Root of all evil

Niille jotka ei ole vielä otsikossa mainittua ohjelmaa nähnyt;

http://video.google.com/videoplay?docid=9002284641446868316
2174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei dokumenttina aivan huippua mutta mielenkiintoinen toki. Ainakaan minulle ei mitään uutta infoa löytynyt. Dawkins oli löytänyt hassuja tyyppejä haastateltavikseen.

Amerikkalainen evankelista jonka tiedot evoluutiosta loppuivat lyhyeen ja suutahti kaiketi niin että ajoi Dawkinsin pois tontiltaan.

Abortti-lääkärin ampujan ystävä, joka oli jotenkin onnistunut selittämään itselleen että älä tapa - käskyä sopii rikkoa kun se itselle sopii.

Muslimiksi kääntynyt fanaatikko joka saarnasi jihadia länsimaita kohtaan ja olisi halunnut länsimaisetkin naiset nyrkin ja hellan väliin, tietysti kaapuun puettuna. Taisi Dawkins jo tässä haastattelussa miettiä että pääseekö täältä hengissä enää pois :)

No, oli siellä sentään pari järjissäänkin olevaa tyyppiä haastateltavana :)

Se vähän harmitti että monet noista haastatteluista tuntuivat loppuvan kesken, tai ainakin olisin odottanut vähän syvällisempää juttua.

Äänestä
  • Kannattaa lukaista kyseisen Dawkinsin kirja "Jumalharha". Melko vaikuttava kirja ensilukemalta.

    Jatkeeksi on ehdottomasti luettava myös Alister Macgrathin ja Joanna Collicutt McGrathin kirja "Dawkins-harha"...palauttaa taas takaisin maanpinnalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


........... kirjoitti:

Niille jotka ei ole vielä otsikossa mainittua ohjelmaa nähnyt;

http://video.google.com/videoplay?docid=9002284641446868316

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu