Miten mato pääsee aivoihin?

3592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mm. syömällä!

Äänestä
  • Mutta MITEN? Aivot on suljettu täysin muusta maailmasta, ja eikö ne madot muka kuole vatsahapon vaikutuksesta?!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Mutta MITEN? Aivot on suljettu täysin muusta maailmasta, ja eikö ne madot muka kuole vatsahapon vaikutuksesta?!

    Lue juttua suolinkaisesta. ei mitenkään harvinainen meillä, esim sioilla (uloste vedellä kasvien kastelu)ja koirilla. Koiran suolinkainen on terveysvaara ihmiselle. Suolinkaisen toukka voi ihmisen ruoansulatuskanavaan joutuessaan aiheuttaa ns. larva migrans -taudin. Toukka voi suolistosta vaeltaa ihmisen eri elimiin ja vaurioittaa esimerkiksi silmiä. Suolinkaistartunta on ihmisellä melko yleinen, mutta aiheuttaa onneksi harvoin oireita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelen syvästi kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200811218627771_ul.shtml

Ällöttävää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu