Minä kun en yleensä notku näillä palstoilla niin olisi mielenkiintoista kuulla miten sille Johanneksen Pojan tietosuojajutulle oikein kävi. Olisi mukava kuulla se odotettu päätös. Jos päätöstä on puitu täällä, voisiko joku ystävällinen paiskata linkillä. Jos päätöstä ei ole tehty, täytyy sanoa että hitaita on herrojen (ja miksei rouvienkin) kiireet.
Mitä uutta tietosuojarintamalta?
Tiedustelen kohteliaimmin
17799
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tikkurilan haarakonttorin on viimeistään tänään annettava vastaukset tarkentaviin kysymyksiin. Tähänastiset vastaukset kun ovat olleet enemmän teokraattista sodankäyntiä kuin asiaa.
...josta lahkossakin näköjään tykätään, on ajan peluu.
Vaika 1975
Miten niin tänään? (7.11.) J-P:n mukaan hänen viimeinen vastineensa on toimitettu melkein vuosi sitten eikä hänen sivuillaan kerrota että Beteliltä olisi pyydetty vielä lisää selvityksiä 7.11.2008 mennessä.
Mielestäni jos joku tässä käy jotain sodankäyntiä se on J-P, joka panttaa päätöksen julkaisemista.
Voin olla väärässäkin ja päätöstä ei ole tehty. Mutta voi olla, että J-P:n kannalta noloa päätöstä ei haluta julkaista.
Nyt haluaisin tietää miten asia oikeasti on.
Epäilit Markun kertomaa tietoa. Turhaan epäilit, se on täysin oikea tieto.
>>Miten niin tänään? (7.11.) J-P:n mukaan hänen viimeinen vastineensa on toimitettu melkein vuosi sitten eikä hänen sivuillaan kerrota että Beteliltä olisi pyydetty vielä lisää selvityksiä 7.11.2008 mennessä.
Sain tämän vuoden alkupuolella epävirallisen aikataulun tietosuojavaltuutetun toimistosta. Kirjeessä kerrottiin, että päätös tulee syys-lokakuussa 2008. Se olisi epäilemättä tullutkin, mutta Betelin aikaisemmat vastaukset eivät ilmeisesti tyydyttäneet tietosuojavaltuutettua. Betel jätti vastaamatta moniin oleellisiin kysymyksiin, ja toisaalta Betel vastasi epämääräisesti kierrellen omassa vastineessaan. Joten 15.10.2008 sain väliaikatiedon tietosuojavaltuutetun toimistosta. Toimisto oli vaatinut Beteliä antamaan lisäselvityspyynnön ja vastaamaan kaikkiin omissa vastineissani esittämiini kysymyksiin. (Viimeisintä vastinettani ei ole vielä netissä julkaistu). Lisäksi tietosuojavaltuutettu painotti muutamia kohtia erikseen. Takaraja tähän lisäselvityspyyntöön meni umpeen 07.11.2008. Betel on siis jo vastannut (oletettavasti), ja ratkaisu asiaan tulee pikaisesti, itse arvelisin sen ehtivän tämän vuoden puolella.
>>Mielestäni jos joku tässä käy jotain sodankäyntiä se on J-P, joka panttaa päätöksen julkaisemista.
Minulla ei ole pienintäkään aikomusta pantata päätöksen julkaisemista. Teen sen pikapuoliin heti, kunhan se on kirjallisesti minulla.
>>Voin olla väärässäkin ja päätöstä ei ole tehty. Mutta voi olla, että J-P:n kannalta noloa päätöstä ei haluta julkaista.
Päätöstä ei ole vielä tehty. Ja oli se sitten kuinka "nolo" tahansa, se julkaistaan, mikäli se minusta riippuu. Se "nolous" katsotaan sitten myöhemmin. Ja kenelle se on noloa ja kenelle ei.
>>Nyt haluaisin tietää miten asia oikeasti on.
Nyt tiedät.
Pienenä lisämausteena kerrottakoon yksi yksityiskohta tähän episodiin.
Sain 05.11.2008 maistraatista kirjeen, jossa kerrottiin eroamiseni (vaikka se todellisuudessa oli erottaminen) Jehovan todistajista 09.12.2006. Tämä ilmoitus tuli siis lähes kaksi vuotta erottamiseni jälkeen. Betel oli rikkonut lakia, kun se ei ollut ilmoittanut erottamistani maistraattiin. Tämä ilmoittamattomuus oli tietosuojavaltuutetun listalla yhtenä epäkohtana. Niinpä Betel nyt saatuaan kovistelua tietosuojavaltuutetulta, oli pakon edessä viimeinkin ilmoittanut maistraattiin tämän tiedon.
