Helluntailaisuudesta uskontojen uhreille

Löysin hyvän linkin, mikä mielestäni kannattaisi muidenkin uskontojen uhrien lukea. Näin minäkin olen kokenut helluntailaisuuden ja muiden vastaavien vapaiden suuntien toiminnan.
Se on tässä:

http://www.james.pp.fi/helluntaiseurakunta.html
121208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Noin, juuri noin minäkin olen nähnyt helluntaalaisuuden.
Kävin muutaman vuoden, sitten alkoi ahdistamaan.
Liikaa kaikkea vilunkia ja showta.
Kaikenlisäksi tuomitsevia lakihenkisiä miehiä
ja naisia.
Osa jotenkin selvästi, henkisesti tasapainottomia ihmisiä.
Äidit vahtivat jopa lapsiaan, etteivät he kaveeraa
muiden kuin helluntaiuskovien lasten kanssa.
Mesoaminen ja mellastus pelotti.
Aviomiehet näissä piireissä, osoittavat vaimojaan kohtaan,
jotka eivät halua kuulua samaan srk.aan,
sellaista kylmyyttä että hirvittää.
Srk.n taholta saatetaan myös kehoittaa eroamaan,
jos ei molemmat puolisot ole samassa srk.ssa.
Heille siis on parempi asia, että perhe hajoaa kuin että, saadaan väkeä uskoon.
Perheen hajoamisista ja avioeroista, he syyttävät
sitten sitä ihmistä joka valitsi ennemmin eron,
kuin helluntaiuskoon liittymisen.
Perusteina, kaikken ihmisiä kohtaan osoitettuun kylmyyteen on se, että tulee rakastaa enemmän Jumalaa kuin ihmistä ja maailmaa.
Kaikki muu on arvotonta paitsi Jeesus jne.
Ei siis ole minun juttuni.
Minulle Jumala on sanassaan sanonut:
Rakasta lähimäistäsi, niinkuin itseäsi.
Mutta kukin tyylillään.

Äänestä

Itse kuulun pieneen helluntaseurakuntaa jossa annetaan tilaa kasvaa uskossaan.Mutta kaikki seurakunnat ovat täynnä tavallisia ihmisiä.Jos teemme tekoja jossa ei koe Jumalan johdatusta niin ne teot ovat turhia.Meille jokaiselle on tarkoitus täällä oloomme ja kaikille on oma paikkansa eikä minustakaan helluntaiseurakunta ole ainoa oikea.Uskovia on monissa seurakunnissa ja heitä tarvitaan omalla paikallaan.Turha hörhöilu löytää kyllä ajan mittaan paikkansa.Mutta mikä on sitä se meidän on itse hengessa koeteltava.Siunausta kaikille siihen tehtävään mikä on kullekin annettu ja etsijöille myös.Jeesus on kuitenkin kuollut puolestamme.Armosta me olemme pelastetut.Mutta muistakaa ottaa armo vastaan.Jeesuksen pelastus ei katso aikaa eikä paikkaa.Eräs ystävä otti Jeesuksen vastaan sairaalassa ollessaan ja koki Jeesuksen rakkauden ennen pois menoaan.Ei tarvittu seurakuntaa.Mutta seurakunta auttaa meitä kaikkia kasvamaan uskossamme.

Äänestä
  • höpinöille, sanoo helluntalaisessa ympäristössä kasvanut! Näkisittepä itsenne, touhu on aivan sekopäistä!!!
    En koskaan hurahtaisi helluntalaiseksi!

    Äänestä

  • uskovaisten kirjoitti:

    höpinöille, sanoo helluntalaisessa ympäristössä kasvanut! Näkisittepä itsenne, touhu on aivan sekopäistä!!!
    En koskaan hurahtaisi helluntalaiseksi!

    >>Höpö höpö,
    uskovaisten 5.11.2008 klo 18.47
       höpinöille, sanoo helluntalaisessa ympäristössä kasvanut! Näkisittepä itsenne, touhu on aivan sekopäistä!!!
    En koskaan hurahtaisi helluntalaiseksi!

    Äänestä

  • Taitaa olla että kaikissa seurakunnissa on kahta eri uskotyyppiä, sanotaan normaali uskovia ja uudestisyntyneitä uskovia,nää on kaksi eri asiaa,on viisaita neisyeitä ja tyhmiä neisyeitä.
    Miten sitkun yljän tulo viipyy öljylampusta loppuu.Tyhmät jäivät ulos ja ovi suljettiin,ja niin edelleen.

    Äänestä

  • Pitää muistaa, etä kaikki on seurakuntakohtasta, millainen ilmapiiri siellä on ja ketkä hyväksytään opettajiksi ym. Kaikki pitää koetella hengessä. Jokaisessa seurakunnassa on pientä vikaa, vain taivaassa on täydellinen srk. Kaikki me ollaan syntisiä, eikä meillä ole oikeutta tuomita ketään. Itse käyn välillä pienessä helluntaiseurakunnassa, mutta siitä ei ole tullut kotiani. Kaikkien meidän tulee palvella toisiamme. Seurakunta on koti ja kyllä kotonakin töitä kuulu tehdä. Jokaiselle on
    annettu tehtävä. Siunausta kaikille!

    Äänestä

  • tuuuli- kirjoitti:

    Pitää muistaa, etä kaikki on seurakuntakohtasta, millainen ilmapiiri siellä on ja ketkä hyväksytään opettajiksi ym. Kaikki pitää koetella hengessä. Jokaisessa seurakunnassa on pientä vikaa, vain taivaassa on täydellinen srk. Kaikki me ollaan syntisiä, eikä meillä ole oikeutta tuomita ketään. Itse käyn välillä pienessä helluntaiseurakunnassa, mutta siitä ei ole tullut kotiani. Kaikkien meidän tulee palvella toisiamme. Seurakunta on koti ja kyllä kotonakin töitä kuulu tehdä. Jokaiselle on
    annettu tehtävä. Siunausta kaikille!

    Meillä ei ole oikeutta tuomita ketään helvettiin, niin kuin helluntailaiset tekevät, mutta meillä on OIKEUS ARVOSTELLA uskontoja ja uskonlahkoja, jotka pahoinpitelevät jäseniään ja muita puolustuskyvyttömiä lähimmäisiämme.

    Äänestä

  • liikkeitä kirjoitti:

    Meillä ei ole oikeutta tuomita ketään helvettiin, niin kuin helluntailaiset tekevät, mutta meillä on OIKEUS ARVOSTELLA uskontoja ja uskonlahkoja, jotka pahoinpitelevät jäseniään ja muita puolustuskyvyttömiä lähimmäisiämme.

    Jep, olet täysin oikeassa!

    Äänestä

  • tuuuli- kirjoitti:

    Pitää muistaa, etä kaikki on seurakuntakohtasta, millainen ilmapiiri siellä on ja ketkä hyväksytään opettajiksi ym. Kaikki pitää koetella hengessä. Jokaisessa seurakunnassa on pientä vikaa, vain taivaassa on täydellinen srk. Kaikki me ollaan syntisiä, eikä meillä ole oikeutta tuomita ketään. Itse käyn välillä pienessä helluntaiseurakunnassa, mutta siitä ei ole tullut kotiani. Kaikkien meidän tulee palvella toisiamme. Seurakunta on koti ja kyllä kotonakin töitä kuulu tehdä. Jokaiselle on
    annettu tehtävä. Siunausta kaikille!

    On oikei arvostella on oppi jumalasta vai ihmisestä,jos on ihmisestä se raukea tyhjiin.Jos on jumalsta se tuotta hedelmää.

    Äänestä

rikkoivat avioliittoni tulemalla minun ja vaimoni väliin - se mitä Raamattu asiasta sanoi ei heitä kiiinostanut.

Olivat Paavalin kuvaamia susia lampaiden vaatteissa.

Äänestä

..minua kun lukee ihmisten uskonkritiikkejä. Joskus tuntuu aivan kuin olisi unohdettu maalaisjärki.

Ikään kuin ihmiset haluavat olla jotain "oikean uskon profeettoja". Taitaa kuitenkin olla olemus sellainen: omat silmät on sokeat tai puolisokeat.

Kysy itseltäsi: "Minäkö olen oikean opin edustaja ja olen kelvollinen esikuvaksi. Voinko sanoa: seuraa minua"

Suomen maassa on n. 4 000 000 luterilaista. Maksat kirkollisveroa (vrt. esim. helluntalaisten vapaaehtoinen "kymmenykset"). Sinut on kastettu kirkkoon, sinun tietämättä asiasta tämän taivaallista. Sen sijaan esim. helluntalaiseksi kastaudutaan täysin omalla tahdolla ja valinnalla.

Eikö myös työpaikka tai koulukiusattu ole uskonnon uhri, koska sitä usein tekee johonkin uskonryhmään kuuluva ? Nääs ihminen elää kirkon ulkopuolellakin uskontoaan. Vai jääkö sinun uskosi kirkkoon ?

Uskonveli lähellä olevasi todennäköisesti on. Eli luterilainen rääkkää luterilaista. Jos olet luterilainen niin kysäsepä siltä sinulle itsellesi hankalalta naapurilta, työkaverilta, juopolta tmv. hänen uskonryhmänsä, niin saat ehkä suhteellisuustajuisuutta. No oman lapsesi, puolisosi, vanhempiesi ymv. uskonnäkemyksesi toki tiedät, luulisin. Ja heidän käytöksensä lie sinulle viesti... Ja peilin edessä toki tunnistat itsesi...

Tuossa filmissä, jonka katsoin oli "överiä". Mutta ei siellä suinkaan kaikki. Oletko koskaan funtsinut sitä, että sinun aate ja uskonveljesikin kaatuu joskus. No jos ei tuolla viuhottajien kokouksessa, niin lauantai-iltana sitten kippaa tuolla kadunkulmassa runsaasti promilleja veressä... No onneksi ei sitten ihan kaikki kuitenkaan. Täällä sanoo nämä sanat immeinen, joka ei ole eläissään koskaan maistanut noita Alkon iki ihania antimia. No, arvasin mitä ajattelit: Kerskaaja!! Ei, vaan halutakseni sanoa sinulle, joka kritisoit kaatujatapauksia, että "seuraa sinä ainakin tässä minua". Oiskohan mun perustettava järjestö: Viinojen Vaivaamat. Mikäköhän uskonryhmä olisi eniten edustettuna. Tulisitko sinä käymään ? Entä miehesi tai vaimosi, entä lapsesi ?

Mutta harmi kun emme olleet näkemässä Jeesuksen aikaista helluntai-ihmettä tai miekalla korvalehden irtisivaltamista Getsemanessa. Meistähän noi ois ollu ihan hulluja. No eipä siinä korvalehti kauaa maassa pysynyt. Nääs Jeesus paransi senkin. Opetuslapsi mokasi mutta Jeesus ei.

Mitäs olisit ajtellut kun Jeesus "riehui" temppelissä. Kaatoi jopa nuo meille niin ihanat ja kallisarvoiset "elintasoaarteet" eli rahalippaat maahan. Olisit varmaan tuominnut Jeesuksen uskonkiihkoilijaksi. No jos et nyt suoraan niin ainakin menny salaa keräämään noita rahoja temppelin lattialta ja alkanut perustamaan Bisnestä Juudas Iskariotin kanssa? Tai ainakin olisit ollu ristin vieressä silloin kun Jeesuksen käsiin lyötiin naulat ja verta pursusi Hänen käsistään: " Nyt kävi tuolle uskonkiihkoilijalle ihan oikein. Kaato koko kiinniottajajengin Getsemanessa, väkisin! Pukkas ne nurin. Sitte hämäs ihmisiä noilla huijauksilla: paransi olevinaan sairaita, ja joku sokea muka sai näkönä. Nehän paranti itte ittesä. Niissä ittessään on parantava voima, semmonen joku itämaissakin puhuttu joku jing-voima. Oikein että toi idiootti kidutetaan kuolleeksi. " Sitten sinä vielä ilmaiset tunteesi (muille aatteesi ilmaisten): sylkäset Jeesukseen päin ja huudat: "Ristiinnaulitkaa!!"

Ajatteletko ehkä: "Mie tiedän että hellarit on ihan järkyttävä harhaoppi. Siellä tutistaan ja täristään. Minä en tee sitä muulloin kun tosi kovalla pakkasella. Niille synnytetään semmonen hurmos pakosta, ne hypnotisoidaan! Minä en koe semmosta kun tanssilavalla tangon soidessa. Varsinkin kun olen pikku huppelissa. Niin ja varsinkin jos kiva pimu (tai kundi) on sylkässä. Herää ihan toiveita... Ihan hurmos. "

Aatokisiasiko: "Hellarit mättää rahaa pakosta johonkin kymmenysmaksuihin. Järkyttävää. No miusta kirkollisverot on on ok. Sillä saa hautapaikan ja naapurit tietää mut oikeeks uskovaks. Mutt voi harmi kun kirkollisvero on suuri. No eiköhän taivaspaikkan kuitenkin sillä takaa. On mulle kyllä paasattu, että kymmenykset on hellareille vapaaehtoisia, mutta ne huijaa.
Minusta on ihanaa, kun kirkko hyväksyy kaiken. Homouden ja sen papinkin annetaan leikkauttaa itsensä naiseksi. Jess.
Kyllä mä tiedän Raamatusta paljon. Olen lukenut sitä riparissa ja mulla on hyvä muisti. Mä rukoilen joka ilta se "Isä meidän..". En mä kyll muuta muista mut en mää jaksa lukee niin tylsää kirjaa, vaikka joku on "kehunu" lukeneensa sen 29 kertaa. Joku uskonkiihkoilija... Semmonen uskon uhri, on kyllä kirkossa, mutta se on pimahtanut siihen kirkon Raamattu Kansalle jengiin. Sairasta."

Ajattelepa, että onko hyvä kun ihmiset menevät kokouksiin jossa puhutaan parannuksen tekemisestä. Eli "Älä varasta" (tämän tekstinlukijan rahoja tmv., älä tee vilppiä verossa", "Älä tee huorin", ja kaiken kukkuraksi : " Älä kerskaa, älä pöyhkeile, älä muistele kärsimääsi pahaa, älä katkeroidu,..." Ja sitten kun samassa kokouksessa ne tuolla lailla "tutise ja tärisee..." niin sinusta se on "maailmanloppu" ja ihan karmea harhaoppi. Oletko ajatellut, että ihminen on aika helppo ampumaan yli kaikessa mihin hänellä on intohimo: Urheilu, Tanssi, Syöminen, Musiikki.... Onko sulla mitää överiä? Siis sellista mitä et itse sellaisena pidä, mutta joku on asiasta eri mieltä.

Näiden edellä olevien "pilkkahenkisten" ja mielestäsi ehkä asiattomien "nenäilyjeni" kautta en halunnut loukata sinua. Ajattelin vain sen herättävän ajateltavaa ja kohdistavan ajatuksia suhteessa ihmiseen itseensä sekä siihen, että usko ei ole vain hetken hurmos, vaan koko elämä.



Joten on kyllä hyvä katsoa suoraan ja terveesti asioita. Semmonen "leimaaminen" ei ole asiaa. Minä leimasin nuorempana kaiken. Mielipiteet oli just eikä melkein. Mutta kun tajusin, etten tajua kaikkea, niin se pehmitti asennoitumistani.

Raamattun on minun elämäni fakta ja ehdottomuus. On Kirja, jossa on viisautta ja lohtua ja nuhdetta kyllin läpi elämän. Ja selvä on että vain Raamatun kautta voi syntyä usko Jeesukseen. Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukssen (eli Helvettiin) joutuvat, mutta meille jotka pelastumme se on Jumalan voima.

Mikää usko (luterilaisuus, helluntalaisuus...) ei pelasta, vaan meidän henkilökohtainen usko Jeesukseen. Ja tulee muistaa eräs Jeesuksen sanoma lause, joka kertoo oikeastaa se mitä se usko oikeastaan on : " Me puhumme siitä mitä TIEDÄMME, ja todistamme mitä olemme NÄHNEET..."

Äänestä

Tuntuu tosi surulliselta että olet joutunut moiseen seurakuntaan, itse olen ollut kahdessa helluntaiseurakunnassa yht. 37v sekä käynyt kymmenissä muissa vapaissa ja karismaattisissa ja luter. kirkossa lapsuus ja nuoruus.
Ei minulle kukaan ole kymmenyksistä tullut puhumaan eikä kurkkaamaan mitä kolehtikoppaan laitan tai annan mennä ohi, eikö sitä ole jokaisella oma tolkku, pitääkö tehdä aina niinkuin joku ihminen sanoo, minä ainakin olen vapaa. Ei ole hurmoksia sen enempää kuin naapurikirkossakaan, taitaa olla hurmokset nuorten idolseissa ja pikkujouluissa.
Saarnaajia on yhtä montaa sorttia kuin kuulijoitakin, ja seurakunnista on vapaus lähteä ei ole pakko tulla eikä liittyä jäseneksi, tätänykyä on sähköpostit sitävarten, sinne voi laittaa palautteet saarnaajistakin. Mikset laita palautetta kyseiseen seurakuntaan jossa olet jotain negatiivista kokenut. Lapsityöntekijät joutuvat ainakin tällähetkellä taustansa selvittämään siinä kuin muissakin lastenhoitopaikoissa. Ei ainakaan minun tutut ole mitään lainorjia, missäpäin heitä lie, kenties olet itse kasvanut lakihenkisessä perheessä, niitä on varmaan, myös ns. uskomattomissa perheissä on omat norminsa, joskus hyvinkin ahtaat, mutta ei sitä tarvii kaikkiin yleistää, eihän luterilaisetkaan ole murhaajia ja varkaita vaikka joku kirkon jäsen onkin, mutta aina muista seurakunnista kaikki joutuu saamaan ravat silmille jos joku siellä törttöilee, eikä kaikki edes taida olla uskossakaan vaikka kasteella käyvät.Kyllä nykyään helluntaiseurakunnissakin tuntuu ns. yksilö usko päällimmäisenä olevan, ei se ole mitään kollektiivista uskoa, ei siellä kukaan vahtimikko ole ketään syynäämässä mitä syöt ja juot ym.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


asiallisesti kirjoitti:

Löysin hyvän linkin, mikä mielestäni kannattaisi muidenkin uskontojen uhrien lukea. Näin minäkin olen kokenut helluntailaisuuden ja muiden vastaavien vapaiden suuntien toiminnan.
Se on tässä:

http://www.james.pp.fi/helluntaiseurakunta.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu