Obaman ansio Suomi Natoon

Täysin itsenäiset ja täysin vapaat maat turvataan oikeusvaltioiden tärkeällä puolustusyhteistyöllä Naton avulla. Obama ottaa meidät suojaan hyvään Natoon. NL hävisi ja loput paholaisesta (NL) poistuvat järjettömänä (toimittajan saa tappaa). Emme pönkitä sillanrakentajana hävytöntä vainoojaa. Tollo Putin listii vessassa (ei tykkää jos maat pääsevät vapaiksi). Pyllistämme aina Putinille, otamme kiinni ja hirtämme. (Maailman rauha on niin tärkeä). Nykyajan Tollo (Naton vastustaja) on aina Putinin hikisen likaisen jalan alla tuhoamassa Suomea. Mutta meidän tulee ajoissa päästä turvaan Natoon.

Elisabeth Rehn ja Martti Ahtisaari ovat viisaita.

Natomaat ovat kaikki puolueettomia ja itsenäisiä. Kaikissa Natomaissa kunnioitetaan ihmisoikeuksia ja demokratiaa. Nato on täysin puolueeton. Kaikki kansanvaltaiset puolueet vapaissa maissa voimakkaasti tukevat aina Suomen Natoa. Nato on puoluepolitiikan yläpuolella oleva täysin itsenäisten ja täysin vapaiden maiden loistava hyvä puolustusjärjestö. Jos tyhmä perkele ei sitä käsitä, niin pitää korostaa: "VAPAAT VAALIT ja OIKEUSVALTIOT". (eli kaikki se jonka Naton vastustaja perkele "hävytön vainooja" yrittää tuhota). Vainojaa inhoaa vapaita maita.

Nyt on se oikea hetki liittyä Natoon. Juna kulkee kiskoilla eteenpäin, eikä sitä voi pysäyttää. Nato laajenee ja sen pitää laajeta. Maailmaa ei saa rikkoa, siitä hyvä Nato pitää huolen. Halonen on jo ilmoittanut vahvistuvasta yhteistyöstä, samoin Vanhanen. Meitä natotetaan kohti osoitettua päämäärää hyvä Nato.

Natoa vastustaa siis vain barbaaria (tai tyhmä) ei oikeita vaaleja, oppositiota vainotaan, etnistä puhdistusta tehdään sumeilematta, vapaat uutiset puuttuvat (kaikki on maailman suurinta valehtelua), hyökkäysvoimat barbaarialla ovat petkutusta ja helposti tuhottavissa, barbaariassa on tutkitusti yli 100 000 lasta kahleissa ja heitä hyväksikäytetään, barbaariassa ei ole sairaaloita ja oikeuslaitos puuttuu, kaikki on petosta, länsi puhdistaa barbaaria, sitä roistot ja ryövärit EIVÄT omista, Länsi omista myös business-alueen.

Roistot ja ryövärit vastustavat Natoa ja ovat varastaneet ja tärvelleet ympäristön.

Kaikki puolueettomat maat turvaavat Natoon. Täydellinen itsenäisyys, ihmisoikeudet, vapaat vaalit. Meillä on myös vapaudenpatsas. Vapausodassa kukistimme bolsevismin. Suomalaiset ottivat riemuiten vastaan ylipäällikkö Mannerheimin, joka ratsasti voittajana vapaaseen Helsinkiin. Meillä kunnioitetaan ihmisoikeuksia.
Yhdessä torjuimme myös petollisen stalinismin ja leninismin Talvi- ja Jatkosodassa. Nyt on koko maailma Suomen Naton puolella (Obama on meidän, koko Suomi tukee Nato yhteistä ja ensivaalikaudella Suomi pääsee unelmoituun Natoon). Kyllä meidän kelpaa taas.

Venäjä ei ole vapaa. KGB:n pyöveli tekee opposition vainoa ja sinne pitää kaikki tavarat viedä "pysyisivät vaan rauhallisina".

On itsestään selvää kuulua aina Natoon ja vastustaa puolueettomana oikeusvaltiona yhteistä vihollistamme barbaaria (vastustajalla ei ole vapaita uutisia ja kaikki on väärennettyä pyövelin halutessa olla Lännen omistamassa Keisarin palatsissa. Pyöveli, tahtoo sanoa KGB:n silmät ,ei omista mitään venäjällä kaikki on tärvelty (infra tuhottu) ja meidät länsimieliset on kidutettu kuoliaaksi ja estetty vapaus ja vaalit). Humanitääristä apua viedään vapauden kaipuuseen.

Natomaat rakentavat pilatussa itselleen ja vievät sinne tuotantolaitoksia. Natomaista venäläiset voivat hakea turvapaikkaa, mutta ovat pääsääntöisesti rikollisia ja tulevat aina väärennetyillä asiakirjoilla varastamaan. Rahanpesu on yleistä ja aids pyllyt. Onneksi meillä on HYVÄ Nato suojanamme.

... juna kulkee kiskoilla
3243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jee ja jee!

Ja herää pahvi...

Äänestä

kaikki ihanteet vapaudesta ja demokratiasta. yhdysvallat suurin uhka maailman rauhalle.Nato ei ole koskaan puolueton niin kauan kuin yhdysvallat on jäsenvaltio. NL loppui olemasta eikö nyt olisi yhdysvaltojen vuoro loppua.Pyllistämme aina Putinille, otamme kiinni ja hirtämme ja mikseis saman voisi tehdä yhdysvaltojen nykyiselle presidentille pahojen tekojen johdosta.

Äänestä

VIERASKYNÄ HELSINGIN SANOMAT
EU:n on laajennuttava johdonmukaisella politiikalla



alexander stubb

Mahdollisuus EU-jäsenyyteen on kiistatta auttanut Länsi-Balkanin maita selviämään Jugoslavian sotien jäljistä ja kehittämään yhteiskuntiaan, kirjoittaa Alexander Stubb.

EU:n on laajennuttava johdonmukaisella politiikalla

Suomalainen huonekaluketju mainosti vuosituhannen alussa vuodesohvaansa otsikolla "sehän laajenee kuin EU". Hupaisa mainoslause on mitä osuvinta ajankuvaa: unioni laajeni vuonna 2004 kymmenellä jäsenmaalla, ja Bulgaria sekä Romania seurasivat perässä pari vuotta myöhemmin.

Näin suuri rypäs uusia jäsenmaita herätti poikkeuksellista kiinnostusta myös Suomessa, ei vähiten sen ansiosta, että saimme myös serkkumme Viron mukaan.

Sittemmin muut EU-aiheet ovat vallanneet otsikot ja sohviakin kaupitellaan toisilla lauseilla. Mutta laajentuminen on mitä suurimmassa määrin EU:n nykyisyyttä ja tulevaisuutta.

EU:n komissio julkisti vastikään vuosittaisen laajentumispakettinsa. Se sisälsi laajentumisen suuntaviivoja hahmottelevan strategian sekä edistymisraportit jäsenyysneuvotteluja käyvistä Turkista ja Kroatiasta sekä Länsi-Balkanin maista, jotka ovat potentiaalisia EU-jäsenehdokkaita.

Komission paketti on tuhtia mutta kiinnostavaa purtavaa. Hakijamaiden tilanne käydään tarkasti ja laajasti läpi.

Kroatian jäsenyysneuvotteluissa aletaan olla loppusuoralla, mutta löysäilyyn ei ole varaa. Turkkia kannustetaan tehostamaan sisäisiä uudistuksia, jotta jäsenyysneuvotteluihin saataisiin lisäpotkua.

Makedonia on jäsenehdokasmaa, mutta ihan vielä ei ole aika aloittaa jäsenyysneuvotteluja sen kanssa. Muiden Länsi-Balkanin maiden tulevaisuus on EU:ssa, ja ne edistyvät kohti jäsenehdokasasemaa ja jäsenyysneuvotteluita.

Laajentumispolitiikka siis jatkuu, ja hyvä niin. Onhan halu laajentua ollut koko ajan integraatiokehityksen ytimessä. Kuudesta maasta se alkoi, kun 1950-luvulla perustettiin hiili- ja teräsyhteisöä, Euroopan atomienergiayhteisöä ja Euroopan talousyhteisöä. Sen jälkeen laajentumiset ovat seuranneet toisiaan ja nyt ollaan jo 27 jäsenmaan unionissa.

Laajentumishalun takana on merkittävä periaatteellinen tavoite, jonka tärkeys onneksi oivallettiin jo yhdentymisen alkutulilla. Integraation tarkoituksena on yksinkertaisesti luoda rauhaa, vakautta, vaurautta ja turvallisuutta. Näitä edistetään parhaiten ottamalla halukkaat ja kyvykkäät maat tasavertaiselta pohjalta mukaan.

