Iran ja USA lähestyvät toisiaan! : )

Iranin presidentti Mahmud Ahmadinejad on onnitellut Barack Obamaa vaalivoiton johdosta!

Tulevalle presidentille lähettämässään viestissä Ahmadinejad toivoo Obaman palvelevan kansaa ja jättävän myönteisen jäljen aikakirjoihin. Presidentti toivoi uudelta johtajalta myös selkeää muutosta Yhdysvaltain Lähi-idän politiikkaan. :)

Onnentoivotus on historiallinen, sillä Iranin ja Yhdysvaltain välillä ei ole ollut virallisia diplomaattisuhteita liki 30 vuoteen eikä Iranin johtaja ole suonut moista huomionosoitusta Yhdysvaltain presidentille vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen jälkeen.

Tääon hienoo tää! :)

9

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkapa sharia laki saadaan ...

      en tieda soveltaako ne sita shariaa ensin Tammeen. Silloin hanesta tulisi marttyyri ja sankari tietenkin..

    • ....

      selkeää muutosta Yhdysvaltain Lähi-idän politiikkaan."
      Ahmadinejad on ahtaalla ja häntä on alkanut jo pelottaa. Lienee kuitenkin turhaa toivoa, että USA on se puoli, joka peruuntuu. Saa nähdä, mitä Obaman politiikka on. Siitä ei tiedetä vielä mitään.

      • ja amerikka on sama kuin suomi

        usan ja suomen kansa on samala tavoin sossun ohjailema ja eksytyksen uhri.

        Kunpikin maa uskoo valheelliseen rauhaan.

        Obama on m,aanpetturi samoin kuin tammikin.


      • Pitää myös muistaa, että kansainvälisissä suhteissa pelataan kahdella näyttämöllä. Kotipuoleen näytetään joskus kovanaamaa jotta saadaan ääniä vaaleissa mutta ulkomaansuhteissa ratkaisee talous.

        USA ja Venezuelakin välillä vähän ärisevät näön vuoksi toisilleen poliittisella areenalla mutta öljykauppa käy kiivaampana kuin koskaan. Ilman Venezuelan öljyä USA:n pyörät nimittäin pysähtyisivät lopullisesti ja ilman öljystä saatavia vientituloja Venezuelalle kävisi samoin ja sen sosialismi saisi nolon lopun.

        Ihmekös tuo jos USA ja Irankin kosiskelevat toisiaan kuin Teeret soitimella. ;)


      • ....
        KTS kirjoitti:

        Pitää myös muistaa, että kansainvälisissä suhteissa pelataan kahdella näyttämöllä. Kotipuoleen näytetään joskus kovanaamaa jotta saadaan ääniä vaaleissa mutta ulkomaansuhteissa ratkaisee talous.

        USA ja Venezuelakin välillä vähän ärisevät näön vuoksi toisilleen poliittisella areenalla mutta öljykauppa käy kiivaampana kuin koskaan. Ilman Venezuelan öljyä USA:n pyörät nimittäin pysähtyisivät lopullisesti ja ilman öljystä saatavia vientituloja Venezuelalle kävisi samoin ja sen sosialismi saisi nolon lopun.

        Ihmekös tuo jos USA ja Irankin kosiskelevat toisiaan kuin Teeret soitimella. ;)

        >>Ihmekös tuo jos USA ja Irankin kosiskelevat toisiaan kuin Teeret soitimella.

        Jos USA haluaisi hyvät suhteet Iraniin, mikä sen voisi estää? Suhteet ovat pilkulleen niin hyvät kuin USA haluaa.
        Iranin poliittinen systeemi on vastenmielistä USAn johdolle ja kansalle. Sotaa ydinaseilla ei kuitenkaan ilmeisesti haluta, sen verran pyritään pitämään suhteita. Iranin hallitus ei nimittäin ole Iranin kansa. Hallitus saattaa vaihtua ja silloin tilanne on kokonaan toinen.


    • muslimia!

      "Lee Smith Hudson Instituutista selittää miksi: "Barack Obaman isä oli muslimi, ja siksi islamin lain mukaan myös kandidaatti on sitä. Huolimatta Koraanin säkeistä jotka selittävät että uskontoon ei ole pakkoa, muslimilapsi ottaa isänsä uskonnon ... muslimit ympäri maailman, ja ei-amerikkalaiset muslimit joka tapauksessa, voivat nähdä Barack Hussein Obaman vain muslimina". Lisäksi hänen koulutodistuksensa Indonesiasta listaa hänet muslimiksi." Daniel Pipes

      • ...hyvät mahollisuudet yhistää yhtene kaikki kristityt ja muslimit sulassa sovussa ja yhteisymmärryxessä...

        /..\
         ▼


    • muslimineiti

      Lisää tämän kaltaisia uutisia! Kiitos KTS :)

      • perusteella

        uskaltaisin väittää, että muslimineiti ja KTS ovat yksi ja sama henkilö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11412
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7040
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      101
      5823
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      41
      5171
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4311
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4049
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3554
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3541
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3075
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3060
    Aihe