Muita samassa veneessä..?

olenko yksin ongelmani kanssa? kerta toisensa jälkeen löydän itseni pornosivuilta netissä. tiedän, että se vahingoittaa minun ja Jumalan välistä suhdetta ja vaikka kuinka rukoilisin, ettei samassa asiassa enää tarvitsisi langeta, niin aina löydän itseni samasta lätäköstä...

helppo sanoa, että hävitä netti, kun sitä kuitenkin tarvitsen... vaimolle olen ongelmasta kertonut, on kokeiltu käytön rajoitusta jne...vaan eipä tunnu auttavan.

pornosta on tullut itselleni ongelma, jonka kanssa en pärjää. on niin helppo sanoa, että anna asia Jumalan haltuun, kyllä Hän auttaa. Liha sotii Henkeä vastaan, tiedän sen ja varmaan kaikki muutkin "perustotuudet" tämän asian tiimoilta.

en kaipaa Raamatulla päähän hakkaamista, vaan oikeasti, onko olemassa joku, joka on painiskellut saman ongelman kanssa ja mahdollisesti löytänyt avun/ratkaisun ongelmaan???

kiva olisi, jos löytyisi asiallisia vastauksia.
5231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä pääsin eroon. Otin vastuun asiasta itselleni. Jumalla on tärkeämpääkin tekemistä. - Joillain ei esimerkiksi ole ruokaa, lapsia varastetaan perheiltä pornoteollisuuteen, tapetaan ja raiskataan. Ajattele vaikka ensi alkuun tätä, joka ikinen kerta, kun avaat pornosivut. Ajattele sitä paniikkia, hätää, kuolemanpelkoa, kipua, verenvuodatusta ja perheiden arjen sumuista ahdistusta.

Älä turvaudu ulkopuolisiin vaan katso peiliin. Siellä näet henkilön, joka vastaa teoistasi. Aikuinen ihminen voi valita tekonsa joka sekunti IHAN ITSE.

Äänestä

lopeta se kerrasta. Ainoa mikä tehoaa. ihmisen on selvittävä kiusauksista. Jokaisella on ne kiusaukset, missä on heikoin ja mikä sattuu eniten, toisilla juominen, toisella raha, toisella netti, toisella seksi ja huorinteko, toisella vallanhalu jne.
Selviät vain panemalla kerrasta poikki. paranna suhdetta vaimosi kanssa vaikka terapiassa. Se ei ole hävettävää. kokeilkaa jotakin uutta makuuhuoneessanne, kai sinulla on mielikuvitusta?

Äänestä

olet "väsynyt ja turhautunut"-veneessä.

Niin kauan kun tunnet syyllisyyttä asiasta ja käännyt parannukseen, olet hyvällä puolella.

Jumalan hyvyys voittaa sinutkin lopulta, jos vain riiput hänessä kiinni.

Itse olen kamppaillut asian kanssa.

Olen yksinäinen mies ja yksinäisyys sattuu joskus kovasti. Tuolloin tiesin mikä sattuu vielä kovemmin; Ja se oli pornon katsominen.
Ehkä se oli myös syy, miksi katsoin sitä, en tiedä.
Porno oli sitovaa, eikä siitä päässyt eroon, vaan sitä piti katsoa monta tuntia. Kokoajan tuntui pahalta katsoa sitä.

Aina kun käännyin parannukseen ja pyysin syntejä anteeksi, tunsin sanoinkuvaamatonta hyvyyttä ja anteeksiantoa. Jumalan hyvyys ja anteeksianto oli suurinta silloin, kun sitä vähiten ansaitsin. Tämä ihmetytti minua aina.

Minulla ei ole seurakuntaa, eikä yhtäkään uskovaa ystävää joille voisin puhua.
Kerran lähetin rukouspyynnön Nokiamissionin sivujen kautta ja puolestani rukoiltiin netin kautta, se oli erityisen koskettava hetki minulle.

Olen ymmärtänyt että ongelmani ei ratkee sillä, mitä minä olen, vaan sillä mitä Jumala on.

Äänestä

Minäkin olen käynyt niillä sivuilla.
En tahdo vähätellä sitä kun sanon että olen käynyt siellä suhteellisen harvoin,vaan sanon siksi,ettei taas joku älypää järjestä siitäkin minulle juoruissa addiktiota.
Siellä käy varmaan aika moni myöskin pastoreista.

Itse olen miettinyt omalta kohdaltani sitä,kun minulla ei ole omaa konetta,vaan olen aina kirjaston koneella,olenhan asunnoton,että
pitäisikö minun luopua kotitietokoneesta sitten kun minulla on oma koti.
Onhan nimittäin niin,että tietokone on fiksulle pelkkä työväline.

Tietokoneen voisi myöskin laittaa kotona sellaiselle paikalle,ettei siitä "kehtaa" mennä väärille sivuille.

Kaikkein tärkein asia tässä on kuitenkin se,että tunnustaa oman syntisyytensä ja hylkää ne,siihen auttaa ihmeellisellä tavalla rukous.

Oletko kokeillut rukousta?

Äänestä

ainoan poikansa.....

Uskotko, että Jeesuksen lunastus, sovitus, ja aiheutunut kuolema sisälsi myöskin sinun riippuvuutesi?

Uskotko että Jeesus voitti ylösnousemuksessaan sinulle vapauden tuosta riippuvuudesta?

Uskotko, että sinussa asuva Pyhä Henki murehtii orjuuttasi?

Uskotko, että voit omistaa Jeesuksessa uskon kautta vapauden kahleestasi?

Jos uskot, ala kiittämään Jeesuksen ansaitsemasta voitosta juuri tässä asiassa.
Kiitä ja ylistä, anna Pyhän Hengen virrata ja täyttää sinua.

Muista että Jumala ei tahdo että saatana sinusta iloitsee, vaan että Hän saa täyttää sinut ilolla ja riemulla ja että Jumala itse iloitsee ja riemulla riemuitsee siitä, että sinä olet Hänen.

Mikä on arvokkainta sinulle?

Rukoilen puolestasi, julistaen Jeesuksen täydellistä voittoa kohdallasi Golgatalla.
Veren kautta, Jeesuksen nimessä voitto ja vapaus.
Pyhän Hengen voimavirta ja kosketus ja voitto Jeesuksessa on totta elämässäsi.

Älä anna pahalle pikkusormea, se saastuttaa muuten koko huoneen
Jos silmäsi on terve, koko huoneesi on valaistu Jumalan kirkkaudella.

Riemuvoittoa sinulle Kristuksessa julistaa
evankelista, Jeesuksen nimessä ja sovintoveressä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsynyt ja turhautunut kirjoitti:

olenko yksin ongelmani kanssa? kerta toisensa jälkeen löydän itseni pornosivuilta netissä. tiedän, että se vahingoittaa minun ja Jumalan välistä suhdetta ja vaikka kuinka rukoilisin, ettei samassa asiassa enää tarvitsisi langeta, niin aina löydän itseni samasta lätäköstä...

helppo sanoa, että hävitä netti, kun sitä kuitenkin tarvitsen... vaimolle olen ongelmasta kertonut, on kokeiltu käytön rajoitusta jne...vaan eipä tunnu auttavan.

pornosta on tullut itselleni ongelma, jonka kanssa en pärjää. on niin helppo sanoa, että anna asia Jumalan haltuun, kyllä Hän auttaa. Liha sotii Henkeä vastaan, tiedän sen ja varmaan kaikki muutkin "perustotuudet" tämän asian tiimoilta.

en kaipaa Raamatulla päähän hakkaamista, vaan oikeasti, onko olemassa joku, joka on painiskellut saman ongelman kanssa ja mahdollisesti löytänyt avun/ratkaisun ongelmaan???

kiva olisi, jos löytyisi asiallisia vastauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu