Askossa muka sisustamisen iloa??

Nimetön

Ostimme avomieheni kanssa syyskuun puolessa välissä Askon Lommilan myymälästä Cinema-divaanisohvan, joka oli tarjouksessa 599 euroa.. Oston yhteydessä sovittiin toimituspäiväksi 30.10.08. Toimituksen sanottiin siis kestävän 1 ½ kk, joka tuntui pitkältä ajalta, mutta koska oikea sohva löytyi sopivaan hintaan, jaksettiin lokakuun loppuun odotella.

29.10, eli toimitusta edellisenä päivänä tuli Askosta sitten viesti, että sohvamme on myöhässä ja että se ei saavu seuraavana päivänä, eli alkuperäisenä toimituspäivänä. Viestissä mainittiin myös että ei ole tietoa missä sohva on, ja että sitä selvitetään missä se on. Milloin tekstiviestistä tuli virallinen yhteydenpitoväline yritysten ja asiakkaan välille? Totta kai, olin joutunut ottamaan töistä vapaaksi ”toimituspäivän”, koska toimitusaikaa ei tiedetty. Minun piti siis odotella heiltä informaatiota. Toimituspäivänä sitten sain puhelun jossa sanottiin, että kangas on loppunut tehtaalta, ja että se saapuu vasta joulukuussa viikolla 50, eli se on myöhässä 1 ½ kk. Nyt toimitusaika venyi siis yhteensä 3 kuukauteen. Tuote oli siis tulossa muistaakseni Hollannista. Totta kai olimme jo hankkiutuneet eroon vanhasta sohvasta ja jouduimme nyt istumaan lattialla. Tästä myös sanoin myyjälle. Myyjä antoi kaksi vaihtoehtoa; joko odotetaan sohvaa, joka tulee ehkä joulukuussa ja saisimme varasohvan siksi aikaa, tai sitten voisimme vaihtaa tilauksen toiseen halvempaan sohvaan. Totta kai halusimme sen sohvan, jonka tilasimme ja näin siis ilmoitimme.

Kävimme seuraavana päivänä Askon Myymälässä kysymässä tapahtumasta ja selvittämässä hyvityksen määrästä. Oletimme että on itsestään selvää, että Asko antaa hyvitystä näin pahasti myöhässä olevasta tuotteesta. Myyjä Lommilan myymälässä sanoi, että ei tiedä asiasta ja yritti selitellä tietoa asiasta, vaikkei selvästikään tietänyt asiasta yhtään mitään. Sen lisäksi käytös meitä nuoria aikuisia kohtaan oli jopa ylimielistä. Eikö omaa kotia perustavat nuoret aikuiset ole huonekalukaupoille tämän tärkeämpiä asiakkaita? Myyjä sanoi vain, että meihin otetaan yhteyttä kun asiat selviävät. Lopuksi vielä huusi perään, että toivotaan, että sohva tulee silloin joulukuussa. Onko siis todellakin niin, että ulkomailta tulevat sohvat, joiden pitäisi tulla asiakkaalle tiettynä päivänä, niin Askolle selviää vasta edellisenä päivänä, että onko tuote edes Suomessa? Koska meille tosiaan vasta ilmoitettiin edellisenä päivänä tekstiviestillä, että tuote ei tulekaan. Eipä paljon mietitä asiakkaan etua. Varasohva tuli sitten viiden päivän jälkeen alkuperäisestä toimituspäivästä. Viisi päivää siis istuttiin kotona lattialla. Kysyin aiemmin myyjältä puhelimessa varasohvan väriä, niin myyjä sanoi että ”sellainen farkunsininen sieltä tulee”.

Luulimme siis että hyvitystä saamme, totta kai. Toisin kävi, meille ilmoitettiin, että hyvitystä ei anneta ja että ”on kyllä mahdollisuus purkaa kauppa, jos ei miellytä”. Miten voi olla hyvää liiketoimintaa yritykseltä suoraan ehdottaa asiakkaalle kaupan purkamista. Myyjä myös sanoi, että monelle muullekin tuote tulee myöhässä ja että sohvaa on myyty satoja. Asko ei siis selvästikään pysy kärryillä myymiensä tavaroiden myynnistä, vaan myy yli varaston määränsä. Eli ympäripyöreästi sanoivat, että koska ostajia sohvalle on niin paljon, niin siksi hyvitystä ei anneta, maksaisi heille liikaa. Ei ole meidän ongelma, että Asko tekee asiassa virheen ja meidän ei tulisi heidän virheistään maksaa. Se on heidän ongelmansa, jos heidän tavarantoimittajansa toimittaa tavarat myöhässä ja vielä todennäköisesti saavat tavarantoimittajalta korvausta siitä.

Kun sitten varasohva tuotiin, niin se sitten olikin punainen, vanha ja kulunut. Lisäksi sohvan toimittaneet kaksi nuorta ulkomaalaistaustaista miestä toimivat toimituksen suhteen täysin epäasiallisesti. Asunnossamme sisällä he puhuivat keskenään ”omalla kielellään” ja naureskelivat. Lisäksi toinen miehistä otti minuun yhteyttä Facebookin kautta toimituksen jälkeen. Enkä todellakaan tunne häntä mistään, hän oli siis katsonut tietoni kuljetuslähetteestä. Todella epämiellyttävää ja epäammattimaista käytöstä. Kiitos Askon toiminnan, jää nyt sitten pitämättä varmaan ne pikkujoulutkin joita suunniteltiin, koska varasohva on vain kerta kaikkiaan niin älyttömän hirveä.
Pidimme Askoa fiksuna suomalaisyrityksenä, jossa palvellaan, mutta näköjään asiakasta ei osata arvostaa. On aivan varmaa, että emme sohvan saannin jälkeen enää ikinä asioi liikkeissänne.
No, mutta ”toivotaan, että sohva tulee silloin joulukuussa!”.

51

14421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KULUTUSROBOTTI:

      Etkö lukenut koulukirjoja, me olemme vain kasa kemikaaleja globaalin talouslahkon opin mukaan.

      Jos haluat olla elävä olento joka rehellisesti etsii pysyvää ratkaisua kärsimyksiinsä, paras vaihtoehto voisi olla Hare Krishna, he arvostavat yksilön ilmaista sisäistä onnellisuutta suhteessa ikuiseen Jumalaan, Krishnaan.

      Tämä on päinvastainen idea kuin rahavelkaorjuuteen perustuva kulutusrobottidoktriini jonka piirissä nyt elämme:
      http://www.harekrishnatemple.com/bhakta/chapter27.html

      Lue tuosta Hare Krishnojen maailmasta jossa jopa eläimillä on ikuinen sielu ja niiden syöminen on synti. Joko arvaat miksi pankkiirien omistama mediakartelli ja oikeuslaitos yrittävät tuhota kyseistä uskontoa. Tässä globaali sikalateollisuus valloittaa Puolan maaseudut:
      http://www.bankwatch.org/project.shtml?w=147579&s=153979

      Lue allaoleva linkki, online-sivusto jossa nimenomaan kerrotaan ihmisen esineellistämisestä.

      ASKO on selvästi omaksunut tuon globaalin talouslahkon käsityksen ihmisarvosta.

      Tämä on esimakua tulevasta globalisaation hedelmästä, helvetillinen elämä meille elukoille, kulutusroboteille, joita pankkiirit mielellään joukkomurhaavat kunhan saavat siitä paljon rikkauksia ja valtaa. Huomaa, en sanonut rahaa, sitä he luovat tyhjästä joka kerta kun joku tarvitsee lainaa...

      Vain reaaliomaisuuden haaliminen kiinnostaa pankkiirejä jotka hallitsevat yhteiskuntaamme tänään:

      http://www.mega.nu/ampp/swfqw.html#metatop
      ---
      MEILLÄ ON OLLUT 2 MAAILMANSOTAA, MOLEMMISSA SODISSA SAMAT PANKKIIRISUVUT RAHOITTIVAT MOLEMMAT SODAN OSAPUOLET.

      http://codshit.blogspot.com/2003/06/mankinds-tormentors.html

      Miten meitä hallitaan, plus yksityiskohtainen kuvaus ei-rahasta, VELASTA, VAILLA TAKAUSTA OLEVASTA NEGATIIVISESTA PAPERIVALUUTASTA, VAI SANOISINKO BITTIVIRTAVALUUTASTA:

      http://www.assatashakur.org/forum/breaking-down-understanding-our-enemies/31143-police-state-road-map-full-book.html

      • Anonyymi

        Toi puolalinkki ei enää toimi, eikä mega.nu:n linkki jolla viittaat pankkiirien kiinnostuksiin. Ois kuitenkin mielenkiintoista kuulla tästä lisää.


    • Hyvitystä?

      Mihin perustuu tuo oletus että myöhästyneestä tuotteesta pitää saada jotain hyvitystä???
      Takuuvaihdossa ehkä mutta nyt on kyse uudesta tuotteesta.

      Askohan toimi esimerkillisesti ja antoi teille jopa varasohvan lainaan sekä on imoittanut että tuote myöhästyy. Näitä ilmoituksiakaan ei joka liike ilmoita. Useasti asia selviää vasta kun itse kyselet tuotetta.

      • ehdottomasti

        saada pahasti myöhästyneestä tuotteesta. Kannattaa pitää puolensa näissä asioissa. Asko maksoi minullekkin korvauksia noin vuosi sitten kun en saanut tuoliani silloin kun se oli luvattu. Näin on. Ihme ku me suomalaiset ei osata pitää puoliamme ja ei osata vaatia. Jos paljon käy takaiskuja niin siihen oppii. Kokeilkaapa, hyvin helposti saa kun viitsii valittaa ja tänä päivänä se on vielä niin helppoa. S.postia vain niin kyllä tapahtuu kun oikeat sanat valitsee.


      • Nimetön

        Ai Asko toimi esimerkillisesti?
        ja ilmoitti samana päivänä kun tuotteen piti saapua että tuote myöhästyy
        1 1/2kk, sekö on esimerkillistä?
        MIettipä nyt ihan itse, eikö muka ärsyttäisi jos tuote on niin paljon myöhässä ja myymälä ei anna minkäänlaista hyvitystä asiasta, sinuako ei häiritsisi ollenkaan? Ei häiritsisi että saat vanhan kuluneen sohvan tilalle ja istut 5 päivää lattialla, koska Asko on kämmännyt? jos ei, niin taidatpa olla itse Askossa töissä:)


      • "Ikää ja kokemusta"

        Kärsimättömyys ja tuollainen viesti tuskin johtaa muuhun kuin palvelun huonontumiseen jatkossa ja ettei hintoja pyöristetä saman sukunimisen kohdalla enää, oli liike sitten asko, ikea tai muu kaupallinen yritys, kun näin on tapana kodintekniikka, huonekalu ja muissa samantyyppisillä aloilla tehdä. Paras tapa on olla itse yhteydessä kaupan esimieheen, joka vastaa myymälästä. Esimiehen kautta asioista sovittaessa suoraan, välttyy monelta asialta jos vielä aikoo asioida samassa yrityksessä. Ja asiat yleensä hoituu molemminpuolin tyydyttävästi.


      • tilda--
        "Ikää ja kokemusta" kirjoitti:

        Kärsimättömyys ja tuollainen viesti tuskin johtaa muuhun kuin palvelun huonontumiseen jatkossa ja ettei hintoja pyöristetä saman sukunimisen kohdalla enää, oli liike sitten asko, ikea tai muu kaupallinen yritys, kun näin on tapana kodintekniikka, huonekalu ja muissa samantyyppisillä aloilla tehdä. Paras tapa on olla itse yhteydessä kaupan esimieheen, joka vastaa myymälästä. Esimiehen kautta asioista sovittaessa suoraan, välttyy monelta asialta jos vielä aikoo asioida samassa yrityksessä. Ja asiat yleensä hoituu molemminpuolin tyydyttävästi.

        Minäkin pelkäsin, että tuleekohan sohva (cinema myös, mutta paikkana lahti) kun kuullut niin paljon toimitus ongelmia joka liikkeeltä. No onneksi täällä nyt pystyin askoon edelleen luottamaan ja tuli täsmälleen kuten ilmoitettiinkin. Suomi sohvaan ja muihin edes uskaltaisi mennä, luotan vielä askoon/iskoon tms.

        Sohvalla oli se 6 vk toimitusaika meilläkin, mutta tuli juuri päivälleen kuten pitikin kotia. Pitkäksi en toimitusta sanoisi koska lähes kaikilla sohvillahan on pitkä toimitusaika nykyään kun ei niitä tehdä varastoon useinkaan.


      • soffamyyjä
        tilda-- kirjoitti:

        Minäkin pelkäsin, että tuleekohan sohva (cinema myös, mutta paikkana lahti) kun kuullut niin paljon toimitus ongelmia joka liikkeeltä. No onneksi täällä nyt pystyin askoon edelleen luottamaan ja tuli täsmälleen kuten ilmoitettiinkin. Suomi sohvaan ja muihin edes uskaltaisi mennä, luotan vielä askoon/iskoon tms.

        Sohvalla oli se 6 vk toimitusaika meilläkin, mutta tuli juuri päivälleen kuten pitikin kotia. Pitkäksi en toimitusta sanoisi koska lähes kaikilla sohvillahan on pitkä toimitusaika nykyään kun ei niitä tehdä varastoon useinkaan.

        Jos tavaran viivästymisestä koituu asiakkaalle merkittävää haittaa on hän silloin oikeutettu saamaan korvausta. Se, että kuinka paljon ja missä muodossa, riippuu aiheutuneesta tietysti haitasta. Kyllä tuo 5 päivää lattialla istuminen nyt mielestäni on jo jonkinmoinen haitta. :)
        Hävettää oikein ennen huonekalukaupassa työskennelleenä kuinka tuo asia hoidettiin. Ai, että olisi niin paljon kommentoitavaa tuosta tilanteesta, mutta nyt väsymys painaa päälle. :) Olen siinä samaa mieltä, että kannattaa pitää puolensa ja ottaa yhteyttä myymäläpäällikköön. Tsemppiä teille!


      • istujille
        soffamyyjä kirjoitti:

        Jos tavaran viivästymisestä koituu asiakkaalle merkittävää haittaa on hän silloin oikeutettu saamaan korvausta. Se, että kuinka paljon ja missä muodossa, riippuu aiheutuneesta tietysti haitasta. Kyllä tuo 5 päivää lattialla istuminen nyt mielestäni on jo jonkinmoinen haitta. :)
        Hävettää oikein ennen huonekalukaupassa työskennelleenä kuinka tuo asia hoidettiin. Ai, että olisi niin paljon kommentoitavaa tuosta tilanteesta, mutta nyt väsymys painaa päälle. :) Olen siinä samaa mieltä, että kannattaa pitää puolensa ja ottaa yhteyttä myymäläpäällikköön. Tsemppiä teille!

        Lattialla istuitte viisi päivää? Teillä ei kotonanne ole yhtään muuta jakkaraa / tuolia /säkkituolia vain ainoastaan se sohva?

        Kuulostaapa kovin uskomattomalta. Kannattaa pysyä totuudessa, sillä saa enemmän sympatiaa ja korvauksia myös myyjäliikkeeltä kuin läpinäkyvillä valheilla.


      • Todisteet
        ehdottomasti kirjoitti:

        saada pahasti myöhästyneestä tuotteesta. Kannattaa pitää puolensa näissä asioissa. Asko maksoi minullekkin korvauksia noin vuosi sitten kun en saanut tuoliani silloin kun se oli luvattu. Näin on. Ihme ku me suomalaiset ei osata pitää puoliamme ja ei osata vaatia. Jos paljon käy takaiskuja niin siihen oppii. Kokeilkaapa, hyvin helposti saa kun viitsii valittaa ja tänä päivänä se on vielä niin helppoa. S.postia vain niin kyllä tapahtuu kun oikeat sanat valitsee.

        Aarno Laitisen kirjassa Rahat tai Renki paljastetaan miten lakimies, sittemmin jujujen kautta, vuorineuvos Kankaanranta junaili aikanaan koko Asko-Konsernin hallintaansa, ja törkeiden väärinkäytöksien kautta aiheutti? koko firman valumisen silloisen SYP:in käsiin.

        Voiko olla niin että ovelat lakimiehet saavat ensin superpalkkioita hoitaessaan rikkaiden jättikuolinpesiä, ja vielä ottavat lisäpalkkioita pankilta kun junailevat ko. firmat pankin omistukseen??

        Asko on mahdollisesti esimerkki NWO-ajan fasistisesta yritysjohdosta, jossa pieni piiri tekee päätöksiä joka lisää heidän yksityisomaisuutta ja valtaa, jopa ko. yrityksen kustannuksella.

        Tässä kiltti kuvaus Kankaanrannasta:

        http://www.kansallisbiografia.fi/talousvaikuttajat/?iid=1465

        Etsi kirja kirjastosta tai divarista, hämmästyt mitkä muut firmat ovat samanlaisten valtauksien kohteita:

        Rahat tai Renki Aarno Laitinen, ISBN 951 95533-0-4


      • Nimetön
        "Ikää ja kokemusta" kirjoitti:

        Kärsimättömyys ja tuollainen viesti tuskin johtaa muuhun kuin palvelun huonontumiseen jatkossa ja ettei hintoja pyöristetä saman sukunimisen kohdalla enää, oli liike sitten asko, ikea tai muu kaupallinen yritys, kun näin on tapana kodintekniikka, huonekalu ja muissa samantyyppisillä aloilla tehdä. Paras tapa on olla itse yhteydessä kaupan esimieheen, joka vastaa myymälästä. Esimiehen kautta asioista sovittaessa suoraan, välttyy monelta asialta jos vielä aikoo asioida samassa yrityksessä. Ja asiat yleensä hoituu molemminpuolin tyydyttävästi.

        tottakai olin yhteydessä askon johtoon, sehän nyt on selvä... jos saan huonoa kohtelua niin tottakai haluan siitä korvausta. olen itse töissä sisustus/huonekalu ketjussa emmekä ikinä kohtelisi asiakasta näin!! eikä kiinnosta vaikka joidenkin mielestä(sinun) se on "kärsimättömyyttä", mutta haluan rahoilleni vastinetta. ja sitä emme todellakaan saaneet


      • Nimetön
        tilda-- kirjoitti:

        Minäkin pelkäsin, että tuleekohan sohva (cinema myös, mutta paikkana lahti) kun kuullut niin paljon toimitus ongelmia joka liikkeeltä. No onneksi täällä nyt pystyin askoon edelleen luottamaan ja tuli täsmälleen kuten ilmoitettiinkin. Suomi sohvaan ja muihin edes uskaltaisi mennä, luotan vielä askoon/iskoon tms.

        Sohvalla oli se 6 vk toimitusaika meilläkin, mutta tuli juuri päivälleen kuten pitikin kotia. Pitkäksi en toimitusta sanoisi koska lähes kaikilla sohvillahan on pitkä toimitusaika nykyään kun ei niitä tehdä varastoon useinkaan.

        no hyvä jos jollekkin tuli ajoissa, mutta olisi voinut käydä sama teillekkin... miten olisit itse reagoinut...? olisiko asko edelleen mielestäsi hyvä?


      • Nimetön
        istujille kirjoitti:

        Lattialla istuitte viisi päivää? Teillä ei kotonanne ole yhtään muuta jakkaraa / tuolia /säkkituolia vain ainoastaan se sohva?

        Kuulostaapa kovin uskomattomalta. Kannattaa pysyä totuudessa, sillä saa enemmän sympatiaa ja korvauksia myös myyjäliikkeeltä kuin läpinäkyvillä valheilla.

        eipä tarvitse valehdella, asun suht pienessä kaksiossa ja oli tosiaan vain sohva! ei säkkituolia, ei nojatuolia...tottakai perus ruokapöydän tuolit löytyy, mutta mieluummin sitä nyt lattialla käköttää... ja ei olis hyvä valehdella jos kuljetustyypit tulee meille kotiin js näkee mitä siellä on...
        KAIKKI EI ASU JOSSAIN JÄTTIASUNNOISSA DAIJU!


      • Anonyymi
        Nimetön kirjoitti:

        Ai Asko toimi esimerkillisesti?
        ja ilmoitti samana päivänä kun tuotteen piti saapua että tuote myöhästyy
        1 1/2kk, sekö on esimerkillistä?
        MIettipä nyt ihan itse, eikö muka ärsyttäisi jos tuote on niin paljon myöhässä ja myymälä ei anna minkäänlaista hyvitystä asiasta, sinuako ei häiritsisi ollenkaan? Ei häiritsisi että saat vanhan kuluneen sohvan tilalle ja istut 5 päivää lattialla, koska Asko on kämmännyt? jos ei, niin taidatpa olla itse Askossa töissä:)

        Pahempi vielä jos olisi ollut sänky , ne ovat tärkein huonekalu. Ihme DDR meininkiä Suomessa. huonekalun tilaamiseen menee sama aika kuin Trabantin DDR:ssä.


      • Anonyymi
        "Ikää ja kokemusta" kirjoitti:

        Kärsimättömyys ja tuollainen viesti tuskin johtaa muuhun kuin palvelun huonontumiseen jatkossa ja ettei hintoja pyöristetä saman sukunimisen kohdalla enää, oli liike sitten asko, ikea tai muu kaupallinen yritys, kun näin on tapana kodintekniikka, huonekalu ja muissa samantyyppisillä aloilla tehdä. Paras tapa on olla itse yhteydessä kaupan esimieheen, joka vastaa myymälästä. Esimiehen kautta asioista sovittaessa suoraan, välttyy monelta asialta jos vielä aikoo asioida samassa yrityksessä. Ja asiat yleensä hoituu molemminpuolin tyydyttävästi.

        Höpöhöpö... tuohan on ihan dikatuuri meininkiä. Sellaista ei pidä hyväksyä.


      • Anonyymi
        Todisteet kirjoitti:

        Aarno Laitisen kirjassa Rahat tai Renki paljastetaan miten lakimies, sittemmin jujujen kautta, vuorineuvos Kankaanranta junaili aikanaan koko Asko-Konsernin hallintaansa, ja törkeiden väärinkäytöksien kautta aiheutti? koko firman valumisen silloisen SYP:in käsiin.

        Voiko olla niin että ovelat lakimiehet saavat ensin superpalkkioita hoitaessaan rikkaiden jättikuolinpesiä, ja vielä ottavat lisäpalkkioita pankilta kun junailevat ko. firmat pankin omistukseen??

        Asko on mahdollisesti esimerkki NWO-ajan fasistisesta yritysjohdosta, jossa pieni piiri tekee päätöksiä joka lisää heidän yksityisomaisuutta ja valtaa, jopa ko. yrityksen kustannuksella.

        Tässä kiltti kuvaus Kankaanrannasta:

        http://www.kansallisbiografia.fi/talousvaikuttajat/?iid=1465

        Etsi kirja kirjastosta tai divarista, hämmästyt mitkä muut firmat ovat samanlaisten valtauksien kohteita:

        Rahat tai Renki Aarno Laitinen, ISBN 951 95533-0-4

        Olenkin aina pitänyt Suomea Venäjän kaltaisena. Noinhan venäjälläkin tehdään. Länsimaissa ei.


    • sohvamies

      Kyllä ne loputkin sohvat tulevat kaikille vko 50 aikana lahteen suuntakuormissa myymälöihin muutaman päivän viiveellä siitä.Tämä on varma tieto ja lisäksi pieni erä saadaan jo ennen sitä.

      • Netos

        Kiva kun toimitatte.
        Me olemme saaneet edellisen sohvakaluston maksetuksi ja haemme suraavana vaikka Kakkosen puodista mieluummin kuin teiltä Kauppakadulta.
        Törkeätä vitkuttelua.
        Miten helvetissä saatoitte myydä tavaraa johon ei ole edes raaka-aineita?
        Se on petos tai sen yritys.


    • Netos

      Ihan kuin kaverini tilaama uusi auto, vävyn sopima auton korjaus jne.
      Kaikki minkä tilaat, otetaan vastaan ilolla, mutta sopimuksen purku on, surullista kyllä, mahdotonta, ellei sopimuksessa siitä mainita.
      Eikä muuten mainta, voin sen jo kertoa.

      Älkää tilatko mitään tavaraa jota ette saa varastosta suoraan.

      • Anonyymi

        Mutta jos ainoa sänky joka sopii on tilaustuote niin mitä teet?
        Ei ihme että Suomi on suossa.


    • älä mene askoon

      Ihan sama stoori täällä pääkaupunkiseudulla. Sohvaa odotellaan vieläkin, nyt 11 viikkoa kulunut (joo ja lattialla täälläkin istutaan, tosin sitä on istuttu jo 11 viikkoa tyynykasan keskellä). Ensi viikolle on (taas kerran, taisi olla neljäs kerta kun on päivämäärä siirtynyt) lupailtu toimitusta.

      Oli ensimmäinen ja viimeinen kerta kun tässä perheessä hankittiin mitään kyseisestä liikkeestä.

      • ei näin.

        Toivottavasti saatte sohvanne, me saimme rahat takaisin, sohvaa ei kuulemma ole saatavilla tehtaalta, eli meille myytiin tavara jota ei ole olemassa. Pääkaupunkiseudulta myös. Ei edes pahoitteluja saatu, kuulemma mallikappale olis pitäny ottaa....

        Kerrothan miten kävi?


      • luottishemmo
        ei näin. kirjoitti:

        Toivottavasti saatte sohvanne, me saimme rahat takaisin, sohvaa ei kuulemma ole saatavilla tehtaalta, eli meille myytiin tavara jota ei ole olemassa. Pääkaupunkiseudulta myös. Ei edes pahoitteluja saatu, kuulemma mallikappale olis pitäny ottaa....

        Kerrothan miten kävi?

        Eipä ole kyseinen huonekaluketju mitään oppinut. Kannattaa huomata,että se on osa K-kaupan ryhmittymää. Näyttää siltä, että kun kaupankoko kasvaa tietyn rajan yli asiakasta voi kohdella miten tahanasa.
        Vaikka itse olet pitänyt kiinni sopimuksesta eli maksanut huonekalusi ajallaan toimittaa kyseinen liike ne perille miten heille sopii. Kun oet sinne yhteydessä aletaan vähätellä odotuksen kestoa. Ei pienkauppias näin toimi mutta ASKOlla tuntuu olevan siihen varaa.


      • Anonyymi

        Kokemus opettaa. Nykyään joutuu opettelemaan sopeutumista uusiin ja yllättäviin tilanteisiin. Jäykkiksiä ei jää ikävä.


      • Anonyymi
        ei näin. kirjoitti:

        Toivottavasti saatte sohvanne, me saimme rahat takaisin, sohvaa ei kuulemma ole saatavilla tehtaalta, eli meille myytiin tavara jota ei ole olemassa. Pääkaupunkiseudulta myös. Ei edes pahoitteluja saatu, kuulemma mallikappale olis pitäny ottaa....

        Kerrothan miten kävi?

        Sängyssä otan sitten sen mallikappaleen koska muuten en voi nukkua.


      • Anonyymi
        luottishemmo kirjoitti:

        Eipä ole kyseinen huonekaluketju mitään oppinut. Kannattaa huomata,että se on osa K-kaupan ryhmittymää. Näyttää siltä, että kun kaupankoko kasvaa tietyn rajan yli asiakasta voi kohdella miten tahanasa.
        Vaikka itse olet pitänyt kiinni sopimuksesta eli maksanut huonekalusi ajallaan toimittaa kyseinen liike ne perille miten heille sopii. Kun oet sinne yhteydessä aletaan vähätellä odotuksen kestoa. Ei pienkauppias näin toimi mutta ASKOlla tuntuu olevan siihen varaa.

        Suomesta puuttuu kilpailu


    • no panic

      kävi niin, että ostamani sohva viipyi ja viipyi yli alkujaan sovitun toimitusajan. Noo, sain sen kuitenkin, eikä haitannut yhtään vaikka jouduinkin odottamaan, hyvä sohva, on vieläkin tuossa, kun vedetään nahkan hoitoaineet päälle, on ihan uuden näköinen - hehe. Juu, meillä kyllä oli niin kuljetuksen kanssa, että itse mokasin, kun en tajunnut että kuski oli yksin, rassukka raahasi sen kahden istuttavan sohvan yksin toiseen kerrokseen hissittömässä talossa - olen tosi pahoillani vieläkin, toki olisin auttanut, jos olisin tiennyt. Ja tästä on jo vuosia aikaa.

      Kärsivällisyyttä vaaditaan. Eihän kaupalla varastoissa niitä sohvia seiso, joutunevat tilaamaan ihan tehtaalta asti..........

      • Anonyymi

        Itse ainakin koen ylpeyttä omasta kunnosta, jos saan raahattua yksin vaikka sohvan portaita pitkin ylimpään kerrokseen. Meinaan että moni ei siihen pysty. I`m the Best!


    • Itse olen ollut tyytyväinen kahteen viimeiseen sohvaostokseeni.

      Olen asioinut suoraan tehtaalle Pohjanmaan kalusteelle.

      Tuotteet on jopa toimitettu samaan hintaan Kurikasta Espooseen!

      Ja palvelu on ollut hyvää tai lähes priimaa :-)

    • tahija

      taas tahin ASKOn kanssa kun en meinaa virheistäni oppia! jospa jatkossa muistaisin. ostettiin muutama vuosi sitten sohvat askosta jotka tilattiin italiasta, toimitusaika valmiiksi pitkä. no, aika kului, sohvien piti tulla, ei tullut. kyselin niiden perään, palvelu tosi nihkeetä. kului viikkoja, askosta sanottiin etteivät tiedä missä kontti on jossa meidän sohvat on!!! selvittävät asiaa. yhtenä perjantaina kun siivosin, ovikello soi, rekka pihassa ja meille tuotiin sohvat! onneksi olin kotona (minne lie olisivat päätyneet muuten!!). maanantina askosta soitetaan että nyt sohvat tulee täällä viikolla. sanoin että kiitti, mut tulivat jo. että tällästä palvelua, mietin et miten voi olla mahdollista että monen tonnin mööpelit HUKKUU niin ettei myyjä TIEDÄ missä ne on!?
      seuraava kauppa oli villamatto jonka ostin, ekan kerran kun imuroin, nukkaa irtos niin että keskuspölynimuri meni tukkoon! tosi nihkeesti sain vaihdettua kun en periks antanu.
      ja nyt sit taas, monen vuoden tauon jälkeen ostin askosta häräntaljan. se oli mattopinossa päälimmäisenä ja myyjä lupasi myydä halvemmalla kun oli ollut heillä lattiassa. vein kotiin, laitoin lattiaan ja sileällä lattialla taljassa näkyi taitokset ristiin taljan poikki. yhdessä reunassa useamman sentin "vekki". aattelin et oikenee kun on lattiassa. no, ei oiennu. soitin askoon ja kysyin neuvoa millä saan suoraks. muujä hämmästeli ettei oltu saatu hoito-ohjeita ja sanoi et laita seinälle roikkuun!!! sanoin ettei mulla oo paikkaa enkä muutenkaan mattoo seinälle ripusta!!! kastelin ja vääntelin ohjeiden mukaan, ei auttanu. vein askoon et jos koittaisivat ja osaisivat paremmin. matto ollu siä ny viikon, äsken tuli soitto et ei suoristu ja maahantuoja ei ota kantaa. sait halvemmalla ja lattiassa ollu, tuu hakeen pois.mattona myyty ja kuluttajasuojassa sanotaan mm. "tuotteessa on virhe jos on rikki tai valmistusvikainen tai ei sovellu käyttötarkoitukseen." ei muuta kun taas taistoon!!! jos myy sekundaa niin täytyy olla vastuussa! ei ikinä enää mitään askosta!!!

    • edip

      Meillä tuli tavarat viikon myöhässä ja kun ruvettiin paketteja purkaan, niin kappas tv-taso puuttui. No puretaan paketit ja soitetaan myöhemmin. Sohvassa oli jotain outoa, siitä puutui jalat. Soittoa Askoon ja erilaisia meriselityksiä laidasta laitaan. Tämä viikko menty ja soiteltu tavaroitten perään, luvattiin loppuviikoksi hoitaa asia, nyt on perjantai. Ekaa kertaa Askosta oltiin meihin yhteydessä, ei tuu, katotaan ensviikolla. Kertaakaan ei olla edes pahoiteltu sieltäpäin. Käsittämätön läävä, jossa lienee pelkkiä toistaitoisia töissä, kun ei edes sohvaa osata koota. Onneksi on myyjän nimi ylhäällä, voi tilata hieronnan hänelle, kunhan tavarat saapuu.

    • ent. myyjä

      toimitusaikojen venymiset johtuvat tietenkin siitä, kun sohvat valmistetaan itä-euroopassa tai kiinan lähistöllä, tuskin italiassa. Pohjanmaan kanssa asioinut, tehdas taitaa toimia Virossa, sieltä on lyhyt matka espooseen.

      • tahija

        toiset sohvat varmaan valmistetaan virossa, toiset italiassa. ko. sohvat italiassa.


    • entinen asiakas

      Ei näytä Askon toiminta parantuneen. Huhtikuun puolivälissä kävin ostamassa samaten tarjousvuodesohvan vierashuoneeseen. Toimitus luvattiin parin viikon päähän. No, sitten tuli soitto, toimitus viivästyy kolmisen viikkoa. Ajattelin että ei auta kuin tyytyä tilanteeseen. Noh, aika meni, ei mitään kuulu. Soitto liikkeeseen, ja kerrotaan että 3-4 viikkoa eteenpäin menee toimitus, syystä ei tietoa. Kolmen viikon kuluttua uudestaan kyselemään paikan päälle, koska puhelimella ei saa enää yhteyttä. Nyt on taas toimitusaika mennyt 2-3 viikkoa eteenpäin. Eikä varmuutta tuostakaan toimitusajasta. Syystä ei tietoa, mutta "niin se kone näyttää".

      Pari viikkoa venähti pariksi kuukaudeksi, joka tuskin pitää sekään. Luottamus toimitusaikaan meni.

      Kun ehdin etsiä korvaavan tuotteen varmemmalta toimittajalta, käyn purkamassa kaupan Askosta.

      Ei tuolta kannata mitään ostaa mitä ei hyllyssä tai varastossa ole.

    • Anonyymi

      VÄLTYT SUURILTA HARMEILTA, KUN JÄTÄT OSTAMATTA ASKOSTA!
      TAVARA ON SEKUNDAA, EIKÄ REKLAMAATIOITA HOIDETA!
      ISO KETJU, JOKA YRITTÄÄ VAIN SAADA TULOSTA. ASIAKKAALLA EI OLE MITÄÄN MERKITYSTÄ.
      TUOTTEIDEN KASAAMINEN JA KULJETUS TULEE KALLIIMMAKSI KUIN MUILLA.
      SUOMESTA LÖYTYY LAADUKKAMPIA LIIKKEITÄ!
      ME EMME ASKOON MENE ENÄÄ KOSKAAN!!
      TAKANA HUONOJA KOKEMUKSIA SEKUNDALAADUN JA PALVELUN KANSSA!

      • Anonyymi

        Oman kokemuksen pohjalta varoitan kaikkia, jotka harkitsevat ostosten tekemistä Askossa. Itse menin ostamaan avainlipputuotteena Suomessa valmistetut runkopatjat, joiden toimitus piti tapahtua 14-21 vuorokauden sisällä. Kun 25 päivää oli kulunut otin Askoon yhteyttä, kun sieltä ei ollut kuulunut mitään. No sain kuulla, että patjan osia toimitetaan KIINASTA ja siksi on nyt viistystä siten, että saisin patjan aikaisintaan 53 päivää tilauksesta. Ihan käsittämätöntä sekoilua. Ei ne Askon patjat nyt niin ihmeellisiä ole, että jaksaisin paria kuukautta perustuotetta odotella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oman kokemuksen pohjalta varoitan kaikkia, jotka harkitsevat ostosten tekemistä Askossa. Itse menin ostamaan avainlipputuotteena Suomessa valmistetut runkopatjat, joiden toimitus piti tapahtua 14-21 vuorokauden sisällä. Kun 25 päivää oli kulunut otin Askoon yhteyttä, kun sieltä ei ollut kuulunut mitään. No sain kuulla, että patjan osia toimitetaan KIINASTA ja siksi on nyt viistystä siten, että saisin patjan aikaisintaan 53 päivää tilauksesta. Ihan käsittämätöntä sekoilua. Ei ne Askon patjat nyt niin ihmeellisiä ole, että jaksaisin paria kuukautta perustuotetta odotella.

        Ihan oikein sinulle! Ostaisit Unikulmasta vai eikö ole rahaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan oikein sinulle! Ostaisit Unikulmasta vai eikö ole rahaa.

        Ilkeästi sanottu, mutta tottahan tuo on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oman kokemuksen pohjalta varoitan kaikkia, jotka harkitsevat ostosten tekemistä Askossa. Itse menin ostamaan avainlipputuotteena Suomessa valmistetut runkopatjat, joiden toimitus piti tapahtua 14-21 vuorokauden sisällä. Kun 25 päivää oli kulunut otin Askoon yhteyttä, kun sieltä ei ollut kuulunut mitään. No sain kuulla, että patjan osia toimitetaan KIINASTA ja siksi on nyt viistystä siten, että saisin patjan aikaisintaan 53 päivää tilauksesta. Ihan käsittämätöntä sekoilua. Ei ne Askon patjat nyt niin ihmeellisiä ole, että jaksaisin paria kuukautta perustuotetta odotella.

        Mutta kun kävelee sisään vaikka JYSKin ovesta, niin patjakaupat syntyy heti ja sen jälkeen voit ajaa varaston ovelle, mistä tavara luovutetaan sinulle heti.
        Löytyy useita erilaisia patjoja ja hinta on taatusti edullinen eikä siihen ole keksitty mitään tähtitieteellistä lähtöhintaa, mistä mukamas annetaan 60 %:n alennusta .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oman kokemuksen pohjalta varoitan kaikkia, jotka harkitsevat ostosten tekemistä Askossa. Itse menin ostamaan avainlipputuotteena Suomessa valmistetut runkopatjat, joiden toimitus piti tapahtua 14-21 vuorokauden sisällä. Kun 25 päivää oli kulunut otin Askoon yhteyttä, kun sieltä ei ollut kuulunut mitään. No sain kuulla, että patjan osia toimitetaan KIINASTA ja siksi on nyt viistystä siten, että saisin patjan aikaisintaan 53 päivää tilauksesta. Ihan käsittämätöntä sekoilua. Ei ne Askon patjat nyt niin ihmeellisiä ole, että jaksaisin paria kuukautta perustuotetta odotella.

        Pandemia syynä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta kun kävelee sisään vaikka JYSKin ovesta, niin patjakaupat syntyy heti ja sen jälkeen voit ajaa varaston ovelle, mistä tavara luovutetaan sinulle heti.
        Löytyy useita erilaisia patjoja ja hinta on taatusti edullinen eikä siihen ole keksitty mitään tähtitieteellistä lähtöhintaa, mistä mukamas annetaan 60 %:n alennusta .

        JYSH huonoja patjoja, ei sovi


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Löysinpä minäkin tämän viestiketjun ja kuulostaa kovin tutuilta jutuilta.. Askosta ostettiin vuodesohva tarjouksesta ja toimitusajaksi luvattiin 21-30 päivää. Havainhduin eilen, kun toimitusajasta oli kulunut 34 päivää ja kyselin sähköpostitse perään. Kuulemma joulun pyhät ja vuodenvaihde viivästyttää jakoa. Tulikohan nämä kalenteripyhät yllätyksenä Askolle? Varmaan mekin sitten joudumme odottelemaan toiset 1,5 kk sohvaa, jos sitä nyt tulee ollenkaan.

      Olen aina pitänyt Askoa ihan asiallisena huonekalukauppana, mutta tuotteista viis jos asiakaspalvelu ja asiakkaiden arvostus on tätä luokkaa. Seuraavan kerran täytyy panostaa Iskuun.

      • Anonyymi

        Kannataisi opetella hiukan perusmatematiikka. Ei saa sotkea päiviä ja päiviä. Ovat täysin eri asioita.

        Ihan matematiikan perussäännöillä 30 päivän toimitusaika on vähintää 6 viikkoa ja jouluna n. 7 viikkoa. Kantapään kauttaa oppii kyllä laskemaan. Jos on jotain epäselvää kyseleppä pankista vähän neuvoa laskemiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannataisi opetella hiukan perusmatematiikka. Ei saa sotkea päiviä ja päiviä. Ovat täysin eri asioita.

        Ihan matematiikan perussäännöillä 30 päivän toimitusaika on vähintää 6 viikkoa ja jouluna n. 7 viikkoa. Kantapään kauttaa oppii kyllä laskemaan. Jos on jotain epäselvää kyseleppä pankista vähän neuvoa laskemiseen.

        Täällä on kovin huono-onnisia huonekalujen tilaajia. Jos vertaa seuraavaan:
        Kuluneen 10 vuoden aikana muistan ainakin seuraavat toimitukset:
        -kettiön kaapistot tuli sovittuna päivänä
        - niihin liittyvät kaikki kodinkoneen tulivat sovitusta
        - Maskusta nahkasohvat tuli sovittuna päivänä (mieletön määrä muovikäärettä)
        - lasiovikaapit sekä matala lipasto tuli määräpäivänä (kruunukaluste)
        - jenkkisänky tuli kaikkine osineen sovittuna päivänä (Sotka)

        Miten ASKOlle toimitukset ajallaan ovat ylivoimaisia, kun ne muilla onnistuvat !!!


    • Anonyymi

      Pakkohan tähän ketjuun on nyt kirjoittaa. Sitä kun on liian sinisilmäinen ja uskoo mitä myyjä sanoo ja kehuu Lahdessa tehtyä sohvaa ja julkiseen tilaan suunniteltua kangasta.

      Sohva saapui ajallaan. Kahden viikon käytön jälkeen kaikki istuintyynyt nukalla. Ja yksi selkätyyny ei meinaa asettua. Soitin myymälään ja hän pyysi ystävällisesti tekemään reklamaation askon sivuilla ja kertomaan sinne minun halusta purkaa kauppa. Niinpä tein, asiallisen viestin laitoin, ruksitin kohdan 'kaupan purku' ja laitoin kuvat. Vastaus oli kaksi lausetta, tehdas suostuu saman hintaisen uuden kankaan vaihtoon, ei kaupan purkuun. Ei mitään pahoitteluja tai edes nimeä kuka viestin kirjoitti. Itse asiakaspalvelua 25v tehneenä tiedän kuinka pienikin myötätunto ja kohteliaisuus tekee ihmeitä reklamaatiotilanteessa. Tuote on uusi ja ei vastaa laisinkaan mitä myyjä lupasi. Kaksi viikkoa käytössä! Ei edes vaikka vuotta. Nyt minun pitäisi antaa sohva viikoksi (kuukausiksi?) korjattavaksi ja olen ilman sohvaa? Ja mistä tiedän että saman hintaluokan toinen kangas on yhtään sen parempi?

      Näinkö asko haalii itselleen kanta-asiakkaita? Ei kai heille ole edes tavoite. No vastaisin, että edelleen haluan kaupan purkamisen. Katsotaan mitä tapahtuu...

      • Anonyymi

        L o L


    • Anonyymi

      Ostin Askosta nahkasohvan ja siihen sopivan divaanin. Myyjä oli ystävällinen ja osasi asiansa. Sohva valmistetaan Virossa ja toimitusaika on kohtiuullinen. Paria viikkoa ennen sovittua toimitusrta tuli kuljetusliikkeeltä soitto että sohva on valmis ja toimitus on sovittua aikaisemmin. Hyvä juttu. Sohva tuli ja kappaas vaan: se näytti pienemmältä kuin myymälässä ollut esittelymalli. Ensivaikutelma osoittautui todeksi mittauksissa. Runko oli 10 cm lyhyempi kuin sohvan myyntikykltissä ollut mitta. Myös istuinosa oli 5 cm kapeampi. Yhteys myymälään jossa kehoitettiin tekemään reklamaatio netissä. Se tehtiin. Pitkän odottelun jälkeen ei mitään kuulunut joten taas yhteys myymälään. Tällä kertaa vaadimme kaupan purkua tai ostamamme kokoista sohvaa pienemmän tilalle. Myymälästä sanottiin että lähettävät paikalle asiantuntijan tarkistusmittaamaan sohvan. Pari tuntia sovittua aikaa myöhemmin paikalle saapui jalkapallohuligaanin oloinen öykkäri äijä. Hän huusi ja meuhkasi ettei sohvassa mitään vikaa ole. Se mitta mikä myyntiesitteessä mainitaan ei tarkoita sohvan mitaa vaan sitä mittaa mihin sohvan pitää mahtua pehmusteineen. Asiakas on siis täysi idiootti kun ei sitä ymmärrä. Ilmoitan tehtaalle että sohva on oikean kokoinen hän huusi ja lähti menemään. Seuraavaksi yritimme saada yhteyttäm Askon omistavaan tahoon Indoor groupiin ja siellä myymälöistä ja myynnistä vastyaavaan johtajaan. Hän ei vaivautunut vastaamaan yhteydenottopyyntöihin jotka lähetimme sähköpostilla. Otimme taas yhteyttä myymälään jossa ei tietenkään asialle voida tehdä mitään. Kuluttaja-asiamies ehkä voisi asialle jotain tehdä. Lopputulos siis on että meillä on pienempi sohva kuin minkä ostimme emmekä enää koskaan tule ostamaan Askosta yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Askon sänky laaduton ja reklamaatioon vastattiin ylimielisesti. Älkää ostako! Pettynyt

    • Anonyymi

      Hyvin tuttua tekstiä en luota enää Askoon ,tuotteet ihan saman tasoisia kuin esim: Jysky tai muut huonekaluliikeet .Hinta on vaan korkeampi ,luotto menny.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      115
      2668
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      86
      2314
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1820
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1777
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      165
      1700
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1556
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1546
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      122
      1362
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1259
    10. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      363
      1252
    Aihe