ei kai tuo ole totta että bemarin takajousien ikääntyessä takarenkaat rikkoontuu?
HS pe 24.10 bemarin
jouset
329099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Niin lehtiä lukiessa on vastuu lukijalla itsellään mitä uskoo ja mitä ei. Kyllähän ne paljon kaikenlaista paskaa sinne täytteeksi painaa!! Kuten nämä Karjalaisen kirjoittelut..
sama se on myös MB:n tapauksessa.
bemarin iskarista irtosi jousta kannattava korvake. Jatkoin kotiin n 30 km, jolloin toisen puolen rengas räjähti kotikadulla. Kallis pieti,
molemmat jouset ja iskarit vaihdettava. onko kukaan pistänyt Bilteman iskareita ja jousia bemariin. Ovat puolet merkkiliikkeen ja tarvike-
liikkeen hinnasta .
Äläs feikki yritä taas omia toisten juttuja. Menepäs ripulitautinen orava kyykkyyn. Jätkä kirjoittelee toisten nimmareilla mitä sattuu. Köyhä läjä.
Täh, kenen v-tun nimimerkki muka, paljonpa kiinnostaa ja pelottaa!
Naurettavaksi kakaraksi osoittauduit.
Niin lehtiä lukiessa on vastuu lukijalla itsellään mitä uskoo ja mitä ei. Kyllähän ne paljon kaikenlaista paskaa sinne täytteeksi painaa!! Kuten nämä Karjalaisen kirjoittelut..Olen mielenkiinnolla seurannut netti Karjalaista ja heidän kirjoittelua kyllä on landella paljon hyvä uskoisia ja Laakkonen rikastuu kun ei autokauppa kulje!?
Niin lehtiä lukiessa on vastuu lukijalla itsellään mitä uskoo ja mitä ei. Kyllähän ne paljon kaikenlaista paskaa sinne täytteeksi painaa!! Kuten nämä Karjalaisen kirjoittelut..Olen mielenkiinnolla seurannut netti Karjalaista ja heidän kirjoittelua kyllä on landella paljon hyvä uskoisia ja Laakkonen rikastuu vaikka autokauppa ei kulje!? Sain muuten hyvän lisäyksen autovero valitukseeni tuosta taannoisesta jutusta..
Joskus kesällä kirjoittelin tälle palstalle tämän korjaamopäällikköjutun, mutta silloin sille naurettiin. Nyt Suomen valtalehti kirjoittelee samasta asiasta, joten ei se minun juttuni aivan tuulesta temmattu ollut. Ihan muistin virkistämiseksi laitan vanhan juttuni uusintana kaikkien luettavaksi.
Ja näinhän se juttu meni:
Tänä aamuna Esson baarissa kahvia juodessani satuin samaan pöytään erään merkkiliikkeen (BMW-liike) korjaamopäällikön kanssa. Tavallisesti niin verevä ja punakka mies oli aivan kalpeana!!! Luulin hänen olevan sairas, mutta hän sanoi, että kalpeus johtuu tästä tuontiautohommasta. Kaikki on nyt aivan sekaisin, suorastaan päin helvettiä!!!
Autoveromuutoksen jälkeen merkkiliike oli luotettavia kanavia pitkin hankkinut Saksasta noin 20 kpl käytettyjä hienoja bemareita, jotka oli tarkoitus myydä sitten hyvällä voitolla. Koska autot olivat suhteellisen uusia ja erittäin vähän ajettuja, niin ne oli tarkoitus myydä takuuautoina täällä kotimaassa. Takuuautot (tuotevastuu) tietenkin joutuvat tarkkaan syyniin korjaamolla, ja siitähän se syy korjaamopäällikön kalpeuteen johtuikin.
Päällikön mukaan lähes kaikissa uudenveroisissa (huoltokirjat kunnossa) tuontiautoissa oli runsaasti alustavikoja (ei ruostevikoja), katkenneita tai laittomia jousia, tukivarsivikoja ( väljät puslat yms.) sekä vaihteistoissa ja pyörissä luvattoman paljon laakerivikoja. Korjauskustannukset ovat olleen keskimäärin 20000 mk/ auto, joten myynti takuuautona hyvällä katteella on täysin mahdotonta. Juuri tästä johtuvat liikkeissä olevien takuu-tuontiautojen kovat hintapyynnit. Huonosta liikeideasta sai tietenkin haukkumiset viaton korjaamopäällikkö, jonka osaksi tuli lausua totuus julki. Sääli kivaa miestä.
Yksi sukulaismies on ammatiltaan autoinsinööri, ja hän kertoi opiskeluaikoinaan minulle, että autojen laakerointi mitoitetaan noin 200000 km:n täyden kuormituksen mukaan. Tämä ilmeisesti pitää paikkansa, koska työelämässä ollessani havaitsin, että ensimmäiset pyöränlaakerit autoista menivät yleensä rikki siinä 200000 –250000 km:n ajomäärän jälkeen. Mikäli tämä mitoitusperuste on edelleen voimassa, niin näillä hienoilla tuontiautoilla onkin todellisuudessa ajettu se 200000-300000 täydellä kuormituksella, vaikka huoltokirja puhuu toista.
Jos auto on ruosteeton ja kiiltävä ns. laatuauto, niin kyllähän se tehtävänsä tekee näkymättämistä alustavioista huolimatta. Se kohottaa varmasti omistajansa statusta, ja herättää riittävää kateutta naapureissa. Jos autolla aiotaan kuitenkin turvallisesti ajella, niin nämä alustaviatkin on korjattava, ja sen korjauksen omistaja joutuu itse maksamaan. Tässä vaiheessa maksettu lisähinta ei kuitenkaan enää lisää tuontiauton statusarvoa, vaan keventää ainoastaan kukkaroa. Se on sen hienon autokaupan jälkimaku.
Aamukahvia juodessamme Juttelin korjaamopäällikölle mukavia asioita muilta elämänalueilta, ja normaali väri alkoikin palata hänen kasvoilleen. Säälittää kovasti se, että rehellinen ja mukava mies joutuu kuseen ahneiden kauppamiesten liiketoimien johdosta. Tällaisia kunnollisia ammattimiehiä pitää eläkeläistenkin tukea ja kannustaa.
Kun ajelin aamukahvilta kotiin 12 vuotta vanhalla suolamarinoidulla ruosteettomalla ja kiiltävällä Tojollani, niin olin melkoisen tyytyväinen elämääni. Laakereista ei tuntunut kuuluvan mitään erikoisia ääniä, eikä jousituksessakaan ollut mitään epänormaalia. Hieman nypyttäväähän se meno oli ( normaalia Tojolle) kuoppaisella tiellä, mutta halpaa tämä kyyti kuitenkin oli Saksasta tuotuihin laatuautoihin verrattuna.
Mikä paikka seuraavaksi räjähtää tuontiautossasi, sen kertoo fossiilin hotline. Vain 2,95 min ja nukut yösi rauhassa.
TerVe!
Kaveri jaksaa vaivaa tota asiaa. Voi vit ja kyr. Menisit töihin vaikka mainokseen. Lausahdus voisi olla" Minä ja Tojotsu". Sitte ku mä tän Tojotsun hommasin ni elämä rupes hymyilemään.
Voi vit ja kyr
BMW:n pyöränkulmat muuttuu aika rajusti jos auton perä painuu syvemmälle kovan kuorman alla.
Ihan helppo todeta itsekkin jos sattuu näkemään liikenteessä jonkun reilummin kuormatun,takapyörät on aika vinossa.
eli ovatko bemarin kuuluisan hyvät ajo-ominaisuudet käytettävissä vain tyhjällä autolla ajettaessa ??? onko auto täysin turvaton kulkiessaan pyörät lintassa ??? vrt.fiat600
Itselläni ei ole suuta kokemusta BMW:stä, sillä olen vain kaksi kertaa kokeilut autoliikkeen autoa. Kesäkelissä auto tuntui oikein mukavalta ja helpolta, mutta sohjoisessa talvikelissä ajokki oli aivan mahdoton käsiteltävä.
Vaikka minulla on pitkäaikainen kokemus monista voimakkaista (6-sylinterisistä) takavetoisista ajokeista talvikelissä, niin BMW:n meinasin ajaa "kaseikkoon" ihan rauhallisessakin koeajossa. Jotenkin auton takapää lipsahtaa aivan yllätyksellisesti pois alta, ja sitenhän se on menoa!!! Sen jälkeen en ole BMW:tä kertaakaan kokeillut, vaan olen testaillut helpommin hallittavia voimakkaita autoja.
ne muut voimakkaat 6-sylinteriset takavetoiset olivat?
Kumma että meidän yli 60-vuotias äiti veivaa 320 bemaria talvella miten haluaa. Lähtee vielä nopeammin perä alta kuin 6-pyttysessä.
Autoa pitää ajaa eikä leikkiä matkustajaa vaikka nykyiset apulaitteet antavatkin siihen aina vaan parempia mahdollisuuksia. Autokoulussa pitäisi opettaa nykyään kunnolla takavetoisen auton hallintaa, jotta syntyisi jonkinlainen ymmärrys fysiikan lakeihin ja itsevarmuus auton käsitelyyn. Jos 6-pyttynen bmw ei pysy käsissä niin suuri mahdollisuus on että mikään muukaan auto ei käsissä pysy vaaratilanteessa. Kannattaa silloin miettiä josko pysyis vaan kotona tai antais muiden ajaa.
Voihan tietysti se vanha Tojo olla korotetulla perällä olla hankala ajettava vaikka ei kuutosta olekaan!
Olen ajanut tuollaisella E30:llä monta vuotta, kesät talvet, eikä ole ollut sen kummenpia ongelmia, vaikka luistonestot yms. elektroniikka puuttuu tuosta korimallista. Hyvät renkaat vaan alle ja normaalia ajoa.
Se voi vaan olla että jonkun mielestä talvella voi ajaa samalla tavalla kuin kesällä. Väärin. Itse kunkin olisi ottaa iisisti talvikelillä, on sitten mikä vetotapa tahansa, silloin ei ole ongelmia ei pääse "keli yllättämään".
Turvallista matkaa kaikille.
Eräs tuttu rengaskauppias on todella tyytyväinen näihin linttapyöräisiin hienoihin tuontiautoihin ( MB ja BMW). Hänen mukaansa tämän syksyn aikana on tullut ennätyssuuri määrä vaihdettavaksi sellaisia leveitä täysin toispuolisesti kuluneita renkaita. Nämä renkaat ovat olleet pääasiassa vanhojen Mersujen ja Bemareiden taka-akseleilla. Renkaissa on ollut niin huomattavia kulumisvirheitä, että rengaskauppiaan mielestä lähes jokaisen auton taka-akseliston tuenta pitäisi korjata. Ilman korjausta rengaskulut asiakkaalle tulevat jatkossa kohtuuttomiksi.
Tämä erillisjousitetun taka-akseliston renkaita toispuolisesti kuluttava ominaisuus ei ole mikään uusi asia. Eräs tuttavani osti 60-luvun lopulla käytetyn Mersun ja vaihtoi siihen kaupanteon jälkeen uudet renkaat taakse. Kaveri ajoi autolla 6000 km, ja renkaat olivat jälleen seulana. Sen jälkeen taka-akselistossa vaihdettiin kaikki puslat, ja renkaatkin alkoivat kestää hieman paremmin, mutta jäykän taka-akselin tasoon hän ei sittenkään päässyt.
Nykyisin takavetoisissa autoissa on tietenkin hieman kehittyneempi takapyörien tuenta, mutta hyvin herkkiä nämäkin pelit ovat ylimääräisille väljyyksille. Nämä väljyydet eivät välttämättä näy kaupantekohetkellä, vaan vasta takarenkaiden toispuolinen kuluminen paljastaa vaivan. Juuri tästä syystä se korjaamopäällikkökin oli silloin kesällä niin kalpea. Tarkistettaville tuontiautoille olisi pitänyt antaa takuu, mutta taka-akselistoja ei olisi saanut korjata!!!
No mikä ongelma toi nyt on? Eiköhän se on näissä suomiautoissa sama juttu, ei koske ainoastaan tunontiautoja. Ja mitä alustaan tulee niin eiköhän suomiautoissa oo kuluneemmat alustat kuin tuontipeleissä, onhan täällä tiestö sellasta peltoa ettei paremmasta väliä.
Se Suomesta ostettu autoko on sun mielestä samantien alusta hajalla vuoden ajeluilla - ja toisaalta EU-tuontikäytetty sitten kestää samat tiet täällä ilman mitään, hä?
Lolloti hohhoijaa! Tuollaiset tyypitkö ne niitä käytettyjä hakevat? Ei näytä paljon järki päätä pakottavan, eihän tuollaisilta kannata ainakaan mitään autoa koskaan ostaa mistään hinnasta...
Nämä tuonti-Bemareiden alustaongelmat olivat jo aiemminkin asiantuntijoiden tiedossa, ja juuri tästä syystä minä kirjoittelinkin syyskuussa sen kirjoituksen "Kalpea korjaamopäällikkö" (on myös uusintana tässä ketjussa). Tässä tarinassani pyrin silloin vähän liian humoristiseen sävyyn ilmoittamaan asiasta ihmisille, ja siitä syystä koko juttu laitettiinkin leikiksi. Hesari kuitenkin kertoo samasta asiasta vakavammassa sävyssä, joten ehkä se on nyt hieman helpompi uskoa.
Taisi olla melkoisen työtävieroksuva korjaamopäällikkö, kun työt vetää kalpeaksi. Luulisi nyt jumalauta kaverin olevan tyytyväinen kun töitä riittää niitä jousia ja tukivarsia korjaillessa. Ettei vaan olisi ollut fossiilin ryypykaveretia ja krapula vetänyt kalpeaksi.
Onneksi suomen routavaurioisilla kantateillä ei jouset katkeile.
Kuten jo tässäkin aiheessa on todettu: Miten tämä liittyy tuontiautoihin?
Jos väitetään, että TUONTIbemujen takajouset ovat erityisen huonossa kunnossa niin olisi kiva nähdä jotain faktoja asiasta. Suomessa tiet ovat huonommat ja autoilla ajetaan kauemmin, joten on vaikea käsittää miksi saksasta tuodun bemarin jouset olisivat jotenkin huonommassa kunnossa. Vai onko "aidoissa suomibemuissa" jotkin spesiaali "pohjola -jouset", jotka kestävät ikuisesti.
Jos pointtina ei ollut kateellinen kitinä tuontiautoista vaan aiheellinen huoli bemun jousista niin ehkä tämäkin aihe kuuluisi merkkipalstalle...
Osuit arvauksessasi melkoisen oikeaan, sillä se korjaamopäällikkö on tosiaan minun ryyppykavereitani. Juuri riittävän ryyppäämisen vuoksihan hänen naamansakin on usein aika punainen ( työssäkin???). Ahkera ja työtä pelkäämätön ammattimies hän kuitenkin on.
Ei tällä korjaamopäälliköllä ole mitään hommia vastaan, mutta hieman hän kyllä säälitteli sitä, että rahattomat ihmiset joutuvat maksamaan vähän liikaa näistä alustakorjauksista. Kaikki tuontiautoilijat kun eivät ole varautuneet näihin suuriin korjauskuluihin.
Tällä ryyppykaverillani varmasti hommat riittävät jatkossakin, sillä Suomen kuoppaiset tiet koettelevat jatkossakin näiden hienojen tuontiautojen alustoja. Jousia ja tukivarsia vaurioituu aina, ja niiden korjauksista se vanha ryyppykaverinikin saa rahat viinaan. Hänen onnensa (= työnantajan onni) on lisäksi se, että näihin hienoihin tuontiautoihin ei saa kaikkia varaosia tarvikeliikkeistä. Tällöin varaosapuolen pojat ovat voineet pistää hinnat sellaisiksi, että myynti on riittävän kannattavaa, ja silloin korjaamopäällikön työpaikkakin säilyy. Näin se liike-elämä toimii.
Niin. Eipä sinunkaan kyselysi liity mitenkään tämän palstan oikeaan aiheeseen. Kannattaisi katsoa vähän ylempää. Verot ja vakuutukset. Ei tuonti- tai suomiautojen kehu/moitepalsta.
Ois kiva tietää mikä firma on näin helvetin epäpätevä että tuo romuja Suomeen? Kaikenlaista idioottia siellä suomen autoliikkeissä onkin töissä. Onneksi ei tarvii ostaa niistä autoa vaan voi hakea itse ulkomailta.
Tämän mainitun erän viallisia Bemareita toi maahan hyvin pätevä ja kokenut viriili autokauppias, jonka etunimi on Juhana. Sen punakan korjaamopäällikön etunimi taasen on Sulo.
Tätä onnetonta kauppa-asiaa puidessamme kahvipöydässä istui myös kaikkien meidän yhteinen ystävä konstaapeli Artturi Reinikainen, joten mistään valheellisesta tiedosta ei varmaan ole kysymys. Tietämäni mukaan Suomen poliisilaitos ei ole pahasti korruptoitunut, joten on syytä uskoa kaikkeen siihen, mitä viranomaisten kuullen ääneen lausutaan.
TervE!
Menisit nyt töihin ku sä vaan jauhat! Sä oot varmaan saanut lparit sen takia kun sul on selkä kipeä ja ylipainoa. Sit sä jauhat koko ajan. Sullakin naama punottaa ja hampaat alkaa olla aika loppu. Tässä veroja maksetaan, että tollanen läski pysyy kuvioissa jauhamassa. Tulee sellanen mieleyhtymä, että kaveri ei tuoksu kauheen freesiltä? Oonko väärässä? Nooh... mut hei! Älä pliis jauha mä voin jo huonosti.
Miksi ihmeessä minun pitäisi mennä töihin, koska olen jo täyden työrupeaman tehnyt ( viimeisessä työpaikassanikin olin reilusti yli 30 vuotta)? Nyt on nuorempien aika alkaa rakentaa tätä maata ja ottaa vastuu yhteiskunnan hyvinvoinnista. Me vanhat voimme kyllä toimia edelleen konsultteina, koska kokemusta on riittävästi monelta alalta.
Mitä habitukseeni tulee, niin en ole ollenkaan ylipainoinen läski, ja fyysinen kuntonikin on vielä erinomainen. Henkinen kuntonikin näyttää olevan sitä tasoa, että jos olisimme rinnakkain työhönottotilanteessa Sinun kanssasi, niin todennäköisesti viisas työnantaja palkkaisi minut. On siis pelkästään Sinun onnesi, että en ole enää sähläämässä työmarkkinoilla.
Mainitsemastasi freesistä tuoksusta en mitään tiedä, sillä en ole oikein jyvällä ajatuksenjuoksustasi. Sen kuitenkin tiedän, että syötyäni valkosipulia haisen valkosipulilta ja juotuani konjakkia haisen konjakilta! Pieru tietysti haisee pierulta, olipa sen paukun sitten päästänyt vanhempi tai nuorempi ihminen.
Vaikka Sinulla onkin nyt huono olo, niin toivon Sinulle kuitenkin hyviä työhaluja. Palvele työnantajaasi kunnolla vielä kymmeniä vuosia, niin saattaa se Sinullekin sitten tämä ihana eläkeaika koittaa.
Eikös sen esimerkkiauton pitänyt olla n. 150tkm ajettu? Moniko on kuullut 150tkm oikeasti ajettujen Bemujen noin hajoavan? 400 ajetussa voisi jo jouset paukkuakin.
Jouset ei hajoo, mutta omassa perä löystyi 180000:ssa ja takarenkaat alkoi retkottaa häjysti sivulle. Lähes uus perä maksoi muistaakseni 3000 mummoa joskus reilu 10 vuotta sitten. Sen siitä sai kun juniorina revitteli ja poltti kumia...
Tuli minullekin mieleen että taitaa ollla kaveria kusetettu kilometrilukemassa...
Eräissä bmw malleissa, varsinkin jos on alkuperäinen urheilualusta ohjekirjassa mainitaan takarenkaiden kuluvan enemmän sisä reunastaan. Tästä syystä ei suositella vaihdettavan renkaita edestä taakse. Omassani 70 tkm. ajetussa "Suomi" Bemarissa Takarenkaiden urasyvyydessä on noin millin ero (ulko 4 mm. ja sisä 3mm.)