Tosiaan minun olis pitänyt aloittaa perjantai-iltana uusi liuska ja tietenkin unohdin ja otin pillerin heti lauantaiaamuna n. 11 tuntia myöhässä..Harrastimme poikaystäväni kanssa seksiä torstai-iltana,joten onkohan mahdollista että vahinko on päässyt tapahtumaan..
Kiitos asiallisista vastauksista!
Kiitos asiallisista vastauksista!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jokaikinen kerta, aina, kun harrastaa seksiä on mahdollista tulla raskaaksi. Ehkäisyn käyttäminen vain pienentää todennäköisyyttä.
Pillereiden ehkäisytehosta on mahdotonta sanoa, kun et kerro pillerimerkkiä. Niissä on joko 12 tunnin unohdusraja, jolloin ehkäisyteho ei edes ole heikentynyt mihinkään tai sitten niissä on 3 tunnin raja, jonka seurauksena raskauden todennäköisyys on kasvanut.
Yasmin..
Mutta olen tässä pohtinut sitä että mistä se 12 tuntia lasketaan kun kyseessä on liuskan ensimmäinen pilleri...Yleensä otan pillerin illalla klo 22.00 ja nyt otin sen vasta aamulla klo 08.00 eli siinä mielessä ei ole mennyt yli 12 tuntia,mutta tuo liuskan ensimmäinen tässä nostaa hieman kylmää hikeä pintaan :)
Se lasketaan siitä ajankohdasta, mikä sinulle on se normaali ottoaika. Aamukahdeksalta jos olet pillerin ottanut, niin siinä on vasta mennyt 10 tuntia yliaikaa. Stressaat nyt liikaa.
Vaikka eka pilleri (ja ekan viikon pillerit) onkin se tärkein muistettava, ei se raskaus vielä yhdestä unohduksesta tule ihan hirvittävän todennäköiseksi. Lääkärin ja terkkarin suusta on tullut kuultua tämä asia.
kiitos vastauksesta,sen verran ainaki nyt pelaan varman päälle että jos viikon aikana pitää petipuuhia harrastaa niin käytämme lisäehkäisyä.