elikkä sain tänään esimmäiset e-pillerit. Yaz. kuukautiseni oli 13.11 ja oti e-pillerin 21.11, eli mun kuukaustiset oli jo loppuneet ja selostees luki että e-pillerin pitää ottaa 1.-5. vuotopäivän aikana. eikö e-pilleri enää toimi, vai? jos toimii nii kauan pitää oottaa, että ne alkais vaikuttaa? olen ihan hukassa! kiitos jo etukäteen..
otinko e-pillerit väärin?
huos
3368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllähän tuo aikalailla täysin väärin meni. Sinne selosteeseen ei ole millään vitsillä painettu tuota 1.-5. päivän sääntöä, vaan se aikaväli on ainoa, kun pillerit alkavat tehota saman kierron aikana. Kun olet ottanut pillerit yli viikon siitä, kun kierto on alkanut, ei ehkäisytehoon voi luottaa tässä kierrossa ollenkaan eli teho alkaa vasta tauon jälkeen ensimmäisestä pilleristä siis 4 viikon kuluttua.
Ehkä nyt kannattaa lukea huolella se seloste läpi, ettei tule tehtyä muita käyttövirheitä. Seuraukset tuollaisilla voi olla aika ikävät, jos raskaus on tarkoitus ehkäistä.
ku söin ensimmäisen pillerin liuskasta.. nii mitä jos odotan seuraavia kuukautisia ja aloitan uuden ni pystynkö käyttämään sitä vajaata liuskaa ku kumminkii otin vain yhden. ??
>>pystynkö käyttämään sitä vajaata liuskaa
Et. Aloita uusi sitten kun kuukautiset alkaa.
Säilytä kuitenkin se vajaa liuska siltä varalta että joku kerta pilleri tipahtaa viemäriin tai lattianrakoon, tai tallaat sen päälle korkkarilla kuten tuon viereisen ketjun avaaja, tai oksennat tai jotain.
Lääkärikin on varmaan neuvonut, että pillerit aloitetaan heti kun kuukautiset alkaa. Oliko tuo liian monimutkaista?