Naton johtomaa

sisäisiin asioihin pahemmin kuin
NL aikoinaan.

Yhdysvallat on vedonnut vakavasti Suomen eduskuntaan, ettei se hyväksyisi hallituksen esittämää laajennusta lääkkeiden vaihdettavuuteen, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
5238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomettuminen on vain vaihtanut suuntaa. Ei epäilystäkään, kuinka tässä käy!

Niinkuin lehdessäkin vihjaillaan, on tässäkin asiassa otettu kiristyskeinoksi asekaupat USAsta. Tämä antaa hyvin viitteitä siitä, kuinka vaarallista on sitoa turvallisuuttaan entistä kiinteämmin tuon kaltaisiin maihin. Mitä enemmän turvallisuutemme on USAsta riippuvainen, sitä enemmän se tulee ohjaamaan toimiamme kaikissa asioissa.

Miksi muuten Suomi näyttää taas kerran jäävän tässä asiassa yksin? Missä on EUn yhteinen kanta ja tuki meille?

Äänestä

se kuvitteli.

Täytyy ottaa huomioon, että USA:n Senaatissa on Demokratien enemmistö,

- ei asioihin vaikutusta.

Onko vaikutusta kuin maa saa Demokratian presidentin?

- Oletettavasti on suotuisa vaikutus, mutta ei niin suuri kuin odotetaan. Ainakin hetkeksi hengähdystauko. He ovat voimakkaita, liian voimakkaita, silloin ei taivuta sillä silloin he ovat vielläkin voimakkaampia.

Poliittisessa Järjestelmässä ei ole vikaa ollut, muuta kuin heilutettu kolmijalkaiset Suomi-pyötä, jonka äärellä on koko Kansa.

Presidentin valtaa on kavennettu ja kavennetaan yhä. Pöytäkään ei pysy pystyssä vain kahdella jalalla.

- Niin ikään Presidentti voisi hajoittaa joskus hallituksenikin, nyt en tiedä sillä tilalle lienee vaikea saada riittävästi edustajia Tasavaltalaiseen Hallitus Politiikkaan.

- Niin Ikään Ylipäällikkö kysymys.

Minusta on outoa, ellei Tasavallan Ensimmäinen henkilö ole myös Ylipäällikkö?

On silloin parempi sekin, että Presidentin virka lakkautetaan kokonaan...

- Tosin tulee mieleen että eiköhän se Britanniassakin mahda olla Kuningatar kuka on nimellisesti ja juridisesti Kuningaskunnan ylipäällikkö? - ja joka ylentää ja alentaa.

Kuningatar Elisabethila on oma rykmenttinsäkin, jonka Komentajakin hän on,- aivan oikeastikin.

Hän käyttää rykmentin univormua valkoisen ratsun selässä komennellessa - juntteja. :)

Ei vain ei siinä rykmentissä niitä taida kovin monta olla. :)

Väinö I (oikeastaan se olisi II:n) Kuninkaaksi!!

hmm hah :)

-masson

Äänestä
  • lääketehtaidensa voimassa olevia patentteja. Suomi on väärässä ostaessaan piraatteja.

    Äänestä

  • Pali' kirjoitti:

    lääketehtaidensa voimassa olevia patentteja. Suomi on väärässä ostaessaan piraatteja.

    Näissä USAn suojelemissa innovaatioissa on yleensä kyse pakkaus- tai annostelutapaan liittyvästä suojasta.

    Lääkäri määrää potilaalle tiettyä lääkeainetta, jota saa täysin laillisesti myös muilta tehtailta. On täysin perusteltua olla määräämättä tietyn valmistajan lääkettä vain sen pakkauksen vuoksi.

    Miksi suomalaisten veronmaksajien tulisi tukea USAn vaikeuksiin joutunutta lääketeollisuutta 50 000 000 eurolla vuosittain?

    Äänestä

pistorasiamaa.

olet kylläkin erehtynyt asiassa, mutta sitä on liikkeellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puuttuu Suomen kirjoitti:

sisäisiin asioihin pahemmin kuin
NL aikoinaan.

Yhdysvallat on vedonnut vakavasti Suomen eduskuntaan, ettei se hyväksyisi hallituksen esittämää laajennusta lääkkeiden vaihdettavuuteen, kirjoittaa Helsingin Sanomat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu