kehitysvammadiagnoosin saaneiden lasten äidit?

diamo

Hei!
Haluaisin kuulla kehitysvammadiagnoosin saaneiden lasten äitejä? Itselläni on kehitysvammadiagnoosin saanut poika. Diagnoosi on saatu viime keväänä. Kehitys viivettä pojalla on noin 2 vuotta ikätasoonsa nähden.
Kuinka äidit ovat kokeneet lapsen kehitysvammadiagnoosin? Ja kuinka ja miten olette diagnoosin saaneet? Onko oma huoli jossain vaiheessa herännyt lapsen kehityksestä vai onko asian ottanut esille jokin ulkopuolinen taho?

3

1228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninapeikko

      ...tyttärelleni annettin diagnoosiksi keskivaikea kehitysvamma tytön ollessa 5-vuotias eli 9 vuotta sitten.Diagnoosi annettiin Lastenlinnassa, jossa olimme käyneet siihen mennessä n. 2 vuotta.
      Tänä aikana Lastenlinna tutki mahdolliset ja mahdottomatkin tautiepäilyt.Opin tuona aikana todella paljon erilaista syndroomista =).Syytä kehitysvammaisuuteen ei koskaan saatu selville.

      Ensinhän tuo diagnoosi pudotti minut aivan polvilleen,olinhan odotellut jotain muuta
      Oma mutu oli enemmänkin kehitysviivästymä, mutta kehitysvamma kirjattiin siitä syystä että tyttö olisi tippunut pelkällä "kehitysviiveellä" pois vammaispalveluista (joita tarvitsi ja tarvitsee).

      Tyttö on viides lapseni, mutta äitiähän ei neuvolassa kuunneltu -olin vain hysteerinen äiti,joka huolestui turhasta.Erittäin pahan karsastamisen takia (neuvolan sanat: "rouva hyvä-lapset karsastavat"),pääsimme Peijaksen asiakkaiksi,josta sain aikani tapeltua lähetteen Lastenlinnaan.

      Tarhapaikaksi saatiin upea tarha, jossa oli erikseen vaikeavammaisten ja kehitysviivästeisten ryhmät.Tyttö kirjattiin ensin vaikeavammaisten puolelle, mutta vaihdettiin viivästeryhmään välittömästi, kun näkivät tytön henk. koht.

      Tyttäreni aloitti pidennetyn oppivelvollisuutensa EHA-ryhmässä, ja siitä olen ollut kiitollinen.Vuotuinen hojks ja upeat opettajat/avustajat ovat saaneet tyttäreni kukoistamaan!Tyttö, jonka ennuste oli huono-"ei todennäköisesti opi koskaan lukemaan"-osoittautui virheelliseksi.
      Tyttö paitsi lukee,on myös hyvä matikassa,äidinkielessä,englannissa-ihan kaikissa aineissa.Ja kaikki oikeanlaiseen ympäristöön pääsemisestä.

      Oppiminen tapahtui sykäyksittäin, välillä tytär imi tiedon itseensä kuin sieni, välillä meni pitkäkin aika jolloin oppiminen/kehittyminen ei edistynyt ollenkaan.Aivan samoin kuin elämä on mennyt vauvasta saakka- asiat opitaan,ne tulevat vain myöhässä.
      Tyttäreni on tänä päivänä reipas nuori nainen,joka rakastaa käydä koulua ja oppia uutta joka päivä.

    • Inkluusio

      Kehitysvammadiagnoosi on oikeastaan hölynpölyä ja on rinnastettavissa keskiajan noitavainoihin.

      Professori Saloviidan artikkeli kehitysvammadiagnoosista (valitettavasti ruotsinkielinen, toivottavasti sujuu):

      http://users.jyu.fi/~saloviit/saloviita.1998.klockan.pdf

      Täältä lisää infoa:

      http://users.jyu.fi/~saloviit/tutkimus/inclusion.html

      Facebookissa on myös ryhmä, jonka tarkoitus on jakaa informaatiota näiden lasten saamiseksi yhteiskunnan täysivaltaisiksi ja itsenäisiksi jäseniksi. Se löytyy nimellä: "Kaikille lapsille samat mahdollisuudet oppimiseen."

      Et ole yksin.

      • omppu

        Onko sinulla Inkluusio kehitysvammadiagnoosin saanut lapsi vai miten olet tutustunut aiheeseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe