Koulusurmaajat Pekka-Eric A. ja Matti S. olivat murhaajia. Tämä ei nyt saa hämärtyä ihmisten itkua ja surua katsellessa. Jos annamme kyynelten vesittää tekojen todellisen luonteen, kyyneleistä tulee kyyn eleitä eli Pääkyyn aseita seuraavien koulumurhien aikaansaamiseksi. Tämmöisissiä tapauksissa pitäisi oikeastaan pitää postuumisti oikeudenkäynti, jossa itsemurhan tehnyt moninkertainen murhaaja tuomittaisiin selvästi syylliseksi murhiin. Jos murhiin syyllistymistä ei selvästi tuoda esiin, Suomen nuorisolle ei synny selvää käsitystä teon raukkamaisuudesta vaan päällimmäiseksi jää jopa väärintulkinta, jossa koulukiusatun "pikku kostolle" hymistellään ja tekijän surevia omaisia kritiikittömästi empatisoidaan. Vähemmästäkin lapset hämmentyvät. Ottaen vielä huomioon tapausten saaman laajan media- ja nettijulkisuuden on syytä pelätä, että mainitsemani seikat saattavat jopa toimia yllykkeinä vastaaviin tekoihin tulevaisuudessa.
Pekka-Eric murhasimurhasimurhasi...!
Matti Saari murhasimurhasim...
7323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
miksi niin moni ihminen ymmärtää näitä tekoja?
kyse on yhteiskuntamme sairaudesta, joka ajaa tuommoisiin hirmutekoiihn, joita ei ole koskaan ennen tapahtunut.
Yhteiskunnassa vallitsee syvä suvaitsevaisuus/välinpitämättömyys ja valtava halu ymmärtää jokaista, myös massamurhaajia. Sen sijaan monikaan ymmärtäjä ei uhraa ajatustakaan uhreille ja heidän omaisilleen vaan surevat he eniten murhamiehen kovaa kohtaloa.
Ymmärtäjä tekee ymmärtämättömyyttään raa'asta tappajasta viattoman uhrin ja kiihkeimmät ymmärtäjät jopa syyllistävät uhrit.
Kaikkien kiihkeimmät ymmärtäjät näkevät murhamiehessä jopa sankarin jolle olisi pystytettävä patsas ja perustettava muistorahasto.
Vaikka esim. Auvinen oli myös tavallaan uhri, niin olisi kohtuullista, että näissä tapauksissa tekijä poissaolevana tuomittaisiin murhista.
Tämä varmaan antaisi nuorisolle paremman ja selvemmän kuvan siitä, mikä ei ole sallittua.
Kaikkien kiihkeimmät ymmärtäjät näkevät murhamiehessä jopa sankarin jolle olisi pystytettävä patsas ja perustettava muistorahasto.
Marski ratsastaa Postitalon edessä.
pään sisään, ei kiusaajan eikä kiusatun!
Saattaa olla että joku nykykiusaaja miettii kaksi kertaa, että saattaapi tulla lähtö kun /jos tuotakin kiusaan.
Kiusaaminen on asia joka pitää saada kitkettyä pois ihan jo sieltä pikku kerhoista alkaen, viisivuotiaat saattaa olla julmia!
Älä anna lapsesi kiusata ketään!
Ja totta, jokin ...mutta mikä...estää näitä...ehkäpä se, että me AIKUISET antaismme aikaamme näille lapsillemme ja saisimme myös lisää rahaa tukea näitä reppanoita jotka sitten ns. kilahtaa...ettei enää moista sattuisi!
- kehtaat häpäistä Marsalkan muiston tuollaisten mielipuolien yhteydessä.
Tuki pääsi sinne vessanpönttöön ,niin jäte on omassa paikassaan.
Oikein Iiron pikku adjutantti näytät olevan...vai että oikein peruusuomalainen !!!!
Kiusaus on vakavaa ja haavoittavaa sadismia, jonka kohteet ovat todellakin julman ja hirviömäisen kohtelun uhreja. Pekka-Eric oli siis myös itse uhri jo ennen tekoaan, jonka uhreiksi muut, varmasti myös viattomat sivulliset joutuivat.
Jokelan vuosipäivänä on hyvä muistaa muiden uhrien lisäksi myös Pekka-Eric Auvista, joka on yksi uhri muiden joukossa, kenties kaikkein julmimman kohtalon kokenut. Hänen mielensä särkyi pirstaleiksi ehkä jo varsin pienenä poikana vuosia kestäneen julman kiusaamisen seurauksena, pojan särkynyt sielu ei enää kyennyt ajattelemaan selkeästi eikä löytänyt ulospääsyä umpikujastaan.
Jokainen entinen ja nykyinen kiusaaja tai kiusauksen vähättelijä tai puolustelija nyt käsi sydämelle, toimillanne särjette joka päivä ihmistaimien tai jopa aikuisten ihmisten mieliä pirstaleiksi, joita sitten psykiatrisen hoidon verkostomme yrittää harsia kokoon kovalla työllä, monien kohdalla siinä koskaan onnistumatta.
Julmat koulusurmat eivät ole millään puolusteltavissa, mutta ei myöskään toisten ihmisten fyysinen ja henkinen kiusaaminen.
Jokelan uhrit, Pekka-Eric Auvinen mukaan luettuna ovat kaikki kenties välinpitämättömyyden uhreja, koska yhteiskuntamme edelleen sallii julmankin kiusaamisen ja reagoi vain eristämällä kiusatun hoitoon ja toisiin kouluihin, vaikka oikea toimenpide olisi rangaista kiusaajia, eristämällä heidät tarvittaessa vaikka sisäoppilaitoksiin ankaran kurin ja valvonnan alaisena sekä psykiatrisen hoidon keinoin sopeuttamaan heitä käyttäytymään toisia ihmisiä kohtaan kuten sivistyneen ihmisen kuuluu.
http://www.youtube.com/watch?v=WysOKigVZXc