Suomessa ei kaiketi koskaan lakata paheksumasta Neuvostoliiton toimia 1939-40 ja eivät ne mukavia tietysti olleetkaan.
Mutta minä ihmettelen vaan sitä että miksi samanlaiset toimet länsivaltain tekeminä eivät ole meillä koskaan herättäneet pahennusta.
Muistellaanpas paljonko länsivalloilla oli siirtomaita v. 1939. Montako itssenäistä valtiota oli Afrikassa ja Aasiassa siihen aikaan. Tai miksi on uhohdettu miten Ranska ja Hollanti itse miehityksestä vapauduttuaan heti sodan jälkeen lähettivät sotajoukkonsa Afrikkaan, Lähi-itään, Indokiinaan ja Indonesiaan orjuuttamaan paikallisia kansoja ja tappamaan niitä.
Ne eivät olleet mitenkään siis rikoksia tai vääriä tekoja, vai mitä? Miksi suomalaisten moraali on noin saamarin valikoivaa, että vain venäläiset tuomitaan, muut saavat tehdä aivan mitä haluavat eikä se ole koskaan väärin.
Ettekö te tajua, että valikoiva moraali on täysin arvotonta. Ei se ole moraalia ollenkaan.
Mutta minä ihmettelen vaan sitä että miksi samanlaiset toimet länsivaltain tekeminä eivät ole meillä koskaan herättäneet pahennusta.
Muistellaanpas paljonko länsivalloilla oli siirtomaita v. 1939. Montako itssenäistä valtiota oli Afrikassa ja Aasiassa siihen aikaan. Tai miksi on uhohdettu miten Ranska ja Hollanti itse miehityksestä vapauduttuaan heti sodan jälkeen lähettivät sotajoukkonsa Afrikkaan, Lähi-itään, Indokiinaan ja Indonesiaan orjuuttamaan paikallisia kansoja ja tappamaan niitä.
Ne eivät olleet mitenkään siis rikoksia tai vääriä tekoja, vai mitä? Miksi suomalaisten moraali on noin saamarin valikoivaa, että vain venäläiset tuomitaan, muut saavat tehdä aivan mitä haluavat eikä se ole koskaan väärin.
Ettekö te tajua, että valikoiva moraali on täysin arvotonta. Ei se ole moraalia ollenkaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
on paheksuttu. Ainakin ne, jotka hyