Ei voinut katsoa paria edellistä osaa Idolsista, kun surkeita biisejä esittivät vielä surkeammat esittäjät...
Eput on hanurista
Epäeppu
8366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
karmeaa kuultavaa
vain jos niitä soittaa Eppu Normaali-niminen laulu- ja soitinyhtye. Ei ne ole mitään cover-piisejä. Etenkään jos pändi soittaa laahavasti humppaa ja nirvanaa samanaikaisesti.
Idolsissa Eppujen kappaleet oli sovitettu nykymuodin mukaisesti laahaaviksi virsiksi. Suomalaisen kevyen musiikin nykyinen helmasynti on mielikuvitukseton vanhan musiikin coverointi.
Ratkaisu tuo helppoa rahaa levy-yhtiöille. Lämmitetään vanhaa kamaa uudelleen ratsastamalla oikeiden taiteilijoiden maineella. On raiskattu Juha "Watt" Vainio, Tapio Rautavaara, Leevi & Leavings, Hector ja niin edelleen.
Yksi hyvä puoli: kun kappaleet oli virtetty alas, paljastui laulajien todellinen heikkous. Jokainen kuulosti aivan karmealta.
eivät sovi naisten esittämiksi. Miksi ihmeessä naistenkin piti laulaa eppuja? Olis löytynyt sopivampiakin..
aivan loistavasti kun hän teki siitä omansa. Muut eivät mielestäni onnistuneet ja Anna kaikkein surkein. Sitä en ymmärrä miten Anna voi olla vielä edes kisassa mukana noilla esityksillään ja ennenkaikkea tuolla mitättömällä änellään.
Mun oli ihan pakko käydä ostamassa eppujen musiikkia ihan vain sen takia kun Koop veti niin mahtavasti tuon vuonna85. Se oli kyllä mitä parasta mainosta epuille. Muta pakko sanoa, että mieluummin kuuntelen siitä tuon Koopin version ja pidän siitä enemmän kuin eppujen esityksestä. Tuo Koopin aksentti tekee siitä niin hiton seksikkän.
Eput ja Koop siis soi meillä nykyisin päivittäin, onneksi sain nauhalle kaikki nuo idolsin semifinaaliesitykset !
Kerrankin kun tehtiin tuollainen "tribuutti"-juttu, niin valittiin niinkin yliarvostettu bändi kuin Eppu Normaali. Ei sen puoleen, ei Martti Syrjälläkään ole enempää lauluääntä kuin poikavariksella, mutta nuo oli vielä huonompia. Suomesta löytyisi Idols-kilpailuun parempaakin kamaa coveroitavaksi.
on se, että lauletaan nätisti. Sillä tavalla vähän suuta muikistellen ja pehmeällä ällällä, kuten esim. Tauno Palo vanhoissa Suomi-elokuvissa. Toinen kaunis tapa laulaa on oopperamaneerein höystetty ns. perunaääni kera värisevän mustalais-vibraaton, kuten tehdään tango-markkinoitten finaalissa. Tällaista nättiä laulutapaa minäkin peräänkuulutan.