Eilen haudattu Mannerheim ristin ritari Pentti Iisalo oli valtiomies Paavo Lipposen eno. Paavo Lipponen on paljon korostanut Suomen talvi- ja jatkosodan puolustustaistelun merkitystä.
Nykyinen pääministeri sen sijaan ei taida edes tietää, että Suomi kävi tällaisia sotia.
Nykyinen pääministeri sen sijaan ei taida edes tietää, että Suomi kävi tällaisia sotia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tosimiehet ovat katoava luonnonvara,
jäljelle jää l..... ja muut h.......t,
Hän oli Mannerheim-ristin ritari
Onko se oleelleista , että hän oli P.Lipposen sukulainen...!
Varsin irvokasta nostaa Paavo Lipponen sotasankareiden rinnalle. Syytä muistaa, että Lipponen edustaa Suomen sosialistipuoluetta, joka ryhtyi Leninin armeijan rinnalla aseelliseen kapinaan Suomea vastaan Vapaussodassa. Syytä muistaa, että Stalinin Venäjän Sosialidemokraattinen Työväenpuolue ja sen Bolsevikkiryhmä oli vallassa, kun Venäjä hyökkäsi Talvi- ja Jatkosodassa Suomeen.
Todella irvokasta touhua tuo sossujen oma kehu.
Oliko Lipponen joka poltti sotilaspassinsa, Tuomiojaa seuranaan ym sosialisteja.
Tietenkin nyt sanovat etteihän he vaan kepulaiset ne poltti.
Tiedän vain sen verran, että monelta asevelvolliselta on palanut lomat.
“Terve. Tarja Halonen.”
No terve. Tässä hän nyt on, Suomen presidentti ja Ensimmäinen Nainen.
Vasemmistolaishippi, Kallion kimma, pasifisti, vähemmistöaktivisti, yksinhuoltaja, kirkosta eronnut parantumaton maailmanparantaja. ..
Onko teillä aina kokki käytössänne?
“Periaatteessa kyllä, paitsi perjantai- ja sunnuntai-illan välin hoidan itse, jos ei ole mitään virallista. Teen viikonloppuisin itse ruokaa, mutta saatan jättää henkilökunnalle toiveita siitä mitä haluaisin jääkaappiin. Se on muutenkin hyvä puoli: tyttärenikin voi olla varma, että jääkaapissa on aina jotain syötävää.”
Miten viimeksi hyödyitte siitä, että olette julkkis?
“Pääsen kulkemaan virka-autolla tilaisuudesta toiseen, ei tarvinnut odotella taksia tai linja-autoa kurjassa kelissä.”
Miksi kopioit ilman lupaa minun kirjoittamaani tekstiä? Kirjoitin tuon vuonna 2005 City-lehteen Tarja Halosen ensimmäisellä presidenttikaudella.
https://www.city.fi/ilmiot/tarja halonen/1758
Paavo Lipponen on tuonut selvästi arvostuksensa suomalaisille sotaveteraaneille.
Nykyisen pääministerin sukulaiset sen sijaan lymysivät käpykaartissa maakuopissa kansakuntamme kohtalonhetkillä.
Näinhän se on asia. Kepu on aina ollut epäisänmaallinen puolue ja vehkeillyt kaikin voimin ryssien kanssa.
Lipponen vei Suomen EMU:iin yhdessä toisen pöljän, Niinistön kanssa. Viisautta vai?
Tähän on on turha ympätä Iisaloa. Ero on vähän kuin minulla ja MunakarvaVanhuksella, toinen aito isänmaallinen sotilas, toinen koiraslotta.