mitäs tykkäätte moottorikelkasta,mie kävin jo ajeleen kelkalla nam tosi kiva,pöristellä kun on luntaaaaa
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
lumessa kuin ilman;)
Me ei täällä Kittilässä muutaku poroilla vaan... niitä täällä onkin pirusti...;)
Lapin kaamosaika..aina on pimeetä.Mutta onhan kai tunnelmallista ajella porolla tai nelivedolla revontulien valossa:))?
Hyvin tunnelmallista. Ja sekin on hianoo et jokapaikkaan on vaan se poronkusema, ihan sama mihin oot menossa;)
se poronkusema on kilometreissä?Noin suurinpiirtein..?
Joko osaat joihkata saameksi..;))?
emmä nyt just muista sitä ihan tarkasti;)
Jo vain mie joikhaan ja kovaa joikhaankin;)
Mut saamenkieli on loppujenlopuksi samanlaista ku kiinankieli... kumpaakaan ei tajua;)
Kyllä siinä lumi pöllyää kun mökin nurkalta vauhtia otan ja lasken mäkee kohti saunarantaa.
Rekkukin tykkää ja sitten takkatulen ääreen lämmittelemään... :•)
Rekun vesikelkan kyytiin? Ei oo Rekku arka poika;)
Ymmmh, kai se on poika?;)
Kyllä Rekku vesikelkan kyydistä tykkää, korvat vaan lepattaa kun kelkassa istuu ja lasketaan mäkeä.
Että onko Rekku poika? Käys katsomassa mörrin galleriassa Rekun kuvaa ja tutki sitä tarkemmin... :•)
sa sano vielä että savusauna wauuuu
ihana rekku koira,mulla iiris tyttö istuu kans kelkan ja pulkassa
mutta vesikelkalla lasketään mäkee, mahtuu siihen kyytiin koko pesue...
Savusaunapa hyvinkin. :•)
Onkos Iiris koiraelukka?
mä pääsen vasta ens kesänä savusaunaan mökille,arvaa miten ihana savusauna kun oikeen lämmittää ja sit venttaa pari kertaa heittää häkälöylyt ja menee vastan kanssa VOIKO OLLA MAAILMASSA PÅAREMPAA .OLET ONNELLINEN
Oliko se tosiaan ajokoira? Mä rakastan ajokoiria ja Rekku on kyllä rotunsa huippusuloinen edustaja;)
Ja olihan siellä koipien välissä pili...;)
Savusaunan lämmitys jo on niin kivaa. Kestää kauan lämmittää, mutta hyvää kannattaa odottaa...
Sitten kaksin pehmeisiin löylyihin ja se toinen ei ole Rekku. Rekku vahtii, että saadaan saunoa rauhassa...
Ilta kuluukin sitten takkatulen ääressä. :•)
eipä taida tietää Rekkukaan. On siinä ajokoiran näköö, mutta taitaa olla muutakin. Kolmet tohvelit on kesän jälkeen mörriltä syöny. Olisko se rodultaan vaikka tsetseenialainen tohvelintuhooja?
Vai pilin Rekun kuvasta löysit? Harvapa Rekun kuvaa noin tarkkaan katselee... :•)
olisin kattonu ellet sä olis nimenomaan kehottanu;)
No on siinä ainakin ajokoiraa suurinosa. Aivan ihana... ja sitä materiaalihävikkiä nyt yleensä aina tulee... pikkujuttuja kuitenkin;)
että näkeehän sen jo Rekun olemuksesta, että poika se on. En mä käskeny ihan niin tarkkaan sitä kuvaa tutkiskella. :•)
On Rekussa ajokoiraa selvästi. Materiaalihävikki hyvin pieni, ei syö seiniä, mansikoita kylläkin... :•)
niiskutan olen tosi kateellinen
yritän laittaa ens vkola kuvan mun galleriaan
jack-russelii ja lesothoo osasinkohan kirjoittaa oikein
mutta meidän kelkka on nyt vähän jumissa...ei lähde käyntiin.;)
Ihan hyötykäytös on meillä ollut, ei ole pöristelty huvin vuoksi.;)
mörrin vesikelkka ei koskaan jumita. Mitä nyt joskus suojasäällä jalasten alle nuoskalunta pakkautuu... :•)
arvaas oliko kiva metän keskellä lumihangilla ajella
olen kokeillut ja kaatunut kun olen niin vauhdinhurmassa ajanut alamäkee mitä korkeempi ja kapeempi sen parempi
kunhan ei puuhun aja.;)
Minä olen ajellut enemmän pelloilla ja järven jäällä...koska metsässä se menee meikäläisellä puuhun kuitenkin.;)
sillä tulee aika heikot latu-urat...jos niinkuin meinaa hiihdellä talvella.;)
Vesisuksia olen kokeillut jopa onnistuneesti...kun tässä kirjoittelen kerran.;))
puuhun ja aika kovaa,mut harjoittelen
väliin sen harjoittelun...vaikka kelkan puolesta saisi puihin ajaakin...semmoinen vanha veivattava rotisko, jossa ei hyvä mene piloille.:)
mut kokeile arvaa mikä ihana metän keskellä ajelet ja yrität sompailla kelkan kaa kieli keskellä suuta ja pam se on siinä