http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id107255.html
Ei ole ihme jotta roskien kuskaaminen maksaa maltaita, Tornion kaatopaikallekin kuskataan roskat läheltä Sodankylääkin ! Onko tuossa enään mitään järkeä?
Ei ole ihme jotta roskien kuskaaminen maksaa maltaita, Tornion kaatopaikallekin kuskataan roskat läheltä Sodankylääkin ! Onko tuossa enään mitään järkeä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tässä hommassa oo järjen häivääkään.Lappi on sentään isoalue.Osaako ne laskea,mitä tuollaiset älyttömät kuljetusmatkat maksaa.Nämä keksinnöt ovat niitä vihreiden hörhöjen keksintöjä.Mitä saastuttaa ne kuormaautot,jotka paskaa kuskaa?Näin vain saadaan kansa maksamaan tyhjästä.Onko näillä päättäjillä minkäänlaista laskutaitoa?KYSYN VAAN.
Ilmastonmuutoshömppä on avainsana tässä kansalaisten kusetuksessa. Odota hetkinen, näet tunturit tuulimyllyjä täynnä, maailma pelastuu.
Saapahan jotkut piittaamattomat lapinlatepelletkin ajattelemisen aihetta. Saisivat maksut kuusinkertaistua, johan oppisivat tollot olemaan tuottamatta ylimääräistä jätettä.
kuluttaja on välikäsi,jota on helppo rahastaa kaikista jätteistä.
Minäpäs poltankin kaiken palavan jätteen Ok taloni keskuslämmitys pannussa, ja muutan sen lämmöksi! Vituttaako sekin hesan hanua ???
esim.kuka maksaa eniten hyvästä polttokelpoisesta jätteestä,kierrätyspaperista,metalleista?
ei vaan ole paljon juttuja ollut. Niitä voisi olla jokaisessa vähänkin suuremmassa kaupungissa ja lämpöä tulisi samalla. Mutta tämäkään ei käy vihreille.
Eikös tukholmakin polta jätteensä.
Eikä edelleenkään tehosteta muovien kierrätystä, se ei paljon auta, jos muovipusseille vaan on kierrätys.