Arjalaiseen puhdasrotu järjestelmään kuului ihmisten luokittelu A, B, C, D... kansalaisiin.
Pituusjärjestykseen asettelu kouluissa ja armeijassa on ihmisarvoa loukkaavaa!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki ei kiellä oppilaiden panemista pituusjärjestykseen/1135241321680
Suurten maiden ja eliitin ohjaama EU ja EU-suomi loukkaa monilla tavoin kansalaistensa ihmisoikeuksia
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000010&posting=22000000039563361
T:Napoleon ; )
Pituusjärjestykseen asettelu kouluissa ja armeijassa on ihmisarvoa loukkaavaa!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki ei kiellä oppilaiden panemista pituusjärjestykseen/1135241321680
Suurten maiden ja eliitin ohjaama EU ja EU-suomi loukkaa monilla tavoin kansalaistensa ihmisoikeuksia
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000010&posting=22000000039563361
T:Napoleon ; )
Vastaukset 12
Vanhimmat
mättää. Jos se Pajamäen Oskusta johtuu... Onko hän jotekin alamittainen noin 182 sanoisin. Sot.koulutus sotapoliisi. Arvoista en tiedä.
Ei kyse ole lakialoitteen tekijän pituudesta!!!.
"Vaan ihmisarvoa halventavasta toiminnasta kouluissa"
Se jatkuu hyvin koko lopunelämän kun ei ollut riittävän; hyvä, nopea, tehokas, pitkä, vahva, nokkela, viisas, sanavalmis jne...
Nyt niitetään sitä että narsistit on maan johdossa ja valtio "vastuussa", vastuussa mitä he pakenee niin kauan kun palkkaa tulee tilille.
seuraavaksi tietysti tajutaan että eri numeroiden antaminen oppilaille eriarvoistaa heidät, joten kaikille on tietysti annettava sama numero osaamisesta riippumatta
Kyllä kaikille kuuluisi se ihmisarvo!
Oli sitten rikkaasta perheestä tai köyhästä!
Ei kyse ollut mistään koulunarvosanoista se on jo toinen asia eikä kuuluisi tähän keskusteluun.
Kiitos että ymmärät tämän! Etkä jatka siitä aiheesta!
ihan samannäköisiä ja samalla kengänkoolla varustettuja. Meitä pitkäkätisiä kadehditaan usein aiheetta mutta onneksi ei niin paljon kun pitkäkyntisiä. Kynsien leikkaukset pitäisi ehdottomasti olla EU-normituksien mukaiset; ei liian pitkät, ei liian lyhyet vaan useimpiin tarkoituksiin sopivat.
Olisi myös suotavaa että koulu opettaisi kaikki ihmiset samanlihaviksi ettei laihat saisi suurempaa suosiota. Ei kaikilla ole varaa kitata hampurilaisia kokiksella joka päivä. Laihoja luullaan köyhiksi joka ei voi olla oikein kun eletään loppuvuotta 2008.
Tuleeko siitä vahva olo?
Tunnetko itsesi silloin EU-suomalaiseksi isänmaaliseksi sankariksi tai joksikin sen kaltaiseksi, jossakin muussa maassa?
Onneksi EU:n tyhmä käyrienkurkkujen direktiivi saatiin purettua, ilman rakentavaa kritiikiä ei ole muutosta parempaan.
Tämä EU:n
"demokratian diktatuuri"
Kaventaa jo sananvapautta, tiedonkulunvapauta, lehdistönvapautta, tekee köyhällistön etnistäpuhdistusta, eliitti vie rusinat pullasta jne...
ps.HEi... tähän kaikki vaikuttaa ihan x-Neuvostoliitolta, nimi on vain eri, mutta lopputulos ratkaisee ei järjestelmien käyttämät nimet.
ja demokratian tasapäisyyteen olen jo kyllästynyt. Siinähän nimenomaan kaikki leivotaan samaan muottiin ja joukossa tyhmyys tiivistyy. Lyntätään kaikki samaan muottiin ja uskotellaan ettei ole pitempiä ja lyhyempiä, samanvärisiä ja erivärisiä, lihavia ja laihoja, iloisia ja surullisia sekä viisaampia ja ihan vähän vähemmän viisaampia. Voidaan samalla myydä vain yhtä autoa, yhtä leipää, yhtä kokoa asuntoa ja yhdentekeviä elämiä jotka kääriytyvät harmaaseen massaan mikä ei ole ihmiselämän arvoista. En kannata mitenkään käsitystäsi demokratiasta.
Heikompien ja pienimpien lyömistä en mitenkään saanut yhdistettyä EU:hun enkä pitkiä ja lyhyitä ihmisiä etniseen puhdistukseesi. Ehkäpä voisit löytää itänaapurista haluamasi olotilan. Sielläkään et varmaan saa olla vallanpitäjien kanssa eri mieltä.
aina ensimmäinen jonossa ja etupenkissä.
Elokuvissa istuessa etupenkillä näet elokuvan ensimmäisenä, linja-autossa etupenkillä istuessa olet perillä ennen toisia, olet sitten pitkä tai lyhyt! ; )
enkä kyllä koskaan ole kärsinyt siitä.
Tässäkin asiassa olisi yksi oikea ratkaisu, jos pituutta pidettäisiin jonkinlaisena kriteerinä.
Varsinkin armeijassa lyhyimmät pitäisi olla aina jonon ensimmäisinä. Syy siihen on aivan yksinkertainen, pitemmät näkevät takaa lyhempien yli eikä kenenkään tarvitse olla näkemättä maastoa edessä, jossa voi olla vaikka vihollinen.
Mitä muuta avojärjestystä tällaisessa asiassa tarvitaan, kysyn vain.
Kouluissa asia voitaisiin järjestää aivan samalla tavalla, jolloin lyhyemmätkin näkisivät opettajan livenä eivätkä voisi piiloutua pitempien taakse.
Tällaisesta järjestyksestä olisi jotain hyötyä, jolla sitä voitaisiin perustella.
Näkisiväthän sitten pidemmät toisten yli, jos se jonkun itsetuntoa olisi omiaan kohottamaan.
Reservialiupseerikoulussa ollessa 70-luvulla pituudesta sai loppupeleissä lisäpisteitä.
Kokeiden tuloksien loppupisteet saadessa huomasin 20 pistettä puuttuvan.
Koulun aikana olin ystävystynyt erään vaalean arjalaistyyppisen kaverin kanssa ja vertasimme kokeita ja tuloksia. Kas-kas, hänelle oli laskettu 20 pistettä enemmän kuin mitä kokeiden tulokset edellyttivät.
Oli tasan 20 senttiä pidempikin kuin minä.
Ei tullut koskaan selvitettyä oliko tuloksia "korjannut" j-johtaja, toimisto, vääpeli vai kuka.