Ylihärmä nyt jarrut kiinni.
Ylihärmän 400.000 euron tililimiitti siirretään jo Uuden Kauhavan maksuvalmiuden turvaamiseksi ja nyt otetaan Ylihärmän nimissä 590.000 euron laina samaan tarkoitukseen.
Nyt olisi parempi ottaa ero ja heti.
Porkkanarahat joita mainostettiin isosti kuntaliisosasiassa olivat hienoa silmänlumetta.
Kuntaliitosta kaupatessa tuotiin esiin vain sen tuoma hyvyys kuntalaisille.
Ylihärmän hyöty tähän asti kuntaliitoksesta on ollut rahojen menetys ja lainan ottajan rooli.
Ei mene kyllä meikäläisen jakeluun tämä peli, ei sitten millään.
Ylihärmän 400.000 euron tililimiitti siirretään jo Uuden Kauhavan maksuvalmiuden turvaamiseksi ja nyt otetaan Ylihärmän nimissä 590.000 euron laina samaan tarkoitukseen.
Nyt olisi parempi ottaa ero ja heti.
Porkkanarahat joita mainostettiin isosti kuntaliisosasiassa olivat hienoa silmänlumetta.
Kuntaliitosta kaupatessa tuotiin esiin vain sen tuoma hyvyys kuntalaisille.
Ylihärmän hyöty tähän asti kuntaliitoksesta on ollut rahojen menetys ja lainan ottajan rooli.
Ei mene kyllä meikäläisen jakeluun tämä peli, ei sitten millään.
Vastaukset 31
Vanhimmat
oo mikään muukaan mennyt, ole huoleti.
Kiitos.
Olenkohan ainoa?
Meneekö sinulla jakeluun Ylihärmän tuhoaminen?
Minulla ei valitettavasti mene.
touhua! Kuka noista lainoosta oikein nyt päättää? Ylihärmähän on vielä itsenäinen kunta. Nykyiset päättäjätkö siis ottavat Ylihärmälle velkaa, että uusi Kauhava selviääs veloosta ja kenen veloosta!? Eihän tätä millään voi ymmärtää. Edesvastuutontahan tällainen meno on. Jos Ylihärmä olis saanu pysyä itsenäisenä kuntana, ei olisi lainoja tarvittu. Ja jos olisi,olisi käytetty ne omiin tarpeisiin. Mihinkä ne rahat nyt menöö, ei ainakaan ylihärmäläisten hyväksi.
ja Ylihärmä katoaa. Käytännössä Kauhavan kaupunki on ainoa vastuullinen veloista vuodenvaihteen jälkeen, koska sen jälkeen Ylihärmä on kaupunginosa.
Velen ottaja on velaasta vastuussa ja uusi valtuustohan asioosta päättää nykyisellään.
Kaupunginosa= kuollut ja kuopattu.
ollaan kohta ihan oikea kaupunki. Me valittiin ihan ite kaupunginvaltuusto. Sama veroäyri ja samat mukavuudet Kauhavan kaupungin alueella. Ensi vuonna ei tarvitse enää laskea mitä mikin kunta häviää tai voittaa, meidän edustajat huolehtivat (toivottavasti) alueensa palveluiden sujuvuudesta.
Vain se takaa että ihmiset jatkossakin jäävät kylille asumaan mutta jos kaikki "keskitetään" säästöjen nimissä niin jo alkaa muuttovirta Seinäjoelle eikä Kauhavan keskustaan. Hyvät alueen palvelut lähellä ovat turva josta ihmiset tykkää. Se on paras vetovoima alueellemme. Pidetään kynsin hampain kiinni eikä alistuta.
Todellakin vain kaupunginosa. Millaisena haluaisit tuon osan nähdä?
Minä haluaisin nähdä sen vetovoimaisena ja uusia asukkaita kutsuvana.
Tällä menolla olemme kohta kaupunginosa jota en haluaisi nähdä.
Jokaisessa kaupungissa on osionsa jossa asuu huonompi osaisia, sinä kirjoutuksesi perusteella haluaisit asua sellaisessa?
Ylihärmästä voidaan tehdä menestyvä ja elinvoimainen kaupunginosa mutta se vaatii, että Ylihärmään myös sijoitetaan rahaa ja nostetaan imagoa.
Pelkkä kaupunginosa on ihan sama kuin maalla asuminen jos siihen ei panosteta.
Valitettavasti Ylihärmään ei ole panostettu senttiäkään, eikä näin ollen turvattu menestymistä ja elinvoimaisuutta täällä.
Ylihärmä vain menettää rahaa ja samalla ihannoimasi kaupunginosa on ns."räkälä"
ei pahalla mutta suunta on tämä jos asiat ei muutu.
Valitettavasti velallinen on aina vastuussa veloistaan.
Kokeile vaikka tilata "kamujen" kanssa yhdessä jotain tai hakekaa lainaa sinun nimissäsi yhdessä.
Kukahan siitä on vastuussa? "Kamut" vai sinä?
Varmasti sinuakin ottaisi pattiin jos omat rahasi menisi "kamujen" piikkiin.
Mietihän vähän todellisuutta äläkä Ylihärmää kaupunginosana, vaan mikä Ylihärmä tulevaisuudessa on.
Minä haluan menestyvän Ylihärmän jossa on koulut, työpaikat, kaikki palvelut ym. ym.
Mitä sinä haluat?
Mihinä oot lukenunna asioosta.
Ylihärmääsenä vaimon kanssa ei oo löyretty mitään hyvää.
Kehtaatko ilimoottaa mistä tierot on saatunna.
Veröäyri, pilivihin nouseepi velaan myötä.
Sinisilimäsyys on herrojen mielehen.
Edústajatko huolehtii kaikkien mukavuuresta? Ne erustajat jää kaikes vähemmistöksi, jos nyt yrittääsivätkin äänestäjiensä parasta. Onko se hyvinvointia,niinku tähänasti, että menöö koulu, menöö joltakin kirjasto kylältä (sentähäre, kun ei muillakaan oo!)eikä sitten oo palio muuta enää menemähänkään. Kukaan ei sitten enää tupaansa autiokylhän tee.
Oikehen kiriootat, kaikki menöö.
Ylihärmäästen puolesta puhujakaan ei varmanna saa paikkaa mihinkään.
Kylä keskustalaaset ja kokomuuslaaset pitäväthen huolen ettei suurin voittaja vaaleissa saa ääntänsä kuulumahan eli perussuomalaaset ja Eija.
Oli todella järkyttävää lukea lehdestä uudesta velasta. Nyt Ylihärmä on antanut kaikkensa, omat ja lainatut. Kumpa ne käytetään hyödyllisesti...Koskahan tulee Kortesjärven vuoro?
Ylihärmään ei panostettu vielä senttiäkään, mutta en ole kuullut että olisi muihinkaan. Vai onko?
Voidaan vain toivoa, että velka- ym. rahat käytetään meitä kaikkia hyödyttävästi, jotta Kauhavasta tulee lapsiperheitä ja uusia asukkaita(siis veronmaksajia) houkutteleva kaupunki. Mutta kuinka saada heitä muuttamaan tasaisesti ympäri suurta kaupunkia?
Koska Ylihärmää ei vuoden alusta enää ole, on pakko ajatella sitä kaupunginosana tai lähiönä. Lukekaa vaikka uuden puhelinluettelon karttasivuja.
Järkyttävää, että sitä kutsuttaisiin räkäläksi!Mielestäni räkäläksi paikan tekevät sen omat asukkaat. Kyllä Ylihärmässä asuu tälläkin hetkellä huonompiosaisia, asuvatko he räkälässä?
"Minä haluan menestyvän Ylihärmän jossa on koulut, työpaikat, kaikki palvelut ym. ym.
Mitä sinä haluat? "
Eiköhän se ole kysymättäkin selvää, että me kaikki niin haluamme.
Eikö kennelläkään muulla ole uskoa tulevaisuuteen? En suostu vieläkään pelkäämään menetyksiä, vaan uskomaan, että kaikki tulee meidän yhteiseksi parhaaksi. Ehkä sitten olen sinisilmäinen ja hyväuskoinen, mutta ei kai meidän valitsemamme valtuutetut ihan päättömiä ole?
oot hyväuskoinen ja sinisilmäinen.
ensin annetahan rahat ja sitten otetahan vielä velekaakin. ei taida olla enää keinoa, jolla päästääs tästä liitoksesta pois. jos täs kaikes on joku järki, niin voisko joku viisahampi sen kertoa?
En nyt sano että kuntaliitoskaan mikään järkevä vaihtoehto on, mutta eipä ylihärmä rahojaan mihinkään järkevään ennenkään ole käyttänyt. Urheiluun ja kaiken maailman golfkenttiin menneet kaikki tyynni
.. oma terveyskeskus ja ruokakin on saatu kouluuhin samana päivänä ja omas kunnas tehtyä..
Mitä muuta vielä, voi tulla pitkä lista ens vuonna mikä oli paremmin ennen.
Ylihärmällä oli asiat suht hyvin kunnan pieneen kokoon nähden, runsaasti valaistuja asfaltoituja teitä. Tehokkaat koulupalvelut, valtakunnallisesti tutkitut hyvät terveyskeskuspalvelut jne. Eihän noin pieneltä kunnalta voi enempää vaatiakkaan. Suuri vaara että Kauhava aloittaa heti näiden alas-ajon jos ihmiset ei nouse heti pitämään näistä kiinni.
kukahan näistä asioosta pitääs huolen??
enemmistö päättää asioosta, ja ylihärmä ei kuulu enemmistöön!
kohta menöö lisää rahaa (vasta vajaa miljoona) ja palvelu katoaa lähimmän vuoden aikana.
repikää siitä!!!!!!!!!!
Onko se nimilista lähtenyt eteenpäin? Jos siinä olisi meille vielä toivoa!
Mitä se Persu Kiviharju-Ketola kirioottikaa syksyllä. Ylihärmän rahat tuloo menemähän Suuren kauhavan pohojattomamahan kassahan, verot tuloo nousemahan pilivihin, ei viälä ens vuanna, mutta seuraavana. Palavelut tuloo heikkenenemähän näillä Kauhavan syriäseuruilla. Vänkäsittä silloon vastahan tuallaasia asioota, mutta kuinkas ny suu pannahan, kun ensin viätihin rahat ja sitten piti ottaa viälä jumalatoon velekakin turvaanman Kauhavan maksuvalamiutta. Taitaa olla myähäästä lykätä kun paska on jo housuus. Nouskaa ihimiset parrikaariille ja TAISTELKAA YLIHÄRMÄN pualesta, näin kehoottaasin TEKEMÄHÄN!!!
Nimilistat on toimitettu eteenpäin.
Ylihärmä on nyt herännyt todellisuuteen joka ei ole mukava tai ihana vaan velkainen ja kurja.
Taistella Ylihärmän puolesta voidaan toki edelleen ja näyttävästi mutta se vaatii ehdottomasti Ylihärmäläisten tuen.
Voidaan lähteä vaikka marssimaan oman kuntammme puolesta eduskuntatalon eteen.
Tiedän kyliä ja kuntia jotka ovat nousseet taistelemaan omiensa puolesta ja voittaneet.
Ylihärmällä ei Perussuomalaisten edustusta valtuustossa ole. Alahärmällä ja Kauhavalla on ja valitettavasti kaikki haluavat ajaa oman kuntansa etuja.
Perussuomalaiset ovat saamassa paikan tarkastuslautakunnassa (siltä vaikuttaa) ja mielestäni se paikka kuuluisi Ylihärmälle ja naiselle eli minulle.
Luulen kyllä etten sitä saa ja jos saan niin Uudella Kauhavalla ei ole salattavaa.
Tarkastuslautakuntahan valvoo hallituksen ja valtuuston rahankäytön kohdistamista eri kohteisiin kulloisissa päätöksissä.
Olen ilmaissut halukkuuteni kuntien tasa-arvon takia ko. toimeen. Kun neljä kuntaa menee yhteen ja kaikkia pitää sovitella homma on kova.
Tasa-arvo pitää ottaa huomioon myös muussa suhteessa kuin nais-tai mieskiintiössä eli kuntien välinen tasa-arvo.
Niin tai näin selvittelen asioita kaikessa rauhassa vaikka kotona ja tarkkaan punniten.
Mutta oikeasti jos haluatte taistella Ylihärmän puolesta niin kaikki peliin vielä ei ole 1.1.09. vaikka päätöksistä voisi näin kuvitella.
Onhan siinä joulu ja joulupukkikin välissä.
Ottakaahan yhteyttä milloin lähdetään eduskuntatalon eteen ja näytetään kuinka meitä on johdettu harhaan mm. porkkanarahalla jolla ei ole mitään merkitystä todellisuudessa.
Porkkanarahasta puhuttiin kuinka Ylihärmä saa sen mutta unohdettiin muu todellisuus mainita.
Kysyin eräältä kansanedustajalta (kok) mihin Ylihärmän porkkanarahat menee?
Vastaus: Työttömien metsureiden kenkien korjaamiseen.
Siitä saa päätellä mitä haluaa ihan jokainen itsekseen.
Ottakaa yhteyttä jos haluatte Ylihärmän nousevan vielä suosta.
[email protected]
Taitaa siellä Härmänmailla olla sittenkin vielä oikein kunnollisia,viisaita ja todella tarmokkaita naisia! Tovottavasti saat akat asialle, kun niissä se viisaus näyttää asuvan.
Moro Eija! tarkastus lautakunnan paikka
kauhava nainen ja ympäristö lautakunta nainen
ja sekin kauhava muuta ei perussuomalaisille ole lautakunnista tulos.
Empä nyt heti usko tuota täysin.
Tarkastuslautakunta toki voi mennä Kauhavalle mutta ympäristölautakunta ei sovi kuvioon.
Huomenna asia selviää, katsotaan.
Kyllä se taitaa totta olla.
Juttelin Liinamaan kanssa ja ainakin nyt tilanne olisi tällainen mutta keskusta kokoontuu vielä tänään miettimään tilannetta uudelleen myös omiensa osalta.
Liinamaa lupasi yrittää pitää Ylihärmän Perussuomalaisten puolia kokouksessa.
Perussuomalaisten paikat on tulleet ilman isoja neuvotteluita, koska valtuuston Perussuomalaisten pj. ei ole mennyt kokouksiin joissa paikoista on keskusteltu.( Alahärmäläinen)
Tämäkin asia selvisi vasta tänään.
No, katsotaan kuinka homma etenee.
Tarkastuslautakuntapaikka saisi kyllä mennä miehelle ja Kauhavalle.
On siinä kova vääntö kun neljän kunnan tarpeita yritetään istuttaa yhteen ja kaikki haluaisivat jotain omillensa.
vääntö paikkoja neuvoteltaessa? Voi, kuule! Kyllä tulee eteen vielä monta kovaa paikkaa ja mikä kamalinta: vähemmistö aina häviää. Niin Ylihärmäkin.
Ei kyllä ollut, valitan.
Kaksi kautta hallituksessa istuneena tiedän kyllä kuviot.
Uusi asia oli kyllä, että lautakuntiin on pyrkimässä ihmisiä jotka eivät olleet edes ehdolla vaaleissa.
Ensin paikat pitäisi täyttää ehdolla olleista ja jos tilaa jää niin sitten ns. ulkopuolisilla.
Mitäs virkaa vaaleilla on jos ääniä saaneet ei pääse lautakuntiin.
Ylihärmä ainakin Perussuomalaisten osalta on tällä hetkellä unohdettu, Kauhava on vain kova sana jopa paikkajaossa.
Saa nähdä muuttuuko tilanne vielä?
Vähemmistö ja Ylihärmä kyllä häviää, siinä olet oikeassa.
Minulle ei ole vielä selvinnyt miksi Ylihärmä ottaa lainaa, miksi ei oteta yhdessä jos tarve vaatii.
Paljon on avoimia kysymyksiä, tuntuu ettei kukaan osaa edes vastata niihin.
Outoa, etten sanoisi.
olleetkaa tai läpi menneetkään saa paikkoja.
nekin vähät jota on on jaettu ulkopuolisille
nuoleskelioille (ei ehdolla olleille) kun ei tohdita mittauttaa kannatustaan.
Tulokset paikoista otsikon: Ylihärmäläiset, pitäkää puolenne alla.
ostella, johona saisit lihoora rauhas, vai mihin sitä rahaa pitäis käyttää.
Hallituksessakin on ollut paikkoja henkilöillä, jotka eivät ole olleet ehdokkaita vaaleissa, eli ei kuntalaisten ehdottamia.