 TAI 1967-1972 TAI SITTEN W124-126 KORINEN MERSU SAKSASTA BREMENISTÄ