Vetoan teihin erotetut ja eronneet. Jos ette ole saaneet tietoa maistraatista kirjallisesti, tarkistakaapa tilanteenne kirjallisesti sieltä. Kerran vuodessa sen voi tehdä ilmaiseksi. Näin saadaan kuva siitä, kuinka laajaa on Betelin lain rikkominen tässä asiassa.
Tuli yksi päivämäärävirhe. Tämä on oikein:
Sain 05.11.2008 maistraatista kirjeen, jossa kerrottiin eroamiseni (vaikka se todellisuudessa oli erottaminen) Jehovan todistajista 19.12.2006.
on niin hiton väliä koska lappuses saat.Minä sain pian eikä haittaa vaikken ois vieläkään saanu.Ite oot töpeksiny niinku minäkin,kehtaat takuta jonku paperinpalan perään.Elä ny sitä elämää "vapaana" ja nauti. Jos asias on tapahtunu jo pari vuotta sitte,oisit menny keselemään asiasta jo aiemmin
>>Mitä sillä on on niin hiton väliä koska lappuses saat.
Ehkä olisi sinulle parempi, että et sanoisi mitään asioista, joista et mitään tiedä. Ei kyse ole mistään "lappusesta" vaan suuresta asiakokonaisuudesta. Betel vähät välittää koko henkilötietolaista. Se luulee saavansa tehdä mitä vain, kuten esim. kerätä arkaluontoisia tietoja.
Kunhan asia on valmis, näet, miten suuresta asiakokonaisuudesta on kyse.
Ehkä se on liian suuri sinun käsitettäväksesi.
http://koti.mbnet.fi/jpoika/tietosuoja/
>>Ite oot töpeksiny
Jaa, millähän tavalla?
>>Jos asias on tapahtunu jo pari vuotta sitte,oisit menny keselemään asiasta jo aiemmin
Asia on saatettu tietosuojavaltuutetun tietoon jo pari vuotta sitten. Mutta käsittely vie aikansa.
on erotettu eikä varmasti ilman syytä.Turha on mulle aina vinoilla ku oon nainen ja sanon asiat suoraan.Jotku on liian ylpeitä myöntämään virheitään.
tää Meilon operaatio konventin aikana hesas,pitäskö se ottaa käsittelyyn lavastettuna juttuna.Teinä oisin ihan hiljaa ja nuolisin haavat.
>>sut on erotettu eikä varmasti ilman syytä.
No kerro se syy, kukaan vanhin tai Betel ei sitä suostu kertomaan.
>>Turha on mulle aina vinoilla ku oon nainen ja sanon asiat suoraan.
Niin, sanot asiat suoraan usein silloinkin, kun et ole ymmärtänyt koko asiaa. :)
(Sananlaskut 17:28) 28 Tyhmääkin pidetään viisaana, kun hän pysyy vaiti, ymmärtäväisenä sitä, joka huulensa sulkee.
>>Ja mitenkäs tää Meilon operaatio konventin aikana hesas,pitäskö se ottaa käsittelyyn lavastettuna juttuna.
Sitähän voit kysyä Meilolta, kun "asiantuntija" olet. :)
>>Teinä oisin ihan hiljaa ja nuolisin haavat.
Mitkä haavat? Mitä oikein puliset? Minulle ainakin oli suuri vapautus, kun minut erotettiin.
>>tää Meilon operaatio konventin aikana hesas
Mitä tarkoitat?
human (woman) be? "Turha on mulle aina vinoilla ku oon nainen"
Käsittämätöntä :D
on ehkä järkevin raamatun opetus....tai ainakin pätee kohdallasi..
että "nainen vaietkoon seurakunnassa".Saa olla sama kotona ja kaikkialla muuallakin. En halua juosta ihmisten ovilla enkä vastata kokouksissa,enkä tehdä mitään kotonakaan. Miehet saa hoitaa kaikki hommat alusta loppuun. Mä en välitä mistään mitään. Enkä tee myöskään mitään.
ollenkaan siinä, että olet nainen, vaan
siinä että puhut puuta, heinää kun pitäisi
"vastata" mielenkiintoisiin keskusteluihin.
Parempi olisi olla hiljaa.