miksi teidän jumalanne lopetti käskyjensä sanelun pari vuosituhatta sitten. Eikö hänellä ole mitään sanottavaa esim. suomalaisille?
Kertokaapa kristinuskoiset
Kössönöm
21693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Niin ns.Jumalahan ei ole ikinä ollut missään tekemisissä Suomen kanssa! Koko Suomeahan ei edes mainita VTssä tai edes UTssä!
Repikää siitä!
Jeesus olisi Suomessa paleltanut kiveksensä siniseksi!
Suomea ei ole edes olemassa.
Eikö sillä ollut joku vaippa-systeemi.
"Jeesus olisi Suomessa paleltanut kiveksensä siniseksi!"
Ja aloitukseen, joku hihhuli kertoo kohta että raamattu on täydellinen, ja koskee kaikkia.
se on kumma juttu, että tämän jumalan sanelut loppuivat. Eikö uskovaisia koskaan kummastuta, että on ollut niin kauan ihan hiljaista. Eikö jumalalla ole enää mitään asiaa????
Jumala, joka on tehnyt ihmisen, antoi käyttöohjeen. Sen mukaan voi (tai olisi syytä) edelleenkin elää.
Ihminen ei ole muuttunut eikä Jumala ole muuttunut.
Uskiksethan väittävät että maapallo on n.6000v vanha! milläs ohjeilla uskikset elivät ne 4000 ensimmäistä vuotta? mitä moraalia he silloin seurasivat???? olivatko he omillaan!
Kestikö se tosiaan ns.Jumalalle 4000v sanella joku hölmö kirja! aika ristiriitaista jos ajattelee että raamattu väittää että Jumala loi maan 6-päiviässä! ja sitten lepäsi!
"Joka päivä jumala puhuu sinulle. Olet vain paaduttanut omantuntosi, etkä kuule hänen viestiään."
ts. et oo tarpeeksi seko
eivät ole ihan tätä päivää...
"Ihminen ei ole muuttunut eikä Jumala ole muuttunut."
Ihmisen ympäristö on kyllä muuttunut. Jumala on muuttunut aika paljonkin uuden ja vanhan testamentin välillä.
.. manuaaleista ei tästäkään saa mitään selvää. Kännösvirheitä on vilisemällä - eikä käytännön elämän kannalta mitään kunnon ohjeita.
"Otsasi hiessä sinun pitää leipäsi syömän." Häh?
Kössönöm taitaa jakaa käskyjä edelleen 24/7, tämä uraputki on uraohjukselle riittämätön, pitäisi
päästä ikuisuuteen puhumaan ateismista.
liian vaikean kysymyksen?
Meinaat että Raamattuun pitäisi lisätä tekstiä? Kuulu nyt edes kirkon sisälle ennenkuin alat päsmäröimään.
Kysyin, että eikö teitä ihmetytä ollenkaan, että ne jumalanne sanelut loppuivat aikapäiviä sitten?
kului myös tuhat vuotta jumalan pojan kuolemasta ennenkuin kirkko vaivautui Suomeen ja 1500 vuotta ennenkuin Amerikan mantereelle. Sen verran tuosta Raamatun modifioimisesta, että vielä 1200-luvulla ja todennäköisesti Gutenbergin päiviin asti on lisäilty tarinoita "pyhään" kirjaan.
Esimerkkinä vaikka tarina Jeesuksesta ja prostituoidusta.
Ei.
tarinan mukaan sanellut Moosekselle käskyjään ja ilmeistyi yhdelle jos toisellekin oorninkeja antamaan.
Kuten vaikkapa Nooalle. Kas tässä
http://www.youtube.com/watch?v=so9o3_daDZw
Tässä sulle pikkujoulurukous.
http://www.youtube.com/watch?v=7xNSgBkum7o
Jumala "puhuu" ihmisille tänäpäivänä Raamatun välityksellä,rukouksissa sekä Pyhän Hengen kautta.
Miksi ei kukaan enää kirjoita jumalan käskyjä paperille? Sori vaan, mutta tuo jumalan puhuminen nykypäivänä ei uppoa minuun. Silloin ennen muinoin saattoi upotakin tietämättömiin ihmisiin.
"Kristinuskon näkemyksen mukaan Raamattu on Jumalan ilmoitusta ja sisältää sanoman, jonka hän haluaa kertoa ihmiskunnalle. Hän haluaa ilmoittaa ihmiselle itsensä ja tiettyjä asioita maapallon, Israelin ja muiden kansojen historiasta, ihmisen syntisyydestä, sekä pelastuksesta Jeesuksen kautta. Pelastus on tie pois synnistä yhteyteen Jumalan kanssa.
Tämän vuoksi Raamatusta käytetään kristinuskossa myös nimitystä "Jumalan sana" — se kuvaa ajatusta siitä, että Jumala on inspiroinut Raamatun eri kirjojen kirjoittajia heidän kirjoitustyössään. Tällöin voidaan puhua joko sanainspiraatiosta, jolloin Jumala on ohjannut kirjoittajien työtä yksittäisiä sanavalintoja myöten, tai asiainspiraatiosta, jolloin Jumala on näyttänyt vain asiat joista tulee kirjoittaa. Kristinuskossa Raamatun ei kuitenkaan katsota olevan samalla tavalla syntynyt suoran ilmoituksen tuloksena kuten islamin Koraani, sillä kristinuskon näkemyksen mukaan varsinainen "Jumalan sana" (kreik. Logos) on Jeesus Kristus, Pyhän Kolminaisuuden toinen persoona."
- Sitä vaan, että jos tämä jumala olisi jotain ilmoitellut viime vuosina, niin miksi näitä juttuja ei ole kirjattu kansiin? Mikä estää?
yt-neuvotteluihin? Sitä on liikkeellä.
Miksi ei kukaan enää kirjoita jumalan käskyjä paperille?
Jumala on ilmoittanut Raamatussa ne käskyt, eikä ole enää nähnyt tarpeelliseksi niitä muuttaa tai päivittää.
JA löytyyhän Kristittyjen kirjoittamia kirjoja eri aihealueista, siltäkin löytyy sitä Jumalan "ilmoitusta" ihmisille.