syttyy aina välillä päälle. Eli kun tulen risteykseen valo syttyy ja tehot lähtee.Auto on melkein sammumis pisteessä. Kun sammutan auton ja käynnistän uudestaan vika on poissa. Mistähän tuollainen voi johtua?
Ja asiallisia vastauksia kiitos...
Ja asiallisia vastauksia kiitos...
Vastaukset 12
Vanhimmat
kun tankkauksen yhteydessä sain huonoa diiseliä so. vettä oli mukana liikaa. Voihan olla, että sulla on muuten vain vesi kondensoitunut tankkiin ja jos tankkaat pieniä määriä kerrallaan, niin veden vaikutus suurempi.
Hiacessani oli hieman erilainen vika, jonka aiheuttaja löytyi.
Niin, ajon aikana ja erikoisesti loivahkoa alamäkeä ajettaessa moottorista katosi veto eli "turvajärjestelmä" aktivoitui.Moottori oli todella laiska, mutta tyhjiltään otti kierroksia normaalisti.
Häiriö kuittaantui pois kun moottorin kierrokset käytti hetkeksi tyhjäkäynnillä.Vika esiintyi silloin tälläöin parin vuoden aikana, mutta lähi kuukausina enemmän.
Eipä ollut kunnonen vika.Turbon/imukanavan paineen tunnistimelle menevän pistokkeen juuresta kahden johdon eristeet olivat kuluneet pois ja johdot pääsivät koskettamaan toisiaan.
Ihmetyksen aihe oli kun mikään ulkopuolinen ei mahdollistu hankaamaan johtoja, vaan hankaminen tapahtuu näiden heiveröisten johtojen välillä.Moottorivärinä.
tunkea jotain halpis viripalikkaa väliin?
Tässä tapauksessa ei, koska tunnen auton huollon ja ajot tarkoin.
Niin merkkihuollossa tiesivät yhden samanlaisen tapauksen ja samassa liittimessä.Eli on se kuuluisa "merkkivika".Autolla ajettu yli 400tkm ja ensimmäin häiriö moottorin toiminnassa.Mitasivat kaikki painearvot ja muut ja kaikki olivat vielä kohdallaan.
JOs moottorijarrutuksen aikana olevasta häiriöstä on kysymys, niin vika voi liittyä EGR- toimintaan esim. Moottoriin, joka ohjaa ilmaläppää ja liittyy EGR venttiilin toimintaan.
."Auto on melkein sammumis pisteessä."
--
Hapen/ilman huonosta saamisesta.Onneksi vikakoodi lie tullut muistiin.
Moro.
Mulla on myös 02 vuoden Hiace ja oireet täsmälleen samat, kuin aiheen aloittajalla. Eli vikavalo syttyy palamaan ainoastaan, kun tulen risteykseen. Ja kun sammuttaa auton ja käynnistää uudelleen niin valo sammuu ja taas on vetoja. Eli missä vika. Ilman ja naftasuodatin on vaihdettu.
Niin, autossani perusvika oli kuluneessa sähköisessä kaasupolkimessa. Sikäli ihmeellinen vika, ettei näkynyt edes merkkiliikkeen testereissä, eikä näkynyt vikakoodeissa.
Sinun tapauksessa merkkiliike paikallistanee vian , koska merkkivalokin syttyy. Liittyunee tuohon EGR toimintaan, koska sen toiminta liittyy juuri moottorijarrutukseen/kin.
MIten se on mahollista että Haisussa on vika? Eikös ne yleensä kehu niitä viattomiks? Taitaavat valehella.
Kaikki on aina mahdollista, koska joka automerkillä on suunnittelussaan omat lujuuskertoimet.
Omassa Hiacessa tosiaan kaasupoljin ei kestänyt kuin 400tkm ja vastuspinta kului vialliseksi siltä kohtaa kun moottorin kierrokset on n2000.....23000. Vesipumppu lie seuraava remontoimisen kohde, koska mittarissa on jo yli 470tkm.
Onneks nivelien ja voimansiirron lujuuskertyoimet on suunnittelija älynnyt suunnitella oikeilla kertoimilla ja ne ovat siten vielä hyvässä kunnossa.
No olipas yllätys ja kauan kestikin ennenkuin joku teräväpää tuli viisastelemaan.
Vakavia poikia näissä asioissa nuo hiase kuskit, ei paljo huumoria kestä...
30.03 oli surullinen päivä. Vein 212 t. ajetun, 85 mallisen , Käyttövarmimman auton ikinä, kierrätykseen. Taseessa sen arvo oli 1 € 24 centtiä. Voitto huimaava. 1149,76 euroa. Tekniikka kunnossa, katsastettu. 1. omistaja. Hieno ajettava kaupunkikortteleissa, joissa muutenkin meteliä, vaikka moottori vielä kehräsikin pehmeästi, vasta sisäänajettuna. Ei yhtään pummia katsastuksessa, never ever. Pelleissä oli kaunista rustiikkia ja retro--vintakea. Pelkkää empatiaani sen myin, kun Afrikassa menee vähän heikommin. Saavat sinne oivan kulkupelin ja muistavat meitä päivärukouksissaan. Pitkän tavaran kuljetuksessa se oli verraton. Keskipenkki alas ja kakkosneloset kojelaudan päälle. Monet yöt se joutui olemaan ulkosalla, erikoiskuljetusten johtoautona. Raumantien juhannuksessa telttana. Hiljattain hinasin sillä Volkkari-bussin pakkasen kourista. Valorauta oikeni, kun vedin sitä lusana perässä. Myönnän , että oli hiukan koomisen näköistä, mutta täytyyhän sitä auttaa heikompiaan. Lämmöllä.