..koska on vain kolme siskorv-makkaraa laitan nakkeja mutta nakki soppa on yleensä mauton..liotanko nakkini mausteliemessä ennen kun pistän soppaa..vai pitääkö netistäettii neuvoja? eikä täältä.. no mitä?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ja sinne tulinen pippuri
tulee liemesta maukasta :-)
..kyllä että jonk näk mausteliemessä käyttää että ei oo mitää nakin makua..mustapippuria tulee liemmeen kyllä..
se liemi pois keittoliemen vaikutuksesta
laita se mausteliemi suoraan keittoon tai painvastoin
jo on tuloksena keitto sulosointuinen :-)
..niin käy..ajattelin jos nakkimakkara imisi sisäänsä sen maun että kun sitä syö se ei maistu köyhältä nakilta vaan siskorv-makkaran veroiselta..ehkäpä pitää vain tehdä hyvä mausteliemmi suoraan soppaan ja antaa kypsyy tarpeeksi kauan..
Silppua keiton sekaan, antaa makua ja väriä.
..mustapippuri riittää..
alkoi silmiä kirvellä.....
tietysti aloin hinkkaamaan silmiä.....
polte laantui ehkä jo seuraavana päivänä.
paista nakinpalat pannussa oliiviöljyssä ja mausta chilillä,aromisuolalla ja jauhelihamausteella sekä lorauta päälle soijaa.sitten soppaan ja kasvissuikaleita ja lihaliemikuutioita pari kappaletta niin voe taevas notta on hyvvää.
ne tuo mehukkuutta ah niin maittavaan soppaan :-)
..tuosta tulevan maukasta joskin aika suolasta..
asioista on turha kiistellä,sanotaan...Mutta olen kuullut et siskonmakkarassa on sama massa kuin nakeissa..ne ovat vaan raakoja nakkeja..olisko totta vai tarua.
..maukkaampia siskorvit.. olet kuullu mutta oleko maistanu?
kun taas snakeissa se vaihtelee.. on maustepuolta kaytetty eritavoin..
jos tarkotat etta siskari olisi kuin maustamaton nakki.. se on hankala kysymys :-)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Siskonmakkara http://fi.wikipedia.org/wiki/Nakki
eri valmistajillakin vielä omat mausteet ja soppa on valmis,päättymätön keskustelu.
kylla siskarisoppa maistuisi! :-)
hyvää tiedäkkään kuin siskonmakkarasoppa, nam. Juu, kyllä nakeista tulee liian laimeaa, minä oon laittanut lihaliemikuutioita parikin kappaletta liemeen, että on tullut makua, edes siihen liemeen. Ite innostuin keittään kalasoppaa pakastekalasta, nam, että tuli maukasta, kun lorautin kala-vesi-peruna liemeen ruokakermaa purkin, pippureita, sopivasti suolaa ja kolme ruokalusikkaa ketsuppia ja 1/2 ruokalusikkaa voita, helppoa tehdä ja tosi hyvää tulee, liekö niksinä toi ketsuppi ja liemi saa kauniin värin.