Ei ole kauankaan, kun suistumisonnettomuuksista kirjoitin. Nyt on aihetta taas:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200811218629130_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200811218626950_uu.shtml
En ymmärrä miksi teiden pitää olla niin perkeleen kaltevia, että sileällä jakkaralla luisuisi suorillakin viereiselle istuimelle. Mutkat on sitten asia vielä erikseen, joista Suomessa on huomattava osa väärään suuntaan kaltevia. Siinä riittää ihmettelemistä, että ovatko suunnittelijat todellakin ne niin piirtäneet, vai onko tie aikain saatossa painunut niin paljon, että väärä kaltevuus on muodostunut.
Voi tietysti olla niinkin, että tientekijät eivät ole osanneet oikeaa kaltevuutta tehdä, ties vaikka olleet kännissä, niin kuin eräskin tientekoporukka kuluneena kesänä Saariselällä.
Väärät tien kaltevuudet ovat selvä turvallisuusriski Suomen alikehittyneellä tiestöllä ja lisävaaran muodostaa mutkien kaltevuuden ennustamattomuus, eli joku mutka voi olla oikein kallistettu, mutta heti perään seuraava jo väärin. Monin paikoin on myös mutkia, joissa sisäkurvin puoleinen kaista on sisäkurviin päin kalteva, mutta viereinen vastakkaiseen suuntaan menevä kaista kallellaan ulkokurvin suuntaan ja aivan väärin siis.
Ruotsin teiden mutkat ovat yleensä kallistettu koko tien leveydeltä sisäkurvin suuntaan, joitakin poikkeuksia tosin vanhoilla teillä voi olla, mutta pahoja vääriä kaltevuuksia en ole Ruotsissa havainnut, toisin kuin Suomessa.
Lienee turha muistuttaa, että liikenneturvallisuudessa Ruotsi on Suomea edellä. Tavallisilla kaksikaistateillä saa edelleen ajaa 110 km/h talvellakin, mitä ei Suomessa edes parhailla moottoriteillä ja nyt joidenkin Ruotsin motarien rajoitukseksi nostetaan/on nostettu 120 km/h, eikä niitä pudoteta talvikausiksi. Suurimmilla rajoitusalueilla nopeusvalvontaa ei nähdäkseni juurikaan harrasteta.
Suomen surkeat tiet
10
455
Vastaukset
- suuret
nopeudet liukkailla teillä, semmonen 7-kymppiä sopiva maksimi kaikilla teillä talvella.
- sopiva SAMARA
paanaa usvaa putkeen.
Mieltämäsi 70:n sopivuus todistaa tiestön surkeuden. Minulla muutama kuva ja videokin tältä päivältä Ruotsissa ajetuista teistä ja nopeuksista. Saatanpa jossain vaiheessa laittaa esillekin, sen 70 saat kertoa kahdella.
- eri-mies
Kairakettu kirjoitti:
Mieltämäsi 70:n sopivuus todistaa tiestön surkeuden. Minulla muutama kuva ja videokin tältä päivältä Ruotsissa ajetuista teistä ja nopeuksista. Saatanpa jossain vaiheessa laittaa esillekin, sen 70 saat kertoa kahdella.
Lapin peikko! Mitä sä tänne kaahaaat rekoillasi. Myy omiollesi paskaa,
eri-mies kirjoitti:
Lapin peikko! Mitä sä tänne kaahaaat rekoillasi. Myy omiollesi paskaa,
Mitä täällä sönkkäät, vituttaako kuulla totuus ja huomata kuinka on tullut nenästävedetyksi?
- huomioi myös,
nuo peura- ja hirvikolarit. Nyt ovat vasta hirvet siirtymässä talvilaitumilleen hämärissä.
Ruotsissa on vaikka miten suhteutettunakin suurempi hirvikanta kuin Suomessa, mutta vähemmän hirvionnettomuuksia. Tiestö järjestään paljon parempaa näkyvyydeltään ja lisäksi niitä riista-aitoja paljon Suomeen verrattuna.
- Itäpuoli
Johtuneekohan tuo ""Väärät tien kaltevuudet ovat selvä turvallisuusriski Suomen alikehittyneellä tiestöllä ja lisävaaran muodostaa mutkien kaltevuuden ennustamattomuus, eli joku mutka voi olla oikein kallistettu, mutta heti perään seuraava jo väärin. Monin paikoin on myös mutkia, joissa sisäkurvin puoleinen kaista on sisäkurviin päin kalteva, mutta viereinen vastakkaiseen suuntaan menevä kaista kallellaan ulkokurvin suuntaan ja aivan väärin siis.
Oliskohan kyseessä sadeveden poisjuoksutuksesta.Samat sateet ne kyllä pyyhkivät Ruotsiakin, kumma kun pitää virrata eritavalla kuin Suomessa.
- muttei tehdä
"Voi tietysti olla niinkin, että tientekijät eivät ole osanneet oikeaa kaltevuutta tehdä, ties vaikka olleet kännissä, niin kuin eräskin tientekoporukka kuluneena kesänä Saariselällä."
Kaikkea voi arvostella ja epäillä, kun ei itse tee.
Mulkku voi olla, vaikken ole ikinä nähnytkään.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381