hautalöytö, joka on ajoitettu 12 000 vuoden ikäiseksi.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=137690
Milloinkas se luominen taas tapahtui? 6000 v sitten?
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=137690
Milloinkas se luominen taas tapahtui? 6000 v sitten?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä jo luulin... mutta se olikin "arviolta". Olettamus on ateistin vakaumus.
Eikös nimen omaan uskonto perustu OLETUKSEEN? Eihän Jumalaa kukaan ole nähnyt tai vaikkapa Raamattua todeksi todistanut.
Uskonto voi perustua oletukseen, mutta USKON kanssa oletuksella on hyvin vähän tekemistä, jos ollenkaan.
Tieteessä usko on korvattu oletus-sanalla.
Hyvä esimerkki, kun argeologit löysivät vainajan uskonkin samasta haudasta!
Olipa arvokas tieteellinen löytö!
sellaista väittänyt, että luominen tapahtui silloin, vaan ihminen luotiin n. kuusituhatta vuotta sitten!
* Maailmathan on voitu luoda jo aikojen alussa, eikä sitä voi tietää kukaan, se on mahdotonta.
* Mutta maaplaneetta " mullistettiin" ihmisen asuttavaksi, ja ihminen on n. 6 tuhatta vuotta vanha.
* Ja kaikki löydot ennen ihmisen luomista ovat jäänteitä munaisilta ajoilta, mutta niitä ei saa yhdistää nykyiseen maailmaan, siihen aikaan, kun Jumalan luoma ihminen on tätä planeettaa asuttanut.
* Raamattu sanoo Saarnaajan kirjassa, että "Sitä mitä on nyt, on ollut ennenkin"! Siksipä Jumalalla on voinut olla mitä hyvänsä, ennen ihmistä ja ihmisen aikakautta!
* Siispä nyt on nyt, ja kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus, on uskottava evankeliumi omaksi parhaakseen. Jeesus on pelastaja!
Ihmisen aika alkaa Aadamista.
Silloin maan hallintaoikeus annettiin Aadamille ja hänen jäkeläisilleen. Millään muulla (aiemmallakaan) ei ole mitään merkitystä Raamatussa kerrottuun suunnitelmaan.
Jumalan Sana asettaa ehdot, oikeudet ja rajat.