Jos opiskelu/työpaikkani sijaitsee espoonlahdessa, mitä asuinalueita sijaitsee siinä suht lähellä? Onko esim.Kilosta lyhyt matka Espoonlahteen?Entä suvela,leppävaara yms...?
Antakaa vinkkejä ja jos tiedätte millaista aluetta ko. on asua niin kiinnostaa tietää:)
Hyvät liikuntamahdollisuudet ja lenkkipaikat on plussaa..
Antakaa vinkkejä ja jos tiedätte millaista aluetta ko. on asua niin kiinnostaa tietää:)
Hyvät liikuntamahdollisuudet ja lenkkipaikat on plussaa..
Vastaukset 8
Vanhimmat
katso sieltä reittioppaasta ne matkat ... taas
Miten olisi Espoonlahti itse ? taatusti parempi paikka elää kun suvela. toinen juttu: onko edelleenkään liikaa vaadittu että menisit ihan omatoimisesti tutustumaan alueisiin ?
Nyt on sen verran kova asuntopula pk-seudulla ettei yksinasuvalla ole hirveästi valinnanvaraa kaupunginosan suhteen ellei halua maksaa ylihinnoiteltua vuokraa jollekin yksityiselle. Osaat ilmeisesti käyttää nettiä jonkin verran kun olet tälle palstalle postannut joten googleta tietoa eri kaupunginosista.
Vinkkinä että Suvela on Espoon pahamaineisin kaupunginosa (halvat vuokrat). En tiedä onko Leppävaara sen parempi (asuinalueena) mutta ainakin alueelle on tunkua koska vuokrat ovat korkeat ja asuntoja melko hankala saada.
"Nyt on sen verran kova asuntopula pk-seudulla ettei yksinasuvalla ole hirveästi valinnanvaraa kaupunginosan suhteen ellei halua maksaa ylihinnoiteltua vuokraa jollekin yksityiselle."
Tuossa lauseessa on jonkinalainen ajatusvirhe. Jos kysyntä on kova, niin miksi vuokra olisi silloin ylihinnoiteltu? Kysynnän ja tarjonnan kohdatessa hinta on oikea. Ja jos tällä palstalla on laskutaitoisia, niin he tajuavat, ettei nykyisillä asuntojen hinnoilla yksityisille vuokranantajille jää juuri minkäänlaista tuottoa vuokraustoiminnasta. Sen tulisi kaiken järjen mukaan olla riskin takia reilusti suurempi kuin pankkitalletuksen korko.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen vastaisin, että kannattaa hommata asunto sieltä Espoonlahden/Soukan suunnasta. Matkustaminen pääkaupunkiseudulla on hidasta, niin päivittäisessä työmatkassa säästetty aika on kuin laittaisi rahaa pankkiin.
Paras muuttaa siihen lähelle, Espoonlahti tai Soukka, mahdollisesti Kivenlahti.
kiitti kerranki kunnollinen vastaus:))
nim.m. sama
Länsiväylää kulkee hyvin suuri määrä busseja, joten kaikki mikä on sitä lähellä käy (mm. Matinkylä hyvä). Espoonlahtea, Kivenlahtea ja Soukkaa kannattaa ehkä kuitenkin katsella ensimmäisinä. Eikä pidä unohtaa Kirkkonummea! Sinne muuttaessa bussilla matkustava joutuu maksamaan lähiseutulipun hinnan, mutta vuokra saattaa olla selvästi edullisempi ja ympäristö aika erilainen, mutta kaikki lopulta kiinni siitä että mistä tykkää...
Sieltä pääsee eikä tarvitse kärsiä kotipaikkamasennuksesta...