Koivu-Mankkaa, mitä mieltä?

Mitä pidätte Koivu-Mankkaasta? Onko hyvä paikka lapsiperheelle? MIllaiset lenkkeilymaastot löytyy Koivu-Mankkaan läheisyydestä? Kannattaako alueelle muuttaa??
83824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Neljä ruotsinkielistä nuorta joutui putkaan kielikahakan jälkeen
Julkaistu: 11.11.2008 22:20

helsingin sanomat



Noin 50 nuoren kotihipat johtivat viime perjantaina Espoossa välikohtaukseen, jossa poliisi pidätti ja vei putkaan neljä ruotsinkielistä nuorta.

Yksi pidätetyistä oli , jonka mielestä poliisi ei suostunut neuvottelemaan tilanteesta. Hänen mielestään poliisin olisi pitänyt ensin antaa varoitus ja pyytää nuoria pitämään pienempää ääntä. Poliisi vaati nuoria lähtemään kotiin.

Paikalle tulleet poliisimiehet keskustelivat vain suomeksi, vaikka yksi pidätetyistä oli Ahvenanmaalta eikä juuri puhu suomea. Hän vaati Wendellin mukaan saada puhua ruotsia poliisin kanssa. Poliisi ei suostunut siihen vaan provosoitui Wendellin mukaan lisää.


Nuoret olivat puolenyön aikoihin juhlimassa ystävänsä 18-vuotispäiviä, kun naapurit ilmoittivat häiriöstä poliisille. Tilanteen selvittely kesti Wendellin mukaan puolisen tuntia. Sen jälkeen nuoret vietiin putkaan kello yhden aikoihin. Heidät päästettiin vapaaksi lauantaiaamuna.

Pidätetyt saivat 60 euron sakon niskoittelusta. Tapauksesta kertoi Hufvudstadsbladet.


Ylikomisario Rune Svahn Espoon poliisista lähetti tiistaina tiedotteen, jossa hän kiistää, että pidätys olisi johtunut ruotsin kielestä. Svahnin mukaan syynä oli häiritsevä käyttäytyminen ja niskoittelu.

Paikalla olleet nuoret osasivat Svahnin mukaan suomea. Hän kirjoittaa, että Suomen kansalaisilla on oikeus käyttää viranomaisten kanssa jompaa kumpaa virallista kieltä.

Myös ruotsalaislehdistö noteerasi välikohtauksen. Siitä kirjoittivat verkkosivuillaan ainakin Aftonbladet ja Dagens Nyheter.

Äänestä

Miksi ihmeessä kyselet tällaisia, kun voisit itse käydä tarkistamssa tilanteen?

Kyseessä on eräs espoon eliittikaupunginosista joten mitäpä luulisit? ulkoilureittejä löytyy lähinnä mankkaan ex-kaatopaikalta

Äänestä
  • Jep. Siis kiertelen aluetta pari viikkoa, soittelen ihmisten ovikelloja ja teen haastatteluja. Käyn sitten katsomassa millainen tunnelma on päiväkodeissa ja koululla. Siinä sivussa varmaan hoituu tuo ulkoilumaastojen kartoitus.
    Kiitos superälykkäästä vinkistä.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Jep. Siis kiertelen aluetta pari viikkoa, soittelen ihmisten ovikelloja ja teen haastatteluja. Käyn sitten katsomassa millainen tunnelma on päiväkodeissa ja koululla. Siinä sivussa varmaan hoituu tuo ulkoilumaastojen kartoitus.
    Kiitos superälykkäästä vinkistä.

    tolla asenteella ei kannata sieltä syvältä maaseudulta muuttaa kaupunkiin. mankkaalla ei tuollaisia landespedejä paljon katsella.

    ainakin itse olen yleensä muutamassa minuutissa ajellessani tai kulkiessani saanut käsityksen alueesta, haluanko muuttaa sinne vai en.

    Äänestä

  • älä tule! kirjoitti:

    tolla asenteella ei kannata sieltä syvältä maaseudulta muuttaa kaupunkiin. mankkaalla ei tuollaisia landespedejä paljon katsella.

    ainakin itse olen yleensä muutamassa minuutissa ajellessani tai kulkiessani saanut käsityksen alueesta, haluanko muuttaa sinne vai en.

    kyllä on kivaa saada mielestäni asialliseen kysymykseen asiallinen vastaus;)... hohhoi.
    itsekin olisin kiinostunut paikasta ,kun täältä parin sadan kilsan päästä ei sinne oikein hetkessä tulla kikkaroimaan aluetta...

    turha siis täältä udella mitään.

    Äänestä

  • toinen kysyjä.". kirjoitti:

    kyllä on kivaa saada mielestäni asialliseen kysymykseen asiallinen vastaus;)... hohhoi.
    itsekin olisin kiinostunut paikasta ,kun täältä parin sadan kilsan päästä ei sinne oikein hetkessä tulla kikkaroimaan aluetta...

    turha siis täältä udella mitään.

    Arvasin, 100 % landepaukku. Trolli.

    Äänestä

  • taas se nähtiin kirjoitti:

    Arvasin, 100 % landepaukku. Trolli.

    Väärä arvaus. Asumme Helsingissä. Onko Espoossa tuosiaan tullaisia juntteja?? (Ap)

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Väärä arvaus. Asumme Helsingissä. Onko Espoossa tuosiaan tullaisia juntteja?? (Ap)

    ja asia on ajankohtainen - niin sanon sanani.

    Asuin itse silloisen tyttöystäväni, nykyisen vaimoni kanssa siellä nelisen vuotta. Hän minut nimittäin "raahasi" bottalta sinne joskus 80-luvun ekalla puoliskolla.

    Asuimme Visamäki 5:ssä, mikä sinänsä oli ihan tavallinen matala kerrostalo. Minulle urheilullisena kaverina oli paikka kuitenkin aivan unelma. Kun kysyit noista maastoista, niin parempaa paikkaa ei näillä tienoin mielestäni ole kuin juuri tuo Koivu-Mankkaa. Fantastinen lenkkimaasto niin Leppävaaraan kaatista kiertäen kuin Tapiolaan päinkin, Tapiola fillarilla alle 10 minsan päässä ja Mankkaan urheilupuisto 5:n. Suorat yhteydet Hesaan. Ja silti kivasti omassa rauhassa. Sen jälkeen asuimme Haukilahdessa ja nyt Olarissa, jossa kummassakaan ei lenkkimaasto ole mielestäni niin hyvä (alkaahan täällä Olarissa tosin Keskuspuisto kaupunginosan laidalta - talvella hieno hiihtokuvio).

    Tutustumisestyylisi tuntuu aika "tehokkaalta", mutta mikkäs siinä, varmaan saa paremman kuvankin paikoista. Että tervetuloa tänne Espooseen vaan...!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuttaako? kirjoitti:

Mitä pidätte Koivu-Mankkaasta? Onko hyvä paikka lapsiperheelle? MIllaiset lenkkeilymaastot löytyy Koivu-Mankkaan läheisyydestä? Kannattaako alueelle muuttaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu