Georgialle kuuluvassa Perevin kylässä on elokuun jälkeen ollut kutsumattomia vieraita, kun georgialaiskylän rauhaa ovat häirinneet sekä etelä-osseetit että venäläissotilaat.
Tänään kokivat Perevin georgialaiset iloisen yllätyksen, kun etelä-osseetit lähtivät vähin äänin kylästä omille alueilleen, jolloin jälleen yksi tulehduspesäke Georgian ja Venäjän välillä saatiin lähes tervehtymään.
Kun vielä kylää miehittävät venäläisjoukotkin katoavat pohjoisen horisontin taakse, palaa rauha ja onni kylän oikeille omistajille; georgialaisille!
Uskon, että jokainen tämän palstan rauhantahtoinen lukija iloitsee kanssani tästä uudesta, toivoa herättävästä askeleesta sillä tiellä, joka toivottavasti lopulta johtaa sekä Eetelä-Ossetian että Abhasian paluuseen oikealle omistajalleen, eli Georgian itsenäiselle, demokraattiselle valtiolle...
Tänään kokivat Perevin georgialaiset iloisen yllätyksen, kun etelä-osseetit lähtivät vähin äänin kylästä omille alueilleen, jolloin jälleen yksi tulehduspesäke Georgian ja Venäjän välillä saatiin lähes tervehtymään.
Kun vielä kylää miehittävät venäläisjoukotkin katoavat pohjoisen horisontin taakse, palaa rauha ja onni kylän oikeille omistajille; georgialaisille!
Uskon, että jokainen tämän palstan rauhantahtoinen lukija iloitsee kanssani tästä uudesta, toivoa herättävästä askeleesta sillä tiellä, joka toivottavasti lopulta johtaa sekä Eetelä-Ossetian että Abhasian paluuseen oikealle omistajalleen, eli Georgian itsenäiselle, demokraattiselle valtiolle...
Vastaukset 24
Vanhimmat
päättävän itsenäisyydestä???
Miksi georgialaisten pitäisi valita itsenäisyys useaan kertaan?
Etelä-Ossetia ja Abhasia kun ovat vain kapinallisia Georgian maakuntia, mutta Tshetshenia on tasavalta, jolla on oikeus erota Venäjästä...
jos Ahvenamaan kansa äänestäisi itsenäisyydestä tai Ruotsiin liittymisestä, kävisitkö Upseerina jyräämässä armeja voimalla ne aisoihin?
Ihan näin sivullisena kysyn sinulta iiro, että tarkoitatko samanlaista asevoimien käyttöä, jota Venäjä on harrastanut sekä Tshetsheniaa että Georgiaa vastaan?
Viimeinkin Hitman puhuu täyttä asiaa!Olen tainnut olla väärässä kaikki nämä surkeat vuoteni.Lisäksi voitan pelkuruuteni,kehäpelkuruuteni siis,jos enää kukaan minua multimikkoa enää viitsii haastaa leikkimieliseen otteluun!
On sitä täällä odotettukin, nimittäin iiron viisastumista!
Vihdoin alkaa palstan taso nousta, kun iiro alkaa kirjoitella kypsiä ja tasapainoisia viestejä!
Onko totta, että kun Georgia oli itsenäistynyt Neuvostoliitosta niin siellä alkoi Abhasian sota vuosina 1992-1993 jonka tarkoituksena oli syrjäyttää Zviad Gamsakhurdia ja pistää valtaan Venäjä myönteinen Eduard Ševardnadze. Onko totta, että Boris Yeltsin ja Venäjä tukivat tuolloin Šamil Basajevia ja osseetteja, jotka menivät Abhasiaan vapaaehtoisina ja suorrittavat Abhasia asuvia georgialaisia kohtaan etnisiä puhdistuksia? Venäjä tuki Basajevia joka teki etnisiä puhdistuksia Abhasiassa. Eikö ole jotenkin merkillistä, että tästä samasta Basajevista tuli myöhemmin Venäjän vihollinen? Ei taida sinulla ihan riittää äly näkemään tilannetta historiallisessa kokonaisuudessa. Boris Yeltsin aloitti Georgian ja Tšetšenian terrorisoimisen.
etnisiä puhdistuksia omassa maassa, eikö se jos mikä velvoittaisi menemään kansainvälisen oikeuden eteen?
Tasavallalla on siis oikeus irtautua emämaastaan! Etelä-Ossetia olikin autonominen alue ja kun se halusi irtautua Georgiasta, niin Georgia lakkautti yksipuolisesti sen autonomian.
Nyt kertomasi perusteella sinä et enää voi muuta kuin myöntää sen, että Etelä-ossetialla on oikeus itsenäistyä, minkä se on jo tehnytkin.
Miksi vielä jankutat tuosta Tšetšeniasta, etkö jo käsitä, että enemmistö on puhunut ja haluavat kuulua Venäjään?
Iiro, iiro, iiro, iiro, iiro. Vittu, että jaksatte kontata sen iiron perässä, vaikka miestä ei näy missään.
Unohdin Abhasian, eli se on edelleen jopa Georgian mielestä autonominen tasavalta ja niin ollen sillä oli myös täysi oikeus itsenäistyä.
Nämä jutut voitaneekin sitten päättää tähän?
Tuskimpa Baaris Yeltsin mitään terrorisointia aloitti vaan taustalla olivat sen ajan KGB- miehet, eli mafiamiehet. Heillä oli joitain intressejä pitää näppinsä niiden alueiden arkipäivän kuvioissa. Yleensä kyse on salakaupasta, huumeista ja sen semmoisesta. Ihan normaalia venäläisten herrasmiesten hommaa.
Yeltsin oli vain keulakuva ts. sätkynukke. Niin ne puoluejohtajat ovat venäjällä aina olleet.
ala isottelee.
kaikki vastaavat asiat ovat aina ilon aiheita.
Tuntuu kuin itse Jaakobin Jumala antoi heti venäläisten kynsille, kun hyökkäsivät Georgiaan, niin öljyn hinta romahti, ja venäjä ja iran joutuvat nielemään omaa vouhotustaan.-Oikein iloinen asia.
Ja siinä EU teki oikein, että eivät hyväksy venäjän toimia, vaan löivät ovet kiinni niiden pöyhistelyn edessä.
-Jouti venäjä jopa luistamaan puutulleissakin.-Siperia opettaa hyvin näköjään gremlin juonittelijoitakin.
Kautta aikojen Venäjä on taipunut vain kovan vastarinnan edessä.
Stalinkin oppi läksyn vasta sitten, kun hän oli tapattanut satoja tuhansia Puna-armeijan sotilaita Suomen itärajan seutuvilla vuosina 1939-44.
Suomi säilyi itsenäisenä!
Georgiaa kohtaan Kreml tuntee taatusti kunnioitusta, koska Shaakashvili ei nöyristellyt Venäjän provokaatioiden edessä, vaan antoi sotilailleen käskyn vastata kovaan kovalla!
Hitman-1 hei! Älä leiki nuorta, sillä olet jo vanha käppänä.
Aina kun rauha saavutetaan jossain, on se juhlimisen arvoinen asia. Kippis vaan kaikille!!!
Toivotaan kaikki, että Georgia saa elää rauhassa omalla alueellaan, kuten me saamme elää täällä.
Saataisiinpa vielä nuo venäläismieliset yksilöt avaamaan silmänsä todelliselle rauhantyölle, joka vaatii myös Venäjää tottelemaaan kansainvälisiä sopimuksia!
Ja annetaan USA:lle työrauha lahtauksessa.
Eikö kuitenkin ole niin, että USA käyttää aseitaan vain kaikenlaisia terroriin taipuvaisia hörhövaltioita vastaan, kun Venäjä puolestaan iskee pelkästään pieniä ja heikkoja naapureitaan (Tshetshenia, Georgia)?
Venäjän iskevän USAa vastaan? Niin voisi ainakin päätellä tekstistäsi.
Sinulla taitaa olla Saakasvilin tietotoimistot. Ja kravatti maistuu..:)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000039386977
Se "tulehduspesäke Georgian ja Venäjän välillä" on kuitenkin Georgian ja Etelä-Ossetian välinen.
Etelä-Ossetian ja Abhasia eivät enää koskaan palaa Georgialle, niin sanoi Medvedev ja siinä ei auttanut Sarkozynkaan muuta kuin epätoivoisesti soperrella jostain neuvotteluista (jotka eivät tule johtamaan enää mihinkään). Sinäkin voit siis lopettaa tyhjänpäiväiset provosi aiheesta, Georgia on menettänyt ne alueet pysyvästi, loppu. Georgian on myös turha haaveilla Naton täysjäsenyydestä niin kauan kuin tilanne on sen mielestä se, että alueet kuuluisivat sille. (Ukrainan Nato-jäsenyys näyttää myös jäävän toteutumatta, ei ainakaan kovin nopeasti).
oli mukava ja tervetullut uutinen. Niin sitä pitää, että georgialaisetkin saavat välillä elämäänsä helpotusta. Tosiaan: siellä ei venäläisiä kaivata.