taulu

väärin päin??

10

3386

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taiteilija varmasti kääntyy haudassaan ja kuristaa itsensä hengiltä!

      Itse tosin epäilen että maalaus on vahingossa ripustettu seinälle takaosa edellä.

    • kuinka päin

      Mitä väliä kuinka päin Mark Rothkon maalaukset ovat? Jo Kandinski sanoi, että hyvä maalaus on hyvän näköinen myös nurin päin.
      Tämä pätee etenkin abstraktiin taiteeseen.

    • näkee

      Siinä sen näkee mikä kyseisten töiden todellinen taiteellinen arvo on. Taidemaailma ylistää moisia toherryksiä tekijän nimen perusteella teitämättä edes miten päin niiden pitäis seinällä olla. Joutaisivat samaan kasaan muiden lapsellisten töherrysten joukkoon ja pois seinältä kokonaan. Jos nyt jostain selviäiskin että ne on mun maalamia eikä Rothkon niin olisivat täysin arvottomia vaikka itse maalaus ei muuttuisi yhtään paremmaksi tai huonommaksi siinä.

      • päin seiniä

        ihan sama vaikka laittas sen kuvapuolen seinään päin,, siinä sitä ollaan taiteen kans, nää viellä saa kaiken maailman apurahoja,,


    • roskiin nuo töherrykset

      Jos ei taulusta selvästi näe että se on ylösalaisin niin mitä väliä sillä on vaikka olis takaperin. Tuollaisia töherryksiä tekee eskarilaisetkin paremmin.

    • hölymbölynkubismi

      on mittaamattoman arvokkaita,etenkin se taulu "tyhjyys",johon ei ole maalattu mitään on vakuutettukkin yli 100 miljoonasta eurosta.

    • osa

      näkemästäni nykytaiteesta on luokkaa: en huoli seinälleni edes maksusta. Kaikenlaisen saastuttamisen ollessa pannassa, pitäisi kuva-, tila-,ym taiteelle josta jää jotain säilytettävää, saada ehdottomasti jätemaksu. Töhryt ja möykyt pitää kuitenkin tietenkin johonkin panna talteen, ikuisiksi ajoiksiko? Vaatii tilat ja olosuhteet, veronmaksajien nekin on kustannettava. Koko ajan koulutetaan lisää sakkia tekemään teoksia jotka eivät esitä mitään ja joita pitää jumalattomasti selittää. Renkaille, sähköromulle ym on jo olemassa loppukäsittelymaksut, on korkea aika saada " taide" romullekin sellainen, jonka romun aiheuttaja maksaa.

      • Mieltä

        Järjetöntä maksaa apurahoja. Harrastelijalle, jonka tauluja ei osta kukaan. Apinatkin osaavat maalata paremmin.


    • kukaan...

      onko ne töherrykset oikein vai väärinpäin.

    • ollut..

      tikkuja paskassa lattialla ja niitä ihailtiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4452
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4132
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3151
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2557
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      21
      2466
    6. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2417
    7. 161
      2380
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      56
      2239
    9. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2117
    10. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2032
    Aihe