Mikä veisi tehokkaasti

kivut (palan tunne kurkussa) sekä ahdistavan olon? Ja lääke ei saisi olla mitenkään psyykeä sekoittava.
6652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...miettisit mistä moinen tunne saattaa johtua. Hoitaisit sen alkuperäisen syyn kuntoon, ettei tarvitsisi hakea "helpotusta" lääkeaineista.

...just a thought.

Jos sinulla on sellainen tunne että tarvitset lääkitystä ehdottaisin, että menisit lääkärin juttusille.

Äänestä

lopeta se tyystin, kofeiinin kertyminen elimistöön on yleisin syy kuvailemillesi oireille.

http://qmies.blogit.fi/

Äänestä
  • pahaan oloon syy kofeiinista. huh, heijaa vaan

    Äänestä

  • löytyy kaikkeen kirjoitti:

    pahaan oloon syy kofeiinista. huh, heijaa vaan

    mutta koska kofeiini vaurioittaa ja tappaa aivosoluja, vian ei tarvitse olla suuren suuri, kun se jo aiheuttaa mitä moninaisempia oireita psyykessä ja ympäri kroppaa.

    Jos tietäisit jotain lääketieteestä, tietäisit että monilla oireilla saattaa olla sama aiheuttaja vaikka ne sijaitsisivat eri puolilla kehoa kun vaurio on aivoissa.

    Äänestä

  • Rev.McMoon kirjoitti:

    mutta koska kofeiini vaurioittaa ja tappaa aivosoluja, vian ei tarvitse olla suuren suuri, kun se jo aiheuttaa mitä moninaisempia oireita psyykessä ja ympäri kroppaa.

    Jos tietäisit jotain lääketieteestä, tietäisit että monilla oireilla saattaa olla sama aiheuttaja vaikka ne sijaitsisivat eri puolilla kehoa kun vaurio on aivoissa.

    Olen juonut kahvia n.50 vuotta. Närästystä oli nuorena mutta sekin loppui kun siirryin suodatinkahviin.
    Haittaa en ole kahvin kofeiinistä huomannut saaneeni. Juon vähintään 5 kupillista/pv.
    Kertoisitko haitat/oireet, jos ovat tulleet vaikka pikkuhiljaa niin etten ole niitä "rekisteröinyt".

    KIITOS!

    Äänestä

  • mies 54 v kirjoitti:

    Olen juonut kahvia n.50 vuotta. Närästystä oli nuorena mutta sekin loppui kun siirryin suodatinkahviin.
    Haittaa en ole kahvin kofeiinistä huomannut saaneeni. Juon vähintään 5 kupillista/pv.
    Kertoisitko haitat/oireet, jos ovat tulleet vaikka pikkuhiljaa niin etten ole niitä "rekisteröinyt".

    KIITOS!

    oireilua vain sellaisille ihmisille joiden maksa ei kykene suodattamaan kofeiinia tai jotain sen aineenvaihduntatuotetta niin nopeasti kuin sitä tulee. Asiantuntija-arviot liikkuvat 10-20% käyttäjistä.

    Jos oireita tulee elimistöön kertyvän kofeiinin takia, voi kestää vuosia ennenkuin tasot ovat nousseet niin korkeiksi, että oireet alkavat.

    Maksan suodatuskyky saattaa myös heiketä vaikka vuosikymmenien kuluttua, asia on tiedostettu tutkijapiireissa, mutta kofeiiniteollisuus ei halua rahoittaa sellaisia tutkimuksia, jotka voisivat osoittaa kofeiinilla olevan haittavaikutuksia.

    Oireisiin voi tutstua blogissani, tosin ne koskevat vain yhtä potilastapausta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pois.. kirjoitti:

kivut (palan tunne kurkussa) sekä ahdistavan olon? Ja lääke ei saisi olla mitenkään psyykeä sekoittava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu