trokareiden

kertokaapas mitä patentteja olette autoista löytäny/hetkellisiä korjauksia esim.vetonivel ei raksuta kun laittaa sahanpuruja vetonivelen suojakumin täyteen.
5781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

työnsin sahanpurua ostajan päähän niin mikään ei naksu, tällaiset purua vetoniveliin/perään ym on legendoja -60 luvulta.

Äänestä
  • ostin tossa joku vuos sitten vanhan pyöreelamppusen sputnikin(ladan) ja vaihelaatikon auki käyttäissäni löyty laatikosta sahanpuruja ja jotain öljyn ja siirapin sekotetta

    Äänestä

  • Kyllä sahanpurut perästä äänet yleensä vaimentaa ja perä voi vieläpä kestää kauankin. Tuohon niveljuttuun en kyllä usko, ainakin talvella tulevat ulos. Vaihdelaatikossa, ainakin planeettapyörästössä kyllä voivat auttaa, sehän on nykyauton "perä".

    Äänestä

Kyse on siis omasta virityksestä. En ole varma onko raidetanko vai mikä se on mutta se oli niin väljä että ei kelvannut katsastajalle. Uusi olisi tähän jenkkiautoon maksanut omaisuuden. Eikun tanko irti ja tuumailemaan mitä sille voisi tehdä.
Hieman lämmitystä ja vasaraa ja sitten puhdistus ja maalia päälle! Siitä tuli kuin "uusi"
Katsastusmies vain nopeasti kyyristyi vilkaiseen mitä oli tehty ja hyvin kelpasi (uuttahan siellä oli vastasi katsastusmies) Auto hajosikin muutaman viikonpäästä :) Koska kone oli niin väljä.. Tämäkin oli ongelma. Eihän se mennyt pakokaasu testissä läpi mutta kyllä keinot keksitään :D Eikun haettiin toisella autolla pakokaasuarvot johon olimme laittanut tämän jenkkiauton kilvet. Näin saimme eräältä yksityiseltä firmalta pakokaasuarvot väljämoottoriselle jenkille ja rahaa säästyi pitkä penni ja kaikki oli jenkissä "kunnossa" ja uusi vuosi edessä kovaa ajoa varten.

Äänestä
  • Saa niitä raidetangon päitä ja palloniveliä "kuntoon" myös lekalla, lyö sen verran läjään ettei kolise, ja myy äkkiä auton pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huijaukset kirjoitti:

kertokaapas mitä patentteja olette autoista löytäny/hetkellisiä korjauksia esim.vetonivel ei raksuta kun laittaa sahanpuruja vetonivelen suojakumin täyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu