"Horoskoopeilla on ihan yhtä hyvä tiedollinen pohja kuin sinun jumalauskomuksillasi. Siitähän todistaa jo se, että lukemattomat ihmiset uskovat horoskooppeihin".
Anna mun kaikki kestää.
Argeologia todistaa raamatun todeksi, esim, et tarvii kun mennä google eartilla (sillä paremmalla maksullisella versiolla) sodoman ja comoran päälle, niin näät paikat joissa nämä kaupungit ovat olleet, Huom, sinisenä, tää sinisyys johtuu siitä että siellä on satanut raamatun mukaan tulta ja tulikiveä, tiedemies, Lange sanoi että rikkikivi jota sinne on satanut on tullut sulana nestemäisenä siis "tulena ja tulikivenä" siellä on rikkipalloja sulanut marmoriin sisälle, menkää katsomaan jos ette usko.
Toinen juttu joka todistaa raamatun todeksi, punaisessa meressä on matala kohta 5km leveä (josta voi 3 miljoonainen kansa mennä yli yhdessä yössä) tuon matalan kohdan kohdalla on löydetty kivipaasi kuningas salomonin pystyttämä, jossa on lukenut muinaisella hebrealla tästä israelin kansa tuli yli meren.
Eräällä tutkijalla on kuva tästä paasista, arabit kun saivat tästä tiedon ovat vieneet paasin pois ja laittaneet paikalle kyltin muistomerkki on viety pois tai poistettu.
Arabit kun ei halua todistaa että israel on Jumalan valittu kansa.
Monia muitakin todisteita löytyy tulevat varmasti vielä ilmi vaikka ovat tarkoin varjeltuja salaisuuksia, voin kertoo myöhemmin lisää.
Anna mun kaikki kestää.
Argeologia todistaa raamatun todeksi, esim, et tarvii kun mennä google eartilla (sillä paremmalla maksullisella versiolla) sodoman ja comoran päälle, niin näät paikat joissa nämä kaupungit ovat olleet, Huom, sinisenä, tää sinisyys johtuu siitä että siellä on satanut raamatun mukaan tulta ja tulikiveä, tiedemies, Lange sanoi että rikkikivi jota sinne on satanut on tullut sulana nestemäisenä siis "tulena ja tulikivenä" siellä on rikkipalloja sulanut marmoriin sisälle, menkää katsomaan jos ette usko.
Toinen juttu joka todistaa raamatun todeksi, punaisessa meressä on matala kohta 5km leveä (josta voi 3 miljoonainen kansa mennä yli yhdessä yössä) tuon matalan kohdan kohdalla on löydetty kivipaasi kuningas salomonin pystyttämä, jossa on lukenut muinaisella hebrealla tästä israelin kansa tuli yli meren.
Eräällä tutkijalla on kuva tästä paasista, arabit kun saivat tästä tiedon ovat vieneet paasin pois ja laittaneet paikalle kyltin muistomerkki on viety pois tai poistettu.
Arabit kun ei halua todistaa että israel on Jumalan valittu kansa.
Monia muitakin todisteita löytyy tulevat varmasti vielä ilmi vaikka ovat tarkoin varjeltuja salaisuuksia, voin kertoo myöhemmin lisää.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kuulun perheeseen jossa on JänkkäVajakkeja.
Kerron kaikkea turhaa ja kaikille sellaisille, ketä se ei kiinnosta.
Meidän perheeseen kuuluu Isi-fakta homma* ja äiti tähdenlento, pikkuveli on plan 10v.
Meillä on mukavaa ja rakastamme jänkätä joka asiasta. Isi aina sanoo: Jassooo, aletaan jörista ja jänkkäämään" Terkkuja: *fakta juttu* 13v.
:D
tää oli hyvä juttu :D:D:D:D:D
meni kahvit pöydälle ihan välittömästi :)
hehehehe
Kummalliset perheet? Hehehehheeh, aika kiva perhe!
ei tässä kokoiltaa ole aikaa etsiä mielikuvituspaikkojasi.
"israel on Jumalan valittu kansa. "
toi oli jo hauska :D:D:D Israel ei ole kansa...
kai tiesit tämän?
"Monia muitakin todisteita löytyy tulevat varmasti vielä ilmi vaikka ovat tarkoin varjeltuja salaisuuksia, voin kertoo myöhemmin lisää."
koordinaattija vuan kehiin...
Siis että jokin raamatussa mainittu kaupunki muka todistaisi raamatun ja jumalan ehdottomaksi totuudeksi?
Raamattu on niin paksu teos, että kyllä siinä nyt hemmetti soikoon myös tosiasioita on varmasti. Ainakin jos mutkan kautta kierrellään. Aivan kuten keskimaa kummasti muistuttaa erästä maanosaa.
Kyse ei kuitenkaan ole siitä onko jotkin tietyt historialliset kohdat raamatusta totta vaiko ei, vaan siitä onko jeesus kävellyt vetten _päällä_, oliko hän jumalan poika ja niin edelleen.
näkisit suurempiakin ihmeitä.
Vaikka voitaisiin todistaa Jessen olleen historiallinen henkilö, siitä on vielä toivottoman pitkä matka siihen, että voitaisiin todistaa, että Raamatussa Jessestä kerrotut tarinat ovat faktaa.
Odotatko nyt että kaikki ateistit vetävät lipun salkoon ja keittävät kahvia, juhlan kunniaksi?
Mitä ihmettä me tuolla tiedolla teemme?
Tapahtuuko nyt joku massa uskoontulo?
Kyllä nyt ei oikein sytyttänyt.
että kun kristityt argeologit ja tiedemiehet ovat henkensä uhalla löytäneet jotain mikä todistaa raamattua, on arabit heti vetäneet piikkilanka aidat ympärille ja vartijat vartioimaan 24 tuntia ja väliajoilla myös, ei saa todistaa raamattua todeksi.
Siihen on vielä päälle nää jänkkä tiedemiehet, jotka on lyöneet lukkoon kantansa tutkimattakkin.
Juutalaisen myös tarkoin varjelevat erästä salaisuutta sillä jos arabit sen tietäisivät tulisi sota hetimiten. :)
sama hihhuli, ainakin molemmat viljelevät epämääräisiä "tiedemies" juttuja, lähteitä ei löydy kummaltakaan.
Teksti on kuin maanis-depressiivisen ihmisen kirjoittama. Armoton mania ohjaa ja hallitsee....
Lisää kahvia, pian.
"Vili ei muista mitä on
Kirjoittanut: Religion is a disease 4.11.2008 klo 15.03
valehdellut, ensin on veli sitten lähituttu. kannattaa pistää muistiin noin karkeat valheet.
"Mitä uskontoa sinä
Kirjoittanut: Religion melts your brain 3.11.2008 klo 20.45
tunnustitkaan?
Menikö hihhulilta hermot, et taida olla ainakaan krisseli, tuo toinen poski jne.
Tiedemies velipoikasi on muuten yhtä uskottava kuin jumalasi, ei todisteita."
Minä arvasin sen jo ilman mokaasi.
Tästä ketjusta:
"Tiedemiehetkin on tiuhasti "tukkanuottasilla" aika usein. Siitä kertoi jo velipoikani, joka oli eräs MGU-yliopiston parhaimpia tiedemiehiä ja häntä pyydettiin työhön Tsernin hiukkaskiihdyttimelle."
Pääset televisioon ketjusta:
"Lähituttu väitteli ydinfysiikan tohtoriksi ja häntä pyydettiin työhön Gernin hiukkaskiihdyttimelle." "
...mutta en ole edes yllättynyt. Tämä valehtelu näillä uskovaisilla on ihan verissä.
Aika hupaisaa, etä luulevat että heidän höpötykset uskotaan täällä....ovat tottunet varmaan omissa raamattuseuroissaan, että kaikki höpöhöpö otetaan todesta.
kiinni valehtelusta, ne vaihtavat nikkiä, ja postaavat saman paskan uudestaan.
Vilin jutut eivät ole ehyesti uskottavia. Vaikka en ateistina tietenkään kykene intuitiivisiin erittelemättömiin kokemuksiin, niin siitä huolimatta Vilin juttuja lukiessa esiin nousee ainakin seuraavat hahmot: viime vuosisadan alkupuolella syntynyt nainen, keski-ikäinen metsäsuomalainen mies ja herkkänahkainen keikari. En saa häivytettyä niitä pelkiksi Vilin persoonaan sulautuneiksi roolimalleiksi. Kiihkeytensä ei mielestäni tule tunteella, ja hänen eilinen ihmettelynsä siitä, onko Savonarola oikeasti olemassa, sai minut lopulta kallistumaan siihen päätelmään, että Vili on tarkoituksella luotu roolihahmo.
No Fakta hommasta mulle tulee väkisinkin mieleen Hansu ja Pirre. Eiks ne esiintyneet sarjassa, jonka nimi oli Fakta homma tai jotain sen suuntaista. Ei kai kukaan ota vakavissaan nimimerkiksi sellaisen sarjan nimeä.
totta (seireenit, jättiläiset, sun muut insesti-
jumalat), kun Troijan kaupunki on löydetty?
Paljon paremmin Kreikan mytologia asiat selittää, kuin tämä esinahkajumala. Siellähän jumalatkin mokailivat ihan häpeilemättä, joten maailman tilassa ei ollut mitään ihmettelemistä.
Muuten mikäköhän on tämän yhden juttu niiden esinahkojensa kanssa? Ensin se luo miehelle esinahan ja kertoo myöhemmin, että "ööh. Tuo pitäisi kyllä leikata pois." Mitä helvettiä!?!? Lipsahtiko sillä hiirikäsi CAD-ohjelmassa kun miestä suunnitteli, vai mistä on kysymys?
jatkuu Mooseksen kirjoissa, kun jumala tulee
tappamaan Moosesta, eikä pysty siihen, koska
Mossella on juuri leikattu esinahka kädessä.
Kertoo todella paljon kaikkivoivasta jumalasta...
Kaikkitietävä jumalahan päätti tuhota koko luomakuntansakin kerran, kun ei ollut tyytyväinen projektinsa lopputulokseen.
Ja hihut huutaa kuorossa:
"Ja missäkö kohtaa se Raamattu muka o ristiriitane???"
"Joku kirjotti näin:"
Minä.
"Argeologia todistaa raamatun todeksi, esim, et tarvii kun mennä google eartilla (sillä paremmalla maksullisella versiolla) sodoman ja comoran päälle, niin näät paikat joissa nämä kaupungit ovat olleet"
Se todistaa vain sen, että Raamatusssa on mainittu paikkoja, jotka ovat olemassa. Samaan tapaan lukemattomissa muissa fiktiivisissä kirjoissa mainitaan todellisia paikkoja.
Mitä taas horoskooppeihin tulee, niin niillä on ihan yhtä vahva tiedollinen pohja, jota ei tarvitse katsoa edes google earthista. Riittää, kun vilkuilee yöllä taivaalle. Siellä ne tähtikuviot ja planeetat ovat nähtävissä.
"sinisenä, tää sinisyys johtuu siitä että siellä on satanut raamatun mukaan tulta ja tulikiveä"
Tämä tulikiven sataminen on tieteessä jo todettu paskanjauhamiseksi.
"kuningas salomonin pystyttämä"
Lähde?
"Eräällä tutkijalla on kuva tästä paasista, arabit kun saivat tästä tiedon ovat vieneet paasin pois ja laittaneet paikalle kyltin muistomerkki on viety pois tai poistettu. "
Hah hah, joo tietysti ne todisteet vaan jotenkin salaliiton takia häviää. Älähän jauha paskaa. Veikkaan, että tuo "tutkija" on Ron Wyatt. Nämä Wyattin löydöt kertoo vain Wyattin vilkkaasta mielikuvituksesta. Jopa kreationistit pitävät Wyattia vitsinä.
pieru saharaan. Miksi ihmeessä? Juuri kun pääsimme tarinaa iskemään.
faktojaan?
Se että hihu katoaa johtuu siitä että hän hetkellisesti ymmärsi oman typeryytensä, ja poistui rukoilemaan normaalia ymmärtämättömyyttään jumalalta takaisin.
"Argeologia todistaa raamatun todeksi"
Lienet "argeologian" asiantuntija:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Arkeologia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Geologia
"Huom, sinisenä, tää sinisyys johtuu siitä että siellä on satanut raamatun mukaan tulta ja tulikiveä, tiedemies, Lange sanoi että rikkikivi jota sinne on satanut on tullut sulana nestemäisenä siis "tulena ja tulikivenä" siellä on rikkipalloja sulanut marmoriin sisälle, menkää katsomaan jos ette usko"
Joo, olen käynyt paikalla. En tuollaisia kiviä nähnyt. Joku geologi voisi sanoa paremmin onko sellaisia ja miten ne vaikuttavat meren sinisyyteen...
"punaisessa meressä on matala kohta 5km leveä (josta voi 3 miljoonainen kansa mennä yli yhdessä yössä) tuon matalan kohdan kohdalla on löydetty kivipaasi kuningas salomonin pystyttämä, jossa on lukenut muinaisella hebrealla tästä israelin kansa tuli yli meren."
No voi voi,ja kuinka ollakaan, "patsas" on kadonnut, eikä siitä ole kuvaakaan. Ja "muinaista hepreaa"...tiettävästi yhtään Salomon aikaista piirtokirjoitusta ei ole säilynyt, äskettäin löytyi yksi jossa Daavid mainitaan (tosin yhteydessä "ben David".
Jos olet armeijassa ollut edes alikersanttina joukkoa johtamassa, voit laskea millaisella logistiikalla kolme miljoonaa ihmistä siirretään paikasta toiseen yhdessä yössä. Siihen ei edes kansainsiirtojen mestari Stalin pystynyt.
"punaisessa meressä on matala kohta 5km leveä tuon matalan kohdan kohdalla on löydetty kivipaasi kuningas salomonin pystyttämä, jossa on lukenut muinaisella hebrealla tästä israelin kansa tuli yli meren."
-Kuningas Salomonin kuningaskunnan rajat eivät ulottuneet Punaiselle Merelle asti. Etelässä se parhaimmillaan ulottui nykyisen Eilatin tienoille (Etzion-Geber) saakka.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Salomo
toi taliaivo on ylipäätään löytänyt luvun kolme miljoonaa?
Nykyisen Israelin valtion väkiluku on vain n. 7 miljoonaa. Helvetisti sekoilua noin pienen porukan aiheuttamana kuitenkin.