A_p_u_a!! (Pillereiden lopetus)

Heips! Osaisitteko joku sanoo et onko tää ihan normaalii!!?? Lopetin pillerit 6 viikkoa sitten ja sen jälkeen tuli norm. menkat mut sen jälkeen ei oo kuulunu. Söin vuoden verran yasminellea ja sitä ennen mercilon merkkist.. nyt tekee koko ajan mieli syödä jotain vaiks ei oikeestaan oo nälkä ja sit iho on rasvottuneempi.. en kuitenkaan voi olla raskaanakaan?? Jos viiminen kerta oli pillereiden aikana?

Toivottavast joku tietää enemmän asiasta kuin minä!! Vastailkaa..
10604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ilman kondomia yhdynnässä ennen lopettamista niin toki voit olla raskaana, sillä e-pillereiden raskautta ehkäisevä teho perustuu siihenkin että taukoviikon jälkeen aloitetaan uusi laatta.
Eli testin tekoon, raskaus on mahdollinen

Äänestä
  • sun sisälläsi -mahdollisesti pari kolme päivää yhdynnän jälkeenkin.KAtumuspilleriä olis pitänyt ottaa.Saatat olla raskaana.Onko nännit tummuneet?Se on varma merkki raskaudesta ja tulee 2 vkon kuluessa.Nyt testiin vaan.Onnea odotukseen jos niin on käynyt,

    Äänestä

  • *äitiliini' kirjoitti:

    sun sisälläsi -mahdollisesti pari kolme päivää yhdynnän jälkeenkin.KAtumuspilleriä olis pitänyt ottaa.Saatat olla raskaana.Onko nännit tummuneet?Se on varma merkki raskaudesta ja tulee 2 vkon kuluessa.Nyt testiin vaan.Onnea odotukseen jos niin on käynyt,

    kolmesta raskaudestani nännit tummuneet tms., kaikki kun on niin kovin yksilöllistä

    Äänestä

  • *äitiliini' kirjoitti:

    sun sisälläsi -mahdollisesti pari kolme päivää yhdynnän jälkeenkin.KAtumuspilleriä olis pitänyt ottaa.Saatat olla raskaana.Onko nännit tummuneet?Se on varma merkki raskaudesta ja tulee 2 vkon kuluessa.Nyt testiin vaan.Onnea odotukseen jos niin on käynyt,

    siittiöt elävät jopa 7 päivää.

    todennäköisempää on nyt kuitenkin että alkuperäisellä kirjoittajalla on ihan normaaleja ja yleisiä "vieroitusoireita" e-pillereiden lopettamisesta.

    Äänestä

  • missään kirjoitti:

    kolmesta raskaudestani nännit tummuneet tms., kaikki kun on niin kovin yksilöllistä

    pöh. Kun naiaa oikeen et höyrynousee naisen nännit voi todellakin kovettua ja rinnatkin kovettua, todettu useasti ja sit vaan nuolemaan nännejä iiiiiiiiii ja moloo märkään mekkoon!

    Äänestä

  • missään kirjoitti:

    kolmesta raskaudestani nännit tummuneet tms., kaikki kun on niin kovin yksilöllistä

    ehkä se ei tule kaikille.Mulle tuli pojilta tumma mahaviiva misusta napaan asti mutta tytöltä ei tullut sitä.Pojilta ( 2 kpl) olin tosi huonovointinen mutta tytöltä taas elämäni kunnossa.

    Äänestä

Kun lopetat e-pillerit, kehosi menee aikamoiseen hormonaalisesti sekaisin, ja on aivan normaalia että kuukautiset eivät tule normaalisti. Yleistä on tuokin että ekat menkat tulee, mutta sitten seuraavia ei kuulukaan. Tälläkin palstalla on lukuisia tällaisia kysymyksiä samasta aiheesta.

Voi olla että kuukautiset ovat poissa usean kuukauden, jopa puoli vuotta. Jos niitä ei puoleen vuoteen kuulu, mene lääkärille ja lääkäri antaa sinulla keltarauhashormoni eli Terolut kuurin, jolla saat kuukautiset käynnistymään.

Ihon rasvoittuminen ja myös tukan lähtö ja akne ja mielialanviahtelut ovat myös yleisiä oireita pillereiden lopettamisesta. Nämä kuitenkin yleensä häipyvät pois viimeistään sen puolen aikana.

Jos olet ollut taukoviikolla yhdynnässä, niin on toki mahdollisuus että olet raskaana. Voit hakea apteekista raskaustestin, se ei maksa paljon mutta ainakaan ei tarvitse stressata asiasta.

Äänestä

Ja hormoneitakaan ei sais lopettaa "seinään" muuten menee sulla systeemit ihan sekasin, poikkee lekurilla, tohon voi iskee vielä vakava masennus eli sinne lääkäriin ja äkkiä!

Äänestä
  • Voitko selittää miten hormonit sitten pitäisi lopettaa jos ei "seinään". Siis pitäisikö alkaa nappailemaan pillereitä vain joka toinen päivä, en ole hullummasta kuullut.

    Kyllä ne pillerit voi lopettaa ihan tosta noin vaan, kunhan pitää huolen ehkäisystä. E-pillereiden hormonit vaikuttaa kehossa vielä pari kuukautta, ainakin, joten horminien vaikutus ei lopu "seinään" vaan hormonit poistuvat pikkuhiljaa kehosta ja oma hormonitoiminta käynnistyy uudelleen.

    Äänestä

  • mitenkäs sitten kirjoitti:

    Voitko selittää miten hormonit sitten pitäisi lopettaa jos ei "seinään". Siis pitäisikö alkaa nappailemaan pillereitä vain joka toinen päivä, en ole hullummasta kuullut.

    Kyllä ne pillerit voi lopettaa ihan tosta noin vaan, kunhan pitää huolen ehkäisystä. E-pillereiden hormonit vaikuttaa kehossa vielä pari kuukautta, ainakin, joten horminien vaikutus ei lopu "seinään" vaan hormonit poistuvat pikkuhiljaa kehosta ja oma hormonitoiminta käynnistyy uudelleen.

    Kiitos kaikille vastanneille, tuli aikamoiset keskustelut aiheesta! Se on varmaan paras et haen raskaustestin niin sillä selvii jne ja myöhemmin lääkäriin jos on tarvetta.. kiitos kaikille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua tarvitseva kirjoitti:

Heips! Osaisitteko joku sanoo et onko tää ihan normaalii!!?? Lopetin pillerit 6 viikkoa sitten ja sen jälkeen tuli norm. menkat mut sen jälkeen ei oo kuulunu. Söin vuoden verran yasminellea ja sitä ennen mercilon merkkist.. nyt tekee koko ajan mieli syödä jotain vaiks ei oikeestaan oo nälkä ja sit iho on rasvottuneempi.. en kuitenkaan voi olla raskaanakaan?? Jos viiminen kerta oli pillereiden aikana?

Toivottavast joku tietää enemmän asiasta kuin minä!! Vastailkaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu