Mitähän on tapahtunut,kun pari vutta volvosta irrallaan ollut moottori pyörii kevyesti,puristuksista ei tietoakaan.Käyntikuntoisena irroitettu autosta.
vnttiilit
2.4td
171085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nokkaremmi poikki?
Hihna on ehyt,nokka-akseli pyörii.moottori on VW6.
Siinähän niitä.. Vajaakuntoinen akkukin saa ihmeitä aikaan, sekin kannattaa tarkistaa.
Varmaankin venttiilit ruostuneet ohjureihin kiinni ja paineethan karkaa avoimista venttiileistä pihalle...
Ruostuneet siis niihin asentoihin, missä ovat sattuneet olemaan kun moottori on otettu pois käytöstä..
Ei taida pyöriä moottori ympäri jos venttiilit ei liiku.
Pyörii, nokka-akselin nokat tökkii venttiilit ääriasentoihin mutta jouset eivät jaksa painaa niitä takaisin, männät ei osu välttämättä venttiileihin, jos on vaikka kolot venttiileille olemassa, ja jos venttiili on männän liikkeen suuntaisesti kannessa mäntä työntää venttiiliä vähänmatkaa takaisinpäin..
No enivei, näin voi kuitenkin käydä..
Siis Vw n 6-dieselissä.
Miksieivoi?
Tuollaisessa volkkarin dieselissä on suora kansi ja venttiilit ovat lähes kannen tasalla, muutaman kympin kannen tiivistepinnan alapuolelle. Männän päät ovat tasaiset ja nosevat 0.5-0.8 mm lohkon pinnan yläpuolelle. Jo väärän vahvuisella kannentiivisteellä venttiilit osuvat mäntiin. Jos ajoitus heittää nokka-akselissa yhdellä hampaalla, moottori käy mutta kolisee ja venttiilien kuvat jää mäntien päihin. Yhden hampaan virhe kampiakselin pyörällä ja moottori ei pyöri ympäri.
Aloittajan tapauksessa epäilisin jumittuneita männänrenkaita, mikäli polttainelaitteet on kunnossa. On myös mahdollista että moottoriin on päässyt kosteutta ja venttiilit ovat ruostuneet, evätkä ole enään tiiviit.
Paitsi se hihnan hampaan heitto on sama, onko se nokkapyörällä vai kampiakselin pyörällä.
Nokkapyörässä tai kampiakselissa, ei autolla voi ajaa, eli sikäli asialla ei ole merkitystä. Mutta eroa on sen verran että,yksi hammas nokkapyörällä on noin 5° ja kampiakselilla noin 10°. Ja 10 asteen heitolla moottori ei mahdu pyörähtämään ympäri.
Nokka-akselin pyörintänopeus on puolet kampiakselin pyörintänopeudesta.
Suorastaan mullistava oivallus
Tuo sen kokonaisymmärryksen.
>"Tuollaisessa volkkarin dieselissä on suora kansi ja.."<
Omien kokemusten perusteella volkkarin dieseleissä on useammin kiero kansi.. :)
Olet muuten ihan oikeassa, kokemukseni ovat täsmälleen samanlaisia. Anteeksi ajatuskatko... ;)