Itse asiassa laajentumishistoria kiteyttää kauniisti koko EU:n luonteen. Unioni ei ole suljettujen tammiovien takana kokoontuva elitistinen klubi, vaan se on avoin kaikille Euroopan maille, jotka sitoutuvat yhteisiin periaatteisiin ja sääntöihin ja haluavat tulla panoksellaan mukaan rakentamaan parempaa Eurooppaa ja maailmaa.

Toisinaan kuitenkin viriää eksistentiaalis-filosofinen keskustelu "Euroopan rajoista" tai kuullaan kevyitä heittoja, joiden mukaan "se ja se maa on kyllä Euroopassa mutta ei riittävän eurooppalainen".

Kurkistus historiaan auttaa suhteuttamaan asioita: esimerkiksi Espanja ja Kreikka onnistuivat aikoinaan EU-jäsenyystavoitteen ja myöhemmin jäsenyyden myötä karistamaan diktatuurin menneisyyden harteiltaan ja kehittymään vauraiksi demokratioiksi.

Vastaavasti tänä päivänä näkymä EU-jäsenyydestä on kiistatta auttanut Länsi-Balkanin maita selviämään Jugoslavian hajoamiseen 1990-luvulla liittyneiden sotien tapahtumista ja kehittämään yhteiskuntiaan. Jäsenyystavoite on nopeuttanut uudistuksia ja edistänyt keskinäistä yhteistyötä ja hyviä naapuruussuhteita. EU-jäsenyys on myös usein sisäpoliittisesti kahtiajakautuneiden maiden poliitikkoja yhdistävä tekijä.

Turkin jäsenyystie vie vielä vuosia, mutta tavoitteena on jäsenyysehdot täyttävä EU:n jäsen Turkki. Jäsenyyden vaatimat uudistukset hyödyttävät maata heti. Lisäksi kehitys on mitä vahvimmin EU:n etujen mukaista: Turkin strateginen ja alueellinen merkitys on suuri ja sen tarjoama potentiaali on valtava. Turkki vahvistaisi unionia niin taloudellisesti kuin poliittisesti.

Elämme kiinnostavia aikoja. Georgian kriisin seurauksena unioni ryhtyi lähentämään suhteitaan itäisiin naapureihinsa, erityisesti Ukrainaan. Finanssimaailman myllerrys alkaa näkyä muuallakin kuin pörssikursseissa.

Islannissakin pohdinta EU-jäsenyyden hakemisesta on saanut uutta pontta, ja yhteisvaluutan arvostus euron ulkopuolella olevissa maissa on lisääntynyt. Kriisit ovat osoittaneet yhtenäisen EU:n voiman. Sen roolia ei voi sivuuttaa globaalien tavoitteiden edistämisessä. Laajentunut EU voi puhua koko Euroopan suulla.

Aika kertoo, mihin syksyn myllerrykset johtavat. Selvää on, että unionin tulee säilyttää johdonmukainen laajentumispolitiikkansa.

Pelisäännöt ovat loppujen lopuksi selkeät: hakijamaan tulee täyttää kaikki jäsenyysehdot ja vastaavasti EU:n tulee pitää kiinni tekemistään sitoumuksista ja lupauksista. Jokaista hakijamaata tulee kohdella tasavertaisesti ja maan etenemisen neuvotteluissa tulee perustua sen omiin ansioihin.

Samalla tulee huolehtia unionin valmiudesta eli EU:n sisäisestä kyvystä laajentua. Lissabonin sopimuksen voimaantulo olisi tästäkin syystä varmistettava.

Jalkapallovertauksiin mieltynyt laajentumiskomissaari Olli Rehn on osuvasti todennut, että laajentuminen on peli, jossa kaikki osapuolet voittavat.

Työtä laajentuminen toki vaatii, etenkin hakijamaalta itseltään. Mutta kuten triathlonissa, maaliin pääseminen on kaiken puuskutuksen ja hikipisaroiden arvoista.


Kirjoittaja on ulkoasiainministeri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nato täysin puolueeton kirjoitti:

Täysin itsenäiset ja täysin vapaat maat turvataan oikeusvaltioiden tärkeällä puolustusyhteistyöllä Naton avulla. Obama ottaa meidät suojaan hyvään Natoon. NL hävisi ja loput paholaisesta (NL) poistuvat järjettömänä (toimittajan saa tappaa). Emme pönkitä sillanrakentajana hävytöntä vainoojaa. Tollo Putin listii vessassa (ei tykkää jos maat pääsevät vapaiksi). Pyllistämme aina Putinille, otamme kiinni ja hirtämme. (Maailman rauha on niin tärkeä). Nykyajan Tollo (Naton vastustaja) on aina Putinin hikisen likaisen jalan alla tuhoamassa Suomea. Mutta meidän tulee ajoissa päästä turvaan Natoon.

Elisabeth Rehn ja Martti Ahtisaari ovat viisaita.

Natomaat ovat kaikki puolueettomia ja itsenäisiä. Kaikissa Natomaissa kunnioitetaan ihmisoikeuksia ja demokratiaa. Nato on täysin puolueeton. Kaikki kansanvaltaiset puolueet vapaissa maissa voimakkaasti tukevat aina Suomen Natoa. Nato on puoluepolitiikan yläpuolella oleva täysin itsenäisten ja täysin vapaiden maiden loistava hyvä puolustusjärjestö. Jos tyhmä perkele ei sitä käsitä, niin pitää korostaa: "VAPAAT VAALIT ja OIKEUSVALTIOT". (eli kaikki se jonka Naton vastustaja perkele "hävytön vainooja" yrittää tuhota). Vainojaa inhoaa vapaita maita.

Nyt on se oikea hetki liittyä Natoon. Juna kulkee kiskoilla eteenpäin, eikä sitä voi pysäyttää. Nato laajenee ja sen pitää laajeta. Maailmaa ei saa rikkoa, siitä hyvä Nato pitää huolen. Halonen on jo ilmoittanut vahvistuvasta yhteistyöstä, samoin Vanhanen. Meitä natotetaan kohti osoitettua päämäärää hyvä Nato.

Natoa vastustaa siis vain barbaaria (tai tyhmä) ei oikeita vaaleja, oppositiota vainotaan, etnistä puhdistusta tehdään sumeilematta, vapaat uutiset puuttuvat (kaikki on maailman suurinta valehtelua), hyökkäysvoimat barbaarialla ovat petkutusta ja helposti tuhottavissa, barbaariassa on tutkitusti yli 100 000 lasta kahleissa ja heitä hyväksikäytetään, barbaariassa ei ole sairaaloita ja oikeuslaitos puuttuu, kaikki on petosta, länsi puhdistaa barbaaria, sitä roistot ja ryövärit EIVÄT omista, Länsi omista myös business-alueen.

Roistot ja ryövärit vastustavat Natoa ja ovat varastaneet ja tärvelleet ympäristön.

Kaikki puolueettomat maat turvaavat Natoon. Täydellinen itsenäisyys, ihmisoikeudet, vapaat vaalit. Meillä on myös vapaudenpatsas. Vapausodassa kukistimme bolsevismin. Suomalaiset ottivat riemuiten vastaan ylipäällikkö Mannerheimin, joka ratsasti voittajana vapaaseen Helsinkiin. Meillä kunnioitetaan ihmisoikeuksia.
Yhdessä torjuimme myös petollisen stalinismin ja leninismin Talvi- ja Jatkosodassa. Nyt on koko maailma Suomen Naton puolella (Obama on meidän, koko Suomi tukee Nato yhteistä ja ensivaalikaudella Suomi pääsee unelmoituun Natoon). Kyllä meidän kelpaa taas.

Venäjä ei ole vapaa. KGB:n pyöveli tekee opposition vainoa ja sinne pitää kaikki tavarat viedä "pysyisivät vaan rauhallisina".

On itsestään selvää kuulua aina Natoon ja vastustaa puolueettomana oikeusvaltiona yhteistä vihollistamme barbaaria (vastustajalla ei ole vapaita uutisia ja kaikki on väärennettyä pyövelin halutessa olla Lännen omistamassa Keisarin palatsissa. Pyöveli, tahtoo sanoa KGB:n silmät ,ei omista mitään venäjällä kaikki on tärvelty (infra tuhottu) ja meidät länsimieliset on kidutettu kuoliaaksi ja estetty vapaus ja vaalit). Humanitääristä apua viedään vapauden kaipuuseen.

Natomaat rakentavat pilatussa itselleen ja vievät sinne tuotantolaitoksia. Natomaista venäläiset voivat hakea turvapaikkaa, mutta ovat pääsääntöisesti rikollisia ja tulevat aina väärennetyillä asiakirjoilla varastamaan. Rahanpesu on yleistä ja aids pyllyt. Onneksi meillä on HYVÄ Nato suojanamme.

... juna kulkee kiskoilla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu