Skitso ja äänet

Ei mielestäni ole sairautta skitsofrenia olemassakaan. Äänet päässä ovat lähtöisin demoneista. Niitähän on ihmisten ympärillä muutenkin paljon, mutta jotkut herkät kuulevat niiden rienaavat ja käskevät äänet.
Parhaiten niistä pääsee, kun ei välitä äänistä ja pyytää yläkerrasta apua. Minulla aikoinaan äänet kehottivat ja käskivät tappaa ja tehdä kaikkea pahuutta. Ne loppuivat, kun en tehnyt niinkuin ne pirulaiset käskivät.
11917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olen pitkälti samaa mieltä.

Virallinen näkemys ei voi tällaisia käsityksiä hyväksyä sillä sen edustajat tuskin uskovat henkimaailman olemassaoloon.

On tärkeää, että tahtoo toteuttaa omaa hyvää tahtoaan.
Paha takertuu ihmisessä jo olevaan pahuuteen, ryhtyen vahvistamaan sitä
Pahuus iskee sielun heikoimpiin kohtiin.
Puhtaassa Rakkaudessa ja hyvyydessä ei ole tarttumapintaa pahuudelle.

Äänestä
  • Ikävä kyllä pahuus pääsee myös hyvään ja puhtaaseen ihmiseen, mutta vain hetkeksi.

    Äänestä

  • +++++ kirjoitti:

    Ikävä kyllä pahuus pääsee myös hyvään ja puhtaaseen ihmiseen, mutta vain hetkeksi.

    Oma pahuus viestittää itselle sen, että minun on vahvistuttava. Synti ei minunkaan mielestäni ole muuta kuin etääntyneisyyttä oikeasta, joka on Rakkauden tila itsessä.
    Ihmisenä eletään siksi kun olemme epätäydellisiä, olemme siis kasvamassa sielultamme. Epätäydellisyytensä havaitseminen kertoo sielun vahvistumisesta. Jos ei halua luopua puutteellisuudestaan täydellisyyden suhteen, ei ole mitään mahdollisuuksia kehittyä vahvaksi sieluksi.
    Sielu yksilöityi täydelliseksi, mutta vahvuuteensa sielun pitää itse kasvaa.

    Äänestä

alapäästäni.Ne on varmaan pahoja henkiä.Niistä pääsee eroon kun antaa vaan paukkua.

Äänestä

Äänet päässä ei tule vain yhdestä lähteestä.

Ääniä voi aiheuttaa, kuten sanot, demonit. Myös ihminen itse voi tuottaa kuulemansa äänet. Kun mieli on pirstaloitunut ja on psyykkisesti heikoilla, ihmisen omat ajatukset voivat kuulua ääninä.

Ravitsemuksen puutteet yhdistyneenä esim. voimakkaaseen masennustilaan, jossa kehon kemia on sekaisin, voi aiheuttaa skitsofreniaa. Eli skitsofrenian puhkeamiselle löytyy erilaisia syitä, eikä se ole vain yhden tekijän aiheuttamaa.

Äänestä

Demooniset lähteet ovat usein äänien aiheuttajana, mutta on sairauden aiheuttamaa hallusinaatiota. On todella julmaa, jos sairaalle ihmiselle väitetään hänen olevan vain demoonien piirittämä. Näissä tilanteissa pitää olla hyvin varovainen ja mikäli ei ole henkien erottamisen lahjaa, ei saa lähteä puoskaroimaan omia tulkintoja. Sairaalla ihmisellä on jo muutenkin sopeutumista elämänsä kanssa - ja vielä jos aletaan pelotella demooneilla, joilla ei ole mitään osuutta kyseisen tilanteen kanssa.

Äänestä
  • "Demooniset lähteet ovat usein äänien aiheuttajana"

    Ihan vain tiedoksi: Demoneja ei ole olemassa. Kyllä pään äänet ovat kaikki aivojen tuotosta, joko todellisista kuulohavainnoista peräisin tai sitten pään sisältä.

    Uskotko muuten maahisiin, keijukaisiin, taikaviittaan, Ahtiin, lentävään spagettihirviöön? Niistä on kaikista aivan yhtä paljon näyttöä kuin demoneista.

    Äänestä

  • aivan noinkaan kirjoitti:

    "Demooniset lähteet ovat usein äänien aiheuttajana"

    Ihan vain tiedoksi: Demoneja ei ole olemassa. Kyllä pään äänet ovat kaikki aivojen tuotosta, joko todellisista kuulohavainnoista peräisin tai sitten pään sisältä.

    Uskotko muuten maahisiin, keijukaisiin, taikaviittaan, Ahtiin, lentävään spagettihirviöön? Niistä on kaikista aivan yhtä paljon näyttöä kuin demoneista.

    Sinä olet yksi suppean ateistisen maailmankatsomuksen edustajista ja yrität noin vain lonkalta todeta ja tiedottaa asiaa, mikä ei pidä paikkaansa. Nämä maahiset, tontut ja keijut ovat demoonivoimia. Ihmiset ovat kautta aikojen kohdanneet näitä voimia jopa aistihavannoin. Raamattun kielellä niitä sanotaan demooeiksi.

    Äänestä

ei mitään tapahdu. Jumala sallii pahan kiusata että ihminen kääntyisi hänen puoleensa.
On eri asia olla riivattu kuin vaivattu, demonisesti painostettu. Riivattuun henget pääsevät myös sisäpuolelle, vaivattua kiusataan ulkoapäin.

Kaikki äänet ei tosiaan ole demoneista, osa on sairauden aikaansaamia. Aina ei ole tarpeenkaan erottaa, mistä on kysymys, Jeesus kyllä tietää ja voi auttaa.

Äänestä

Ei tuo tuollainen ole ihan normaalia(sanon ihan asiallisesti).Kannattaa vakavasti miettiä mistä ne pahat yllykkeet kumpuavat;eivät todenäköisesti demoneista,vaan sinusta itsestäsi.Mitä jos "ne" taas käskevät tehdä jotain?Toivottavasti lasket leikkiä,mutta jos et,niin kannattaa hankkia apua nopeasti!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei skitso kirjoitti:

Ei mielestäni ole sairautta skitsofrenia olemassakaan. Äänet päässä ovat lähtöisin demoneista. Niitähän on ihmisten ympärillä muutenkin paljon, mutta jotkut herkät kuulevat niiden rienaavat ja käskevät äänet.
Parhaiten niistä pääsee, kun ei välitä äänistä ja pyytää yläkerrasta apua. Minulla aikoinaan äänet kehottivat ja käskivät tappaa ja tehdä kaikkea pahuutta. Ne loppuivat, kun en tehnyt niinkuin ne pirulaiset käskivät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu