Kertokaas mitä hölmöä on sattunut hautajaisissa tai hautaustoimiston kanssa. Mokia, erehdyksiä, kommelluksia.
hautajaiskommelluksia
16
2681
Vastaukset
- tilanteita
Pappi puhui. Oli tuulinen päivä. Sisarpuoleni peruukki lähti tuulen mukaan ja jäi puun oksaan kiinni. Siskopuoli veisas tyynen rauhallisena, oma tukka oli pinneillä kiinni päänahkaa vasten.
Toisissa hautajaisissa pikkusiskon hameen alle meni ampiainen ja pisti. Sisko ruttaili hamettaan kiivaasti kouriinsa nitistääksen häirikön. Jälestäpäin kuulin miten koville oli siskolla ottanut hillitä tunteensa. - oli hautajaisissa
Isäni oli adoptiolapsi eikä biologinen äiti ollut kertonut miehensä sukulaisille, että hänellä oli lapsi.Kun biologinen äiti haudattiin,meni isäni vanhimpana lapsena ensin haudalle laskemaan kukkansa ja hautajaisväen joukosta kuului kauhea kohahdus, kun miehen sukulaiset pöyristyivät, että mikä mies menee haudalle ensimmäisenä.Sitten hautajaiskahveilla pappi tietenkin istui pöydässämme kaiken aikaa.Isäni sanoi jäljeenpäin, että kyllä hän arvonsa tuntee.Nyt hänkin on jo kuollut.Se ei ollut varsinainen kommellus mutta siellä vasta miehen sukulaisille selvisi, että vaimolla oli ollut lapsi.
- silloin tällöin
Aina silloin tällöin hautajaisissa on joku "tuntematon" henkilö kukkia lakemassa ja monikaan ei tiedä kuka hän on. No hän on vainajan avioton lapsi jonka olemassaolosta ei perhepiirin ulkopuolelle ole mitään kerrottu. Joskus on jopa yllätys sisaruksilleen, tai siis sisaruspuolille.
- ruumsihuoneella
Mankomaan kappelin ankarana miehenä tunnettu suntio havaitsi kierroksellaan, että eräästä arkusta oli "poka" noussut istumaan ja venytteli jäseniään.
Suntio ei musitanut mitä ohjesääntö sanoi tällaisesta tilanteesta, eikä koulutuksen yhteydessäkään ollut siitä mitään puhetta... Vähän aikaa päätään raavittua hän tokaisi: "Jaloitella saa, mutta alueelta EI SAA postua!" Olin kerran yhden alkoholistin hautajaisissa.
Haudalla vainajan täti rohkaistui pitämään oikein raittiuspuheen alkoholin vaaroista ja petollisuudesta. Puhuessaaa tuo täti piteli kädessään muovikassia johon oli laitettu adressi.
Puhe oli kyllä varmaan hyvä, mutta meni harakoille kun tuo kädessä oleva alkon kassi todisti aivan muuta.- poliisi mukana
Tämä ei sattunut hautausmaalla vaan ruumishuoneella.Sukuuni kuuluu avioliiton kautta murharyhmän poliisi ja hän vei minut ruumishuoneelle.Oli siis kokenutta apua mukana, vaikka kuolema oli luonnollinen.
- kuoli
useampi vuosikymmen sitten. Suru oli suuri. Hautajaisissa meinasi väkisin purkautua nauru kun äitimme sisko oli valinnut kukkavihkoon värssyksi: Niin äkkiä lähdit sä luotani pois...
- Hautajaisissa
Suntio ohjasi kärryt mielestäni väärin ja ohjasi meidät kantajat kantamaan arkun väärin päin hautaan.
Enhän minä siinä älynnyt alkaa kyseenalaistamaan ammattilaisen toimia.
Onneksi haudankaivajat olivat laittaneet kulkulankut haudan päälle siten että jalkapäässä aukko oli pienempi joten arkku ei mahtunutkaan lankkujen välistä.
Siinäpä suntio sitten ohjasi meitä nostamaan arkku takaisin kärryyn ja tehtiin kärryn uudelleen asemointi että arkku tuli oikein päin.
Olisi pitänyt sanoa mitä appeni oli aiemmin kertonut: vainaja katsoo itään, eli vainajan jalat aina itään päin. - olutta haudalla
On mukava lukea muidenkin hautauskommelluksia niin ei sitten tunnu kämmit niin ikäviltä kun niitä sattuu muillekin.
- voi tsiisuuss
Edes hautajaiset eivät mene aina täydellisesti. Eikä hautaustoimiston väkikään ole täydellistä. Semmoista sattuu ja jälkeenpäin naurattaa niin perkeleesti!
- raaka-arska johotaa
On joo! puvotettiin meidän muori hautaan arkun jalakopuoli edellä. ja kyllä me pojat jälkeenpäin naurettiin!
- j k
niiinkö
- nauraen saatettu
Mummoni haudattiin monta vuosikymmentä sitten ja minulla ja siskollani oli pikkulapset mukana hautajaisissa. Kun arkkua lähdettiin viemään hautaan, johon oli kohtalaisen pitkä matka, lapsilla alkoi mielikuvitus lentämään ja he puhuivat matkalla kaikkea niin hupaisaa ja hullunkurista, että me aikuiset lähiomaiset emme voineet pidättää naurua. Varmaan ulkopuoliset ovat voineet saada tilanteesta tosi kummia käsityksiä, mutta lapset olivat niin viattoman tietämättömiä asian vakavuudesta.
- ei naurattanut
Hautajaisissa sattui, että sukulaiseni pyysi minua avukseen lukemaan kukkalaitetta, kun häneltä olivat silmälasit jääneet kotiin eikä hän nähnyt kunnolla. Hän kertoi edeltä käsin, minkä värinen kukkalaite oli. Kun meidän vuoromme tuli laskea arkulle kukkalaite, niin otimme kukkalaitteen ja luin värssyn ja vasta siinä vaiheessa, kun aloin lukemaan nimiä siitä lopusta, huomasin, ettei se kukkalaite ollutkaan oikea. Nolona sitten etsimme oikeata kukkalaitetta, jota ei meinattu siinä hädissämme edes löytää.
- Anonyymi
Kaksi tuntia ennen hautajaisia huomattiin ettei hautaa oltu kaivettu, hauta oli naapurikunnassa eikä sinne oltu ilmoitettu. Haudankaivaja sai äkkilähdön lauantaiaamuna ja kun siunauksen jälkeen pidettin muistotilaisuus ja sen jälkeen vasta mentiin naapurikuntaan hautausmaalle niin haudankaivaja oli jo työnsä tehnyt. Loppu hyvin, kaikki hyvin.
En ole vielä nähnyt hautajaiskuvia mutta kaikilla oli maski kirkossa, muistotilaisuudessa (maski haittaa syömistäkin tehokkaasti) eikä hautuumaalla enää ollut. Pienin hautajaisvieras oli koira joka ei käyttänyt maskia kirkossakaan. - Anonyymi
Serkku pilasi mummomme hautajaiset, kun ei voinut opettaa pikkulapsiaan ettei kirkossa kiljuta!!!!! Tiedän ettei vika ollut lapsissa, vaan lastensa kasvattajassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713488
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851506Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16943Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk89771- 62745