8000 konkurssiuhria

Lähes 8000 työntekijää on jo kokenut tämän vuoden aikana työpaikkansa konkurssin.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/11/16411&ext=ltr

Lisäksi tulee vielä tuhansia lomautettavia ja ne työpaikkojen katoamiset jotka lopetetaan ilman konkurssia.
2120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mahtavasta työvoimapulasta jonka vain somalit voivat paikata työllistämällä lääkäreitä ympärileikkauksineen ja poliisia muiden rikoksien kanssa.

Äänestä

Suomeen on tullut tänä vuonna jo yli 3000 huippuosaajaa Somaliasta ja Irakista.
Kohta pojat käärii hihat alkaa hommiin.
Huutavaan työvoimapulaan on helpotusta tiedossa jatkossakin, sillä turvapaikanhakijoiden määrä kasvaa kiihtyvää vauhtia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5195186 kirjoitti:

Lähes 8000 työntekijää on jo kokenut tämän vuoden aikana työpaikkansa konkurssin.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/11/16411&ext=ltr

Lisäksi tulee vielä tuhansia lomautettavia ja ne työpaikkojen katoamiset jotka lopetetaan ilman konkurssia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu