voi ei!

elikkä olen käyttänyt ensimmäistä liuskaa melkein kokonaan loppuun. tänään olisi ollut viimeinen päivä.. nii just ku mun piti ottaa kiireis viimeinen tabletti nii se tipahti lattialle ja astuin korkkiksel kaiken lisäks sen päälle!! ni mitä minun nyt pitäisi tehdä kun olen syännyt niitä vain 23 vaikka pitää 24 ja 4 on lumipillerii.. kyseessä on YAZ. voinko syyä lumipillerin? ja jos voin niin milloin? pliis auttakaa!!
2341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

syö vaan.

Äänestä

   
YAZ 0,02MG/3MG 1X28 FOL TABL
BAYER SCHERING PHARMA OY    
      
   
14,25 €       

Lääkemuodot
Tabletti, jossa on kaksi erilaista hormonia.

Vaikuttavat aineet:
Etinyyliestradioli ja drospirenoni.

Käyttötarkoitus:
Valmiste on tarkoitettu raskauden ehkäisyyn.

Vaikutustapa:
Yaz on yhdistelmätabletti, joka sisältää keltarauhashormoni drospirenonia 3 milligrammaa ja estrogeeni etinyyliestradiolia 20 mikrogrammaa. Nämä aineet ehkäisevät raskautta estämällä munasolun irtoamisen. Myös kohdunkaulan lima muuttuu siittiöitä huonosti läpäiseväksi.

Annostus:
Yksi tabletti joka päivä, ilman taukoja.

Lääkkeen ottaminen:
Tabletit niellään pienen nestemäärän kera aina samaan aikaan vuorokaudesta, ja ne otetaan pakkaukseen merkityssä järjestyksessä. Jos tabletin ottaminen unohtuu, on unohtunut tabletti otettava heti kun se on mahdollista. Raskauden mahdollisuus kasvaa jo yhden unohtuneen tabletin jälkeen, jos viivettä on yli 12 tuntia. Jos viimeisen tabletin ottamisesta on kulunut yli 12 tuntia, tulee raskauden ehkäisystä huolehtia seuraavan 7 päivän ajan esim. kondomin avulla.

Haittavaikutukset:
Yleisimpiä haittavaikutuksia ovat olleet kuukautiskierron häiriöt, joita esiintyy yleensä ensimmäisten käyttökuukausien aikana. Näitä ovat tiputtelu- ja läpäisyvuodot. Muita yleisiä haittoja ovat olleet tunneherkkyys, päänsärky, pahoinvointi ja rintojen kipu. Veritulppien riski on hieman lisääntynyt ehkäisytablettien käyttäjillä. Lääkäri arvioi ehkäisytablettien käyttöä harkittaessa riskin suuruutta.

Raskaus ja imetys:
Valmistetta ei saa käyttää raskauden eikä imetyksen aikana.

Säilytys:
Valmistetta on hyvä säilyttää huoneenlämmössä, alle 25 asteessa. Kelpoisuusaika pakkauksessa.

Lisäaineet
-



Mitään "lumipillereitä" ei kyllä ole , ei näissäkään e-pillereissä.. Lumettako tarkoitat?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huono säkä kirjoitti:

elikkä olen käyttänyt ensimmäistä liuskaa melkein kokonaan loppuun. tänään olisi ollut viimeinen päivä.. nii just ku mun piti ottaa kiireis viimeinen tabletti nii se tipahti lattialle ja astuin korkkiksel kaiken lisäks sen päälle!! ni mitä minun nyt pitäisi tehdä kun olen syännyt niitä vain 23 vaikka pitää 24 ja 4 on lumipillerii.. kyseessä on YAZ. voinko syyä lumipillerin? ja jos voin niin milloin? pliis auttakaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu