Mielenkiintoista

Moni tuomitsee luterilaisen kirkon vanhoillisena ja kankeana joiden yksittäisten henkilöiden mielipiteiden perusteella. Samanaikaisesti puolustellaan ja jopa ihaillaan monien sellaisten uskontojen ja liikkeiden toimintaa, joiden näkemykset tasa-arvosta yms. ovat samanlaisia kuin luterilaisilla oli kirkon alkuvaiheissa satoja vuotta sitten. Tässähän ei tietenkään ole mitään ristiriitaa.
14262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

maailma olisi 100000000000000x parempi paikka elää, jos kukaan horopää ei olisi keksinyt yhtäkään uskontoa

Äänestä
  • väitteesi? Maailmassa on kuitenkin ollut uskontoja niin kauan kuin on ollut ihmisiäkin. Uskonnotonta aikaa ei ole ollut ainakaan suuremmissa ihmispopulaatioissa.

    Suomen osalta maassa on kuitenkin uskonnonvapaus, joten täällä ei ole pakko uskoa mihinkään. Anna kuitenkin heidän uskoa, jotka haluavat.

    Äänestä



  • kopio kirjoitti:

    edistyneemmistä kulttuureista

    Kirja on kulttuurin kopio? Minusta kirja voi olla kirjan kopio ja kulttuuri voi olla kulttuurin kopio mutta kirja ei kyllä voi olla kulttuurin kopio eikä kulttuuri kirjan kopio, ei halpa eikä kallis. Kerro kuitenki lisää edistyneemmistä kulttuureista, tämä videovuokraamon, pubin ja kodin väliä tallaava kansa haluaa toki korvata sillä BB-talon jne. annin.

    Äänestä

Vaikka kuka hörhö väittäisi mitä, ihmisellä on tarve uskoa. Mitä muuta esimerkiksi kommunismi on?

Antiikin ajan ja Aasian tasa-arvotilanteen me tiedämme, joten turha höpistä.

Luterilaiset maat sattuvat olemaan tasa-arvoisimpia maailmassa.

Äänestä
  • Jokainen saa omassa päässään uskoa vaikka pikku-ukkoihin, mutta sen voi tehdä ihan ilmaiseksi. Tietääkseni Suomessa ei ole pakko olla maksavana jäsenenä missään "uskovien" joukoissa.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    Jokainen saa omassa päässään uskoa vaikka pikku-ukkoihin, mutta sen voi tehdä ihan ilmaiseksi. Tietääkseni Suomessa ei ole pakko olla maksavana jäsenenä missään "uskovien" joukoissa.

    saa olla maksavana jäsenenä kristillisessä kirkossa, jos haluaa.

    Äänestä

  • Suomessa kirjoitti:

    saa olla maksavana jäsenenä kristillisessä kirkossa, jos haluaa.

    Voitkos mainitä mitkä nämä Luterilaiset maat ovat?

    Äänestä

  • Suomessa kirjoitti:

    saa olla maksavana jäsenenä kristillisessä kirkossa, jos haluaa.

    Tietääkseni Suomessa saa olla jäsenenä muissakin kuin lutterin kirkossa, ei kristillisten tappajien kirkko ole ainoa autuaaksi tekevä.

    Äänestä


  • .... kirjoitti:

    Voitkos mainitä mitkä nämä Luterilaiset maat ovat?

    Pohjoismaiden asukkaista suurin osa kuuluu luterilaiseen kirkkoon. Maat nyt eivät virallisesti ole luterilaisa vaan niissä on uskonnonvapaus. Aina voi saivarrella, mutta niissä maissa, joissa luterilainen kirkko on merkittävässä asemassa, on myös tasa-arvo pisimmällä. Tasa-arvo ei suoraan johdu luterilaisesta kirkosta, mutta jostain "kumman syystä" tällainenkin yhteneväisyys löytyy. Ihminen voi ajatella omilla aivoillaan kristittynäkin.

    Äänestä

Joudut kumartelemaan joka suuntaan.
Ei se sinua auta mitenkään mihinkään.
Eikö ole yhdentekevää mitä joku ajattelee myötäilevästä kankeasta ihmisestä, sillä eihän siinä silloin mikään muu ole kankea ja vanhoillinen kun se mielesi joka ei kestä totuutta ja pelkää naapurin mielipidettä?

Totuus on sellainen että se ei kumarra minnekään, eikä kellekään.
Jos taas haluat mielistellä , niin sinulla on tarve siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rivikristitty kirjoitti:

Moni tuomitsee luterilaisen kirkon vanhoillisena ja kankeana joiden yksittäisten henkilöiden mielipiteiden perusteella. Samanaikaisesti puolustellaan ja jopa ihaillaan monien sellaisten uskontojen ja liikkeiden toimintaa, joiden näkemykset tasa-arvosta yms. ovat samanlaisia kuin luterilaisilla oli kirkon alkuvaiheissa satoja vuotta sitten. Tässähän ei tietenkään ole mitään ristiriitaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu