Kaikenlaisia hourupäitä

23754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Eihän Halonen ole tehnyt mitään sotien epäoikeudenmukaisuuksien korjaamiseksi, puolustaa liikaa Neuvosto-Venäjää. Mutta ei hän yksin edusta suomettuneisuutta, siinä on moni muukin mukana. Hyvä että edes jostakin keskustellaan.

Äänestä
  • jokaisella pienelläkin kuppikunnalla on se ainoa oikea autuaaksitekevä totuus. Keidenkä tehtävä mahtaisi olla päättää meille kaikille hyväksi olevista mahdollisuuksista.

    Äänestä

  • silleen et kirjoitti:

    jokaisella pienelläkin kuppikunnalla on se ainoa oikea autuaaksitekevä totuus. Keidenkä tehtävä mahtaisi olla päättää meille kaikille hyväksi olevista mahdollisuuksista.

    Nämä ProKarelia ja Aluepalautus ry.:t ovat suoraa jatkoa historian IKL:lle ja AKS:lle. Kunnialliset Suomi24 osallistujat ovat jo vaatineet Karjala foorumin poistoa etnisen ja rasistisen sisällön vuoksi.

    Äänestä


Onpa hyvä, jos pohtivat historiaa sillä tavoin, että saadaan tolkku Suomen itsenäisyyden ensi askelista. Ilmeisesti maamme kohtalon kannalta lopputulos oli hyvä, mutta kaiketi virheitä tehtiin puolin ja toisin, koska luottamusta demokraattisesta kehityksestä ei saatu aikaan kaikkien osapuolten kesken, vaan alettiin sotia sisäisesti vallanjaosta.

Vaiketa on etukäteen arvostella tilaisuutta, josta saan tietoakin nyt ensi kertaa, mutta periaatteessa kannatan historiamme arvioimista uudelleen. Yksisilmäiseen totuuteen ei kannata edes pyrkiä, vaan mietiskellä kokonaisuutta sen kannalta, mitkä asiat johtivat siihen kehitykseen, joka toteutui. Hyvä olisi saada uusi tulkinta historiastamme kansien väliin ennen kuin itsenäisyyden satavuotisjuhlaa vietetään.

Pro Karelian ajatukset eivät ole suinkaan Suomen etujen vastaisia, mutta kannattaa varmasti harkita Venäjän demonisointia tarkoin ennen kuin sellaiseen ryhdytään. Ilmeisesti suomalaisista on melkoinen arkisto Moskovassa, joten he tietävät varsin paljon päättäjiemme tunnoista. Täyttä varmuutta on vaikea saada, koska voihan olla, että jokukuka on mielistellyt käskystä itänaapuriakin.

Sellainen ajatus, että Suomi oli jatkosotaan yksinään syyllinen, on väärä, koska suhteiden kärjistymiseen oli syytä kaikissa.

Äänestä

jauhetaan aina vaan.

Äänestä

samaa mieltä olen

Äänestä

Aksel Anttilaa, joka lähetti tänne kommunisteja murhaamaan lapsia.

Äänestä

*****Karjalan palautus on aitoa luottamusta herättävä toimi. Se nostaa luottamusta Venäjään täydellisesti toisella tavalla kuin Punaisen torin massiiviset näytökset tai Venäjän johdon uhoamiset maailmalla.*******

Vai entä pitäisikö meidän palauttaa luottamuksen nostattamiseksi Venäjälle siltä ryöstämämme alueet. Palattaisiin Pähkinäsaaren rauhan rajalle niin johan luottamusta alkaisi löytyä.

Kuule hourupää. Maailman kaikki rajat on sodilla luotuja. Pitäisikö USA:nkin palauttaa Meksikolle alueet, jotka se on siltä vienyt? Kerro mille rajoille maailmassa tulisi palata, Rooman valtakunnan aikaisilleko vai vielä vanhemmille?

Tietysti olisi se kivaa, en kiistä, jos saataisiin Karjala Äänistä myöten sekä vielä Ruija ja Pohjois-Ruotsikin. Ovathan nämä kaksi jälkimmäistäkin vanhoja suomalaisalueita.

Äänestä
  • "Vai entä pitäisikö meidän palauttaa luottamuksen nostattamiseksi Venäjälle siltä ryöstämämme alueet. Palattaisiin Pähkinäsaaren rauhan rajalle niin johan luottamusta alkaisi löytyä"

    Mitä ihmeen alueita Suomi on Venäjältä ryöstänyt?
    Sano IHAN omin sanoin.

    "Kuule hourupää. Maailman kaikki rajat on sodilla luotuja. Pitäisikö USA:nkin palauttaa Meksikolle alueet, jotka se on siltä vienyt? Kerro mille rajoille maailmassa tulisi palata, Rooman valtakunnan aikaisilleko vai vielä vanhemmille? "

    Eivät ole. Tarton rauhan raja noudattelee jo sitä ns. Vanhan Suomen ja Venäjän rajaa, jonka jo tsaari Suomelle myönsi. Ja istenäineen Suomi oli juuri tunnustettu tämäm suurruhtinaanmaan rajoissa. On aivan naurettavaa vedota muualle ja muihin rajoihin, ne EIVÄT kuulu meille, vaan asianosaisille maille.

    "Tietysti olisi se kivaa, en kiistä, jos saataisiin Karjala Äänistä myöten sekä vielä Ruija ja Pohjois-Ruotsikin. Ovathan nämä kaksi jälkimmäistäkin vanhoja suomalaisalueita. "

    Kukaaei ole vaatinut noita alueita. Ainoa oikea raja on Tarton rauhan raja, kuten edellä on sanottu.

    Äänestä

  • "Vai entä pitäisikö meidän palauttaa luottamuksen nostattamiseksi Venäjälle siltä ryöstämämme alueet. Palattaisiin Pähkinäsaaren rauhan rajalle niin johan luottamusta alkaisi löytyä."

    Mitä IHMEEN alueita on Suomi Venäjältä oikein ryöstänyt? Luettelepa ne.

    "Kuule hourupää. Maailman kaikki rajat on sodilla luotuja. Pitäisikö USA:nkin palauttaa Meksikolle alueet, jotka se on siltä vienyt? Kerro mille rajoille maailmassa tulisi palata, Rooman valtakunnan aikaisilleko vai vielä vanhemmille? "

    Jospa antaisi asianomaisten maiden ratkaista ne asia ihan ITSE? On tyypillistä vedota koko maailman rajoihin, kun on kyse vain Suomesta ja Venäjästä.

    Tarton rauhassa 1920 on rauhanomaisesti tunnustettu vasta syntyneen valtion alue ja sen rajat, jonka Venäjä tunnusti suurruhtinaskunnan rajoissa. Eli se oli jo vanha suomalaisten ja venäläisten raja.

    "Tietysti olisi se kivaa, en kiistä, jos saataisiin Karjala Äänistä myöten sekä vielä Ruija ja Pohjois-Ruotsikin. Ovathan nämä kaksi jälkimmäistäkin vanhoja suomalaisalueita."

    Miksi? Ne eivät ole koskaan Suomeen kuuluneet.

    Äänestä

Kyllä niitä suurSuomen rakentajia näyttää näköjään vielä löytyvän.
Kaikki ei tunnu sopeutuvan nyky yhteiskuntaan sitten millään.

Äänestä
  • Tuossa artikkelissa EI puhuta Suur-Suomesta mitään, vaan niistä laillista rajoista, jotka Suomelle määriteltiin Tartossa 1920, ennen kuin imeprialistinen Stalinin N:liitto hyökkäsi Suomeen ja veti miekallaan rajan keskelle Suomea.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Tuossa artikkelissa EI puhuta Suur-Suomesta mitään, vaan niistä laillista rajoista, jotka Suomelle määriteltiin Tartossa 1920, ennen kuin imeprialistinen Stalinin N:liitto hyökkäsi Suomeen ja veti miekallaan rajan keskelle Suomea.

    Suomella on siis sinun mielestäsi täysin väärät ja laittomat rajat tuolla Suomen ja Venäjän rajalla.
    Mitähän sille asialle olisi sitten sinun mielestäsi tehtävissä?

    Äänestä

  • Hitler tunaroi Brauchitsin suunnitelman. Nyt sinäkin mankuisit johtajaa ja elintilaa, niin kuin kunnon opportunistit aina tekee. Ei värillä väliä.

    Äänestä

  • Ettei kirjoitti:

    Hitler tunaroi Brauchitsin suunnitelman. Nyt sinäkin mankuisit johtajaa ja elintilaa, niin kuin kunnon opportunistit aina tekee. Ei värillä väliä.

    Vain pelkät rehelliset tosiasiat ja faktatieto on se joka ratkaisee yleensä kaikki asiat.

    Äänestä

  • aivan turhaa hommaa kirjoitti:

    Vain pelkät rehelliset tosiasiat ja faktatieto on se joka ratkaisee yleensä kaikki asiat.

    Mein Kampfissaan.

    Äänestä

  • ajatuksenjuoksusi kirjoitti:

    Suomella on siis sinun mielestäsi täysin väärät ja laittomat rajat tuolla Suomen ja Venäjän rajalla.
    Mitähän sille asialle olisi sitten sinun mielestäsi tehtävissä?

    "Suomella on siis sinun mielestäsi täysin väärät ja laittomat rajat tuolla Suomen ja Venäjän rajalla.
    Mitähän sille asialle olisi sitten sinun mielestäsi tehtävissä? "

    Nykyraja ei ole laiton, vaan sodan voimalla suurvallan painostuksella lailliseksi pakotettu.

    Venäjän pitäisi palauttaa Suomelle N:liiton ryöstämät alueet, jotka se ennen N:liiton syntymistä (1922) oli Suomelle tunnustanut.

    Äänestä

  • mitään ... kirjoitti:

    "Suomella on siis sinun mielestäsi täysin väärät ja laittomat rajat tuolla Suomen ja Venäjän rajalla.
    Mitähän sille asialle olisi sitten sinun mielestäsi tehtävissä? "

    Nykyraja ei ole laiton, vaan sodan voimalla suurvallan painostuksella lailliseksi pakotettu.

    Venäjän pitäisi palauttaa Suomelle N:liiton ryöstämät alueet, jotka se ennen N:liiton syntymistä (1922) oli Suomelle tunnustanut.

    Sodan hävinneen maan kohtalo on aina kovinkin synkkä ja julma.Niin se on aina ollut ja tulee olemaan.
    Tämän pistämäni linkin 13.artiklahan kertoo sen julmuuden mitä maa nimeltä Suomi joutui kokemaan reilut 60 vuotta sitten.

    http://historia.kikkawille.com/aselepo.html

    Äänestä

Käsiteltävät teemat ovat paitsi tärkeitä, myös riittämättömästi käsiteltyjä. Erityisen tärkeää on selvittää suomalaisten toisia suomalaisia vastaan tekemät rikokset. Sellaisten peittely ja vähättely se vasta hourupäisyyttä on.

Äänestä
  • Aikamoisia hyppyheikkejä me suomalaiset olemme olleet näiden alle sadan itsenäisyytemme vuoden aikana. Ensin oli YYA-sopimus silloisen itänaapurin kanssa puolipakkona ja nyt olemme jo vapaaehtoisesti liittyneet Euroopan Unioniin. Pieni ei pärjää isojen keskellä ilman apua.

    Nykyinen ulkoministeri on oikeassa, kun kertoo, ettei Suomi ole puolueeton, vaan osa Euroopan läntistä ulottavuutta. Ensi vuonna voimme silti juhlia autonomiamme aikaa yhdessä venäläistenkin kanssa, sillä saimmehan heidän avullaan voiton ruotsalaisista. Aihetta oikeaan juhlaan on siis olemassa, sillä meillä on pitkät perinteet sekä länteen että itään, jos olemme rehellisiä.

    Ranskan presidentti voidaan kutsua juhliin, koska Napoleonhan pakotti Aleksanteri ensimmäisen hyökkäämään Suomeen, vaikka itänaapuri halusi silloin ottaa omakseen turkkilaisten maata saadakseen Välimeren rantaa. Toivottavasti liiallinen tunteilu ja samalla toisten demonisoiminen voidaan viimein saada aisoihin, sillä meillä on tarpeeksi sulattamista sisäisen sodammekin aikaisista teoista.

    Eihän sitä tiedä, vaikka nykyinen itänaapuri heltyisi antamaan Jäämeren rantaa Euroopan Unionin jäsenmaalle, jos suhteet saadaan korjattua tolalleen rauhanomaisesti. Tai Karjalankin kysymys ratkaistua, jos samalla annetaan vastalahjana toiselle osapuolelle maitse pääsy Itämerelle - vaikkapa Kaliningradiin, kunhan sinne ei nyt sijoiteta ydinaseistusta.

    Äänestä

  • Vetosolmu kirjoitti:

    Aikamoisia hyppyheikkejä me suomalaiset olemme olleet näiden alle sadan itsenäisyytemme vuoden aikana. Ensin oli YYA-sopimus silloisen itänaapurin kanssa puolipakkona ja nyt olemme jo vapaaehtoisesti liittyneet Euroopan Unioniin. Pieni ei pärjää isojen keskellä ilman apua.

    Nykyinen ulkoministeri on oikeassa, kun kertoo, ettei Suomi ole puolueeton, vaan osa Euroopan läntistä ulottavuutta. Ensi vuonna voimme silti juhlia autonomiamme aikaa yhdessä venäläistenkin kanssa, sillä saimmehan heidän avullaan voiton ruotsalaisista. Aihetta oikeaan juhlaan on siis olemassa, sillä meillä on pitkät perinteet sekä länteen että itään, jos olemme rehellisiä.

    Ranskan presidentti voidaan kutsua juhliin, koska Napoleonhan pakotti Aleksanteri ensimmäisen hyökkäämään Suomeen, vaikka itänaapuri halusi silloin ottaa omakseen turkkilaisten maata saadakseen Välimeren rantaa. Toivottavasti liiallinen tunteilu ja samalla toisten demonisoiminen voidaan viimein saada aisoihin, sillä meillä on tarpeeksi sulattamista sisäisen sodammekin aikaisista teoista.

    Eihän sitä tiedä, vaikka nykyinen itänaapuri heltyisi antamaan Jäämeren rantaa Euroopan Unionin jäsenmaalle, jos suhteet saadaan korjattua tolalleen rauhanomaisesti. Tai Karjalankin kysymys ratkaistua, jos samalla annetaan vastalahjana toiselle osapuolelle maitse pääsy Itämerelle - vaikkapa Kaliningradiin, kunhan sinne ei nyt sijoiteta ydinaseistusta.

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000103&posting=22000000039499737

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sitä onkin olemassa kirjoitti:

Ei voi muuta sanoa.Mitä mieltä olette asiasta?

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000103&posting=22000000039371763

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu