Turvonnut uvula

juomari

Mistä johtuu, että se kitalaesta roikkuva pallukka, joka on kuulemma nimeltään uvula, turpoaa viinan juonnin seurauksena? Nimenomaan kovat viinat saavat aikaan sen, että seuraavana aamuna on uvula aika vetreän oloinen ja mollottaa siinä nielun edessä epämääräisen muotoisena ja tavallista isompana. Juomani viinat vaihtelevat, eivätkä määrät ole kohtuuttomia. Siinä 5-6 ryyppyä. Onkohan tämä oire jostain piilevästä sairaudesta?

6

8727

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatka vaan,niin pääset siit...

      vaivasta,mutta jos lopetat juomisen se voi parantua

    • 14cm

      Minulla taas krapulassa on peelo turvonnut. Onkohan kyse samasta sairaudesta?

    • tuomarijuomari

      Olen todennut saman, ja siksi en käytä jäitä enää lasissa. Kokeilepa!

      • krapulassa uvula pitkänä

        On pakko vastata vaikka aiheen aloituksesta on jo kauan. Viinan juonti vaikuttaa mutkan kautta turvonneeseen uvulaan. Humalaisena ihminen kuorsaa enemmän. Kuorsaamisen seurauksena uvula joutuu olemaan ikäänkuin imurissa koko pitkän yön. Olet siis luultavasti vain "itse imenyt" sen pitkäksi ja turvonneeksi.


      • sfvsbs33v

        Yksi parhaimmista syistä lopettaa viinailu,, tai olla alottamatta. Turvonnu pikkukieli on saatanallisen häijyn tuntoinen. Meinaa tulla oksennusrefleksi jos sitä sattuu vahingossa ikään kuin puraisemaan takaikenillä. Voispa vaihtaa tämän 33-vuoden kuorsauksen venyttämän uvulan vaikka yhteen kipeään peräpukamaan tai tenniskyynärpäähän. Lähellä kehon sisäosia siaitsevat vikatilat on yleensä aina raskaampia henkisesti kuin kivullisesti. Niien tuntee uhkavan terveyttä pahemmin ku vaikka raajoissa tai näkyvissä ihon pinnalla olevat vaivat.


    • lirppusekin

      Joo se on ilkee sellanen pitkä roikkuva tuolla hengitystien haittana. Laita naru sen ympärille ja sitten ennen nukkumaanmenoa sidot narun toisen pään jonnekkin vähän yläviistoon niin pysyy hengitystiet auki. Tää vaan neuvoks jos juominen jatkuu, jotta silleen. Mut et virusinfektio kans tekee tollaseks pitkäks roikkuvaks sen lirpun siellä nielussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5792
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4364
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3237
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2951
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1549
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      62
      1276
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe