Puheenvuoro uskon perusteista

Jarnukki

"Onko olemassa sellaista, jota me emme vielä ymmärrä? Jos me emme ymmärrä tai tunnusta jotakin, niin voiko se olla olemassa? Oliko sähkö olemassa ennen kuin se keksittiin?"

Voiko olla olemassa kokonaisuutta tai älyä, joka on nykytíedon tai tieteellisen maailmankuvan tuolla puolen? Voitko sinä olla osa itseäsi suurempaa ja älykkäämpää kokonaisuutta? Jos et, oletko sinä maailmankaikkeuden kehityksen päätepiste? Jos et, kuulutko mihinkään kokonaisuuteen, jolla on älykäs suunta? Mikä ohjaa tarkoituksenmukaista kokonaisuutta? Ohjaako maailmaa mikään muu kuin raha tai valta?

Onko kaikki syntynyt sattumaa? Mitä sellaisia oman elämäsi olosuhteita tunnistat, joilla ei ole ollut alkuunpanijaa? Mitä aidosti sattumanvaraista elämässäsi on? Onko evoluutio todella tarkoituksenmukasuusarpaijaiset, panoksena yksilön elämä ja lajin selviytyminen? Miten evoluutio osasi tuottaa vain yhden lajin, jolle syntyi kyky tehdä oppimastaan korkoa korolle kasvava pääoma, joka vie seuraavaa sukupolvea progressiivisesti aina edellistä pidemmälle? Kaikkia muita ominaisuuksia ilmentämään evoluutio on tuottanut satoja lajeja kerrallaan, mutta kielellis-käsitteellistä ajattelua varten vain yhden.

Oletko koskaan kokenut johdatusta? Oletko joskus valinnut vastoin omaa järkeäsi ja kokemustasi, mutta täydellisen oikein? Oletko koskaan tehnyt tai ymmärtänyt asioita, joihin sinulla ei sillä hetkellä ollut edellytyksiä? Koetko silloin tällöin merkityksellisiä sattumia? Vaikuttaako elämälläsi olevan käsikirjoitus, juoni, jossa sinulla on yhtä aikaa täydellinen valinnanvapaus ja jossa asiat etenevät silti pikku hiljaa scriptin mukaan?

Todistaako tämä mitään? Löytääkö kyynikko itsensä, alkaa parkua ja pelastuu? Ei tietenkään. Ovatko uskossaan vahvat - mikä ikinä usko sattuukin olemaan - yhä varmempia oman elämänsä perusteista? Ehkä. Voiko kaiken selittää järjellä? Jos haluaa hylätä kiusalliset kysymykset ja omat intuitiiviset epäilynsä."

-Jari Sarasvuo

4

318

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertert

      "Voiko olla olemassa kokonaisuutta tai älyä, joka on nykytíedon tai tieteellisen maailmankuvan tuolla puolen?"

      Voi.

      "Voitko sinä olla osa itseäsi suurempaa ja älykkäämpää kokonaisuutta?"

      Voin.

      "Jos et, oletko sinä maailmankaikkeuden kehityksen päätepiste?"

      Vaikka kumpikaan edellisistä ei pitäisi paikkaansa, en välttämättä kuitenkaan ole kehityksen päätepiste. Sanoisin, että näin on melkein täysin varmasti. Miten kehitystä mittataan? Monelta kannalta katsoen, toiset eliöt maapallolla ovat ihmistä kehittyneempiä ja lajit kehittyvät koko ajan.

      "Jos et, kuulutko mihinkään kokonaisuuteen, jolla on älykäs suunta?"

      Mitä on kehitys ja kokonaisuus?

      "Ohjaako maailmaa mikään muu kuin raha tai valta?"

      Kyllä, esim. luonnonvoimat.

      "Onko kaikki syntynyt sattumaa?"

      Ei, jos esimerkiksi biologiselta kannalta katsotaan.

      "Mitä sellaisia oman elämäsi olosuhteita tunnistat, joilla ei ole ollut alkuunpanijaa?"

      Määrittele alkuunpanija.

      "Mitä aidosti sattumanvaraista elämässäsi on?"

      Riippuu siitä, mitä on aidosti sattumanvarainen ja onko aitoa sattumaa todella edes olemassa.

      "Onko evoluutio todella tarkoituksenmukasuusarpaijaiset, panoksena yksilön elämä ja lajin selviytyminen?"

      Mitkä helvetin tarkoituksenmukaisuusarpajaiset?

      "Miten evoluutio osasi tuottaa vain yhden lajin, jolle syntyi kyky tehdä oppimastaan korkoa korolle kasvava pääoma, joka vie seuraavaa sukupolvea progressiivisesti aina edellistä pidemmälle?"

      Sarasvuo voisi kerrata biologian perusteita.

      "Kaikkia muita ominaisuuksia ilmentämään evoluutio on tuottanut satoja lajeja kerrallaan, mutta kielellis-käsitteellistä ajattelua varten vain yhden."

      Kyllä muillakin lajeilla kielellis-käsitteellistä ajattelua havaitaan. Mitkä sadat lajit tuottavat nylonaasia?

      Johtopäätökset Sarasvuon höpinäistä. Teksti on epämääräistä käsienheilutteluretoriikkaa, joka perustuu absoluutteihin vetoamiseen ja epämääräisiin määrittelyihin, jotka on valjastettu vihjailuun ja arvoihin vetoamiseen, jolla halutaan päästä sinne, mihin Sarasvuo haluaa sillä päästävän.

      Samalla taktiikalla voi vedota ihan minkä tahansa asian puolesta, kunhan vain asettaa retoriikkansa oikein.

    • ...olen yrittänyt vastata kotisivujeni
      teksteissä.

      http://www.iki.fi/manninen/

      ja siellä erityisesti

      http://www.iki.fi/manninen/miksiuskon.html

      Mutta tiivistetysti: tieto-opillisen
      uskontokritiikin vakavin haaste monoteistisiä uskontoja kohtaan on se, että millä mekanismeillä mahdolliset "korkeammat voimat" voivat koko ajan lukea tunteemme, ajatuksemme, tekomme ja laiminlyöntimme...Uskoisin että jos ne tuon pystyvät tekemään, sielujemme pelastuskin kuolemassa niiltä onnistuisi.

      Itselleni uskossa oleminen on synkroniteetissa elämistä todellisuuden kanssa. Eli jännät, usein
      huumoripitoiset, yhteensattumat muistuttavat minua Jumalan tai jumalien olemassaolosta.

    • e.k.v

      Lainaus: "Voiko olla olemassa kokonaisuutta tai älyä, joka on nykytíedon tai tieteellisen maailmankuvan tuolla puolen?"

      Toki. Sinä päivänä kun väitämme tietävämme kaiken kaikesta, olemme virallisesti tehneet itsestämme juurikin jonkin sortin jumalia[1].

      Lainaus: "Voitko sinä olla osa itseäsi suurempaa ja älykkäämpää kokonaisuutta?"

      Todennäköisesti ymmärrät väärin miksi vastaan näin, mutta ei se mitään. Eli kyllä.

      Lainaus: "Jos et, oletko sinä maailmankaikkeuden kehityksen päätepiste?"

      En, koska jos ei ole olemassa suurempaa ja älykkäämpää kokonaisuutta niin ei voi olle oikein mitään päätepistettäkään.

      Lainaus: "Ohjaako maailmaa mikään muu kuin raha tai valta?"

      Sanoisin että tällä hetkellä maailmaa ohjaa rahanhimo, mutta tulevaisuuden suhteen olen tullut aatelmaan että tieto on yksi suurimmista vallan välineistä. Se on toki sitä jo nyt, mutta sen valta tulee kasvamaan tulevaisuudessa merkittävästi. Toki tämä kristallipalloni ei kovinkaan luotettavasti ole ennenkään toiminut.

      Lainaus: "Onko kaikki syntynyt sattumaa?"

      Kaikki ei suinkaan ole sattumaa. Se että meillä on lapsi, ei ole sattumaa vaan ihan tarkoituksellista. Kaiken alku? Ehkä. Nykytietämyksemme ei vielä riitä sinne saakka. Ehkä ei tule koskaan täysin riittämäänkään.

      Lainaus: "Mitä aidosti sattumanvaraista elämässäsi on?"

      Sattumanvaraisuuden ei tarvitse olla globaalia, vaan se voi olla sitä myös yksilötasolla. Onko sattumaa että heräsin tänään 5min ennen kuin herätyskello soi? Tosin siihen voi vaikuttaa sekin että vauva nukkui normia paremmin, eikä tullut yöherätystä. Sitten voimmekin kysyä, oliko sattumaa että vauva nukkui sikeämmin? Voisimme upottaa itsemme regressioon jonka lopputuleman arvaamme jo nyt.

      Lainaus: "Onko evoluutio todella tarkoituksenmukasuusarpaijaiset, panoksena yksilön elämä ja lajin selviytyminen?"

      Äärimmäisen karrikoitu esimerkki, en kuitenkaan jaksa näin aamutuimaan lähteä vänkäämään. Menee jotakuinkin noin, mutta ei kuitenkaan.

      Lainaus: "Miten evoluutio osasi tuottaa vain yhden lajin, jolle syntyi kyky tehdä oppimastaan korkoa korolle kasvava pääoma, joka vie seuraavaa sukupolvea progressiivisesti aina edellistä pidemmälle?"

      Evoluutio oli alkuunpaneva voima, ihminen itse on hyvin pitkälti ottanut ohjat käsiinsä jo suhteellisen varhaisessa vaiheessa.

      Lainaus: "Kaikkia muita ominaisuuksia ilmentämään evoluutio on tuottanut satoja lajeja kerrallaan"???

      Kerrallaan???

      Lainaus: "Oletko koskaan kokenut johdatusta?"

      Jumalallista? En. Omantunnollista? Kyllä.

      Lainaus: "Oletko joskus valinnut vastoin omaa järkeäsi ja kokemustasi, mutta täydellisen oikein?"

      Joskus järki varoittaa ettei se välttämättä ole oikeassa niin saatan päätyä ratkaisuun joka ei ole järkeni mukainen. Kuuluu olevan ihan normaalia ihmisillä.

      Lainaus: "Koetko silloin tällöin merkityksellisiä sattumia?"

      Kyllä, johtuu siitä etten tunne kaikkia, tiedä missä kuka milloinkin on ja mitä tekee. Tämä tekee asioista sattumaa, ei tiedonvaraista.

      Lainaus: "Vaikuttaako elämälläsi olevan käsikirjoitus, juoni, jossa sinulla on yhtä aikaa täydellinen valinnanvapaus ja jossa asiat etenevät silti pikku hiljaa scriptin mukaan?"

      Ei.

      Lainaus: "Todistaako tämä mitään?"

      Ei, se ei todista mitään. On vain fiksusti punottuja, mutta kuitenkin vain ja ainoastaan tiettyä vastausta varten koottu lista kysymyksiä.

    • Finwitch

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      83
      1704
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1263
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      126
      1015
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      29
      913
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      32
      835
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      788
    7. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      14
      714
    8. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      68
      690
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      30
      678
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      69
      640
    Aihe