♥
kalassa
========
aamun pysähtyneenä hetkenä,
istun ruohikolla kuuma
kahvimuki kädessäni
katselen Sinua hymyillen
sydän täynnä rakkautta
paljaat varpaasi
kipristelevät istuessasi
rantatöyräällä ongella
kuuntelen kesän ääniä
aaltojen iskeytyessä
rantatöyrääseen aistin
sylisi vaativan kutsun
oliko se lokki
vai minä?
http://plaza.fi/edome/pelihalli/muumipappa-kalassa?s=db5908d330714daab0f37dec70d14221
sata auringonnousua
===================
ensimaku on hieman
perunainen, jauhoinen
ja herättelevä
sitten tulvahtaa
makuhermoilleni hiukan
cajunin vivahdetta jättäen
tilaa öljynpehmeälle
kynsilaukan aromille
jälkimaku on tumman
pehmoinen suklaamainen
kutsuen antautumaan
tunteiden paloon
yksi ainoa
kuuma suudelmasi
on elämysrikas kuin
sata auringonnousua
♥
kalassa
13
243
Vastaukset
- runo64-1
...kappalein padmea,
sitä kuulua rakkauden erikoistoimittajaa.
ensimmäiseen toteaisin että se olit sinä,
rakkaus pisteli sydäntäsi.
yhdessä suudelmassa sata auringonnousua
-wau!!!!
se ihmeellisen ihana tunne
jolle rakkaus antaa makujen säväykset
ja vivahteiden säikeet.
todella mahtavaa mestari padme!!!!
mestari kummassakin runossa.- padme_amidala
..sinäpäs nyt kauniin ylistyslaulun runollei tekaisit. Salaperäisesti vain hymyilen ensimmäiseen runooni kirjoittamallesi kommentille.
Toinen runo oli vasatikään tungettuna jonkun toisen runoni sisään. Muutin sitä vähän ja laitoin tähän mukaan, kun tuo ensimmäinen tuliitsesensuurin myötä hiukan aneemiseksi.
Oikein mukavaa viikonlopun jatkoa sinulle, taitaa lumi olla jo sielläkin vähentämässä päivän pimeyttä : )
- Mysteriet
Mä jäin sitten pelaamaan tuota peliä - tässä menee koko päivä *nauraa*
Poikkesin vaan välillä sanomaan KIITOS ja että tykkäsin taas =)- padme_amidala
..arvaa vaan mitä olen pelaillut koko aamun odotellessani, että pääsen kattiloita kolistelemaan.
Tällä kertaa kävi niin, että ensin oli peli ja siitä syntyi runo.
Mukavaa lauantainjatkoa ja hyviä kalasaaliita : )
P.S Miten niin kahdella kalalla saa vain kalatonta kalakeittoa. Riittäähän yksikin kala kalakeittoon. Muumimamma on liian vaativainen keittäjä.
- *MURUKULTA*
*nauraa* minä jäi pelaan tuota riivatun peliä!! :)))
ja heti kyllä ymmärsin miksi en harrasta pahemmin kalastusta. Siimat tuhannen sotkussa! Järki oli lähtä!
Kauhee yrittäminen kuitenkin ja vaivaista 2 kalaa, josta MuumiMamma kehu tuota MuumiPappaa, että hyvä, sait 10kg kalaa!! pkle, minähän se sain!! :)) *nauraa marttana*
Mutta jos nyt noista runoistaikin jotain,,kun tuo verenpainekin alkaa oleen laskemaan päin,,:))))
Ihanan kesäistä jotka sai kaipaamaan pientä hellettä... (jolloin ei kala kuulemma syö..ARGGG!:)))
Ja ahh..kulinaarinen suudelma...kalasopanko jälkeen..
Eiiii *hakkaa päätä seinään "Muumit!!!"
*huoh*...Kerrassaan nautittavat molemmat runosi!!
Sopii kyllä tähän unelmienhetkeen niin sopivasti..
Lisää kahvia ja lisää runoja! :)
...'jupisee'...*miltähän Muumit maistus..kiäh!* :]- padme_amidala
..siitäpä syntyi tuo ensimmäinen runokin. Rambo jymähti myös peliin kiinni, en meinannut päästä tähän olleskaan. Siima oli sotkussa ensin myös hänellä, kunnes älysi tekniikan. Sama vika, kuin äidillään, että ohjeet on vain hätätilassa luettavaksi.
Kesä tuli tuosta pelistä niin elävästi mieleen, kun siinä oli sitä linnunlauluakin ja veden rauhoittavaa ääntä. Me ollaan joskus käyty Naantalin muumilaaksossa ihanalla retkellä. Muumit oli minun suosikkilukemistani rambolle tämän ollessa pieni. Niissä oli jotakin, joka kiehtoi aikuisenkin mieltä.
Talvitassut on nyt alla, joten pääsen piipahtaan mökillä huomenna. Yöksi en enää viitsi lähteä palelemaan. Varsinkin kun on vielä duunia tässä koneella tehtävä ennen yötä *huokaus*
Kiitos mukavasta vastauksestasi ja oikein hauskaa illanjatkoa : )
Oii ne varpaatki saa ilmakylpyjä.
Kalaonneaan jospa vaikka särki nyppäis.
"Muumippa"
hällä tais olla kalaonnea
padme amidala
Kesää sen muistoja jotka lämmittää,
kiitos minäki jo laiturille lähdin ongelle.Liisa- padme_amidala
..lämpöisistä sanoistasi. Ihan ilahduin tässä illansuussa pakkasen keskellä niitä lukiessa.
Kesällä unohtuu talven pimeys ja kylmyys. Mutta kohtahan tuo päivä taas alkaa pidentyä.
Oikein mukavaa illanjatkoa sinulle : )
Tämä on yliveto...nimittäin myös
plaza...tästähän voisi kirjoittaa
vaikka mitä.
Ja runo niin kesäinen...hei..missä
on oli kesämme ja milloin sen
kohtaamme.
Hyvää siimaa pahan pv.
varalle Sinulle.- padme_amidala
..runonkirjoittelun lisäksi. Aamulla löysin tuon pelin ja siitä tosiaan syntyi runo. Nyt voin sitten mökkitikan lisäksi onkia silloin, kun on surullinen mieli. Molemmista peleistä tulee kiva kesätunnelma.
Minulla meni kesä ikävästi työtä tehdessä. kolme viikkoa oli lomaa, mutta se oli viimevuotista. Eikä mihinkään riittänyt tässä stressiputkessa. Nyt kun saisi tämänvuotiset lomat jotenkin pidettyä, niin hyvä olisi.
Kiitos hyvästä palautteestasi ja hyvää illanjatkoa : ) padme_amidala kirjoitti:
..runonkirjoittelun lisäksi. Aamulla löysin tuon pelin ja siitä tosiaan syntyi runo. Nyt voin sitten mökkitikan lisäksi onkia silloin, kun on surullinen mieli. Molemmista peleistä tulee kiva kesätunnelma.
Minulla meni kesä ikävästi työtä tehdessä. kolme viikkoa oli lomaa, mutta se oli viimevuotista. Eikä mihinkään riittänyt tässä stressiputkessa. Nyt kun saisi tämänvuotiset lomat jotenkin pidettyä, niin hyvä olisi.
Kiitos hyvästä palautteestasi ja hyvää illanjatkoa : )Huomenia tähän Sunnuntai päivään.
Kyllä oli mieluinen tuo eilinen
juttu...kaikkineen,jonne olisi
vielä mieluista palata.
Ei tuo työputki saisi koko
elämä olla,mutta jotenkin
tuo on meihin isketty,
jotta olisimme niin
Luterialaisen kunnioitettuja
kansalaisia muiden silmien
alla...jo Raamatullisessakin
mielessä.
Hyvää tätä pyhä pv.Sinulle.- padme_amidala
dolan kirjoitti:
Huomenia tähän Sunnuntai päivään.
Kyllä oli mieluinen tuo eilinen
juttu...kaikkineen,jonne olisi
vielä mieluista palata.
Ei tuo työputki saisi koko
elämä olla,mutta jotenkin
tuo on meihin isketty,
jotta olisimme niin
Luterialaisen kunnioitettuja
kansalaisia muiden silmien
alla...jo Raamatullisessakin
mielessä.
Hyvää tätä pyhä pv.Sinulle...sitä on jonkinmoiset moraalisäädökset itselleen asettanut. Niiden sisällä kun pysyttelee, on olu mukavampaa.
Samaa ehdottomuutta olen huomannut pojassanikin, vaikkei hänelle ole mitenkään kasvatuksellisesti sitä mieleen asetettu. Niin että, kun toimeen tarttuu, haluaa sen tehdä mahdollisimman hyvin.
Työnantajallekin on edullisempaa teettää ylitöitä, kuin pitää tarpeellinen määrä henkilökuntaa.
No se siitä työajattelusta ja nettipalstailusta nyt täytyy ryhtyä
suunnuntaipuuhiin : ) padme_amidala kirjoitti:
..sitä on jonkinmoiset moraalisäädökset itselleen asettanut. Niiden sisällä kun pysyttelee, on olu mukavampaa.
Samaa ehdottomuutta olen huomannut pojassanikin, vaikkei hänelle ole mitenkään kasvatuksellisesti sitä mieleen asetettu. Niin että, kun toimeen tarttuu, haluaa sen tehdä mahdollisimman hyvin.
Työnantajallekin on edullisempaa teettää ylitöitä, kuin pitää tarpeellinen määrä henkilökuntaa.
No se siitä työajattelusta ja nettipalstailusta nyt täytyy ryhtyä
suunnuntaipuuhiin : )Kyllä yhdyn Sinuun moraalin kuin
eettisenkin puolelta ja tiettyihin
asenteisiin ihmisissä tämän
maailman kamaralla.
Varmaan Sinäkin olet järkiperäinen
ihminen,mitä tässä nyt vähän
ns.oppinut huomaamaan.
Kiitos Sinulle ja tuosta lopusta
voisin hempeillen sanoa,että
miellyttävää koti-iltaa vietetään,
kuin itse kukin.
Oikein hyvää aikaa
sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2686658Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2236229Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai385643Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1514978Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi303785Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953719Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313445Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan43133HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3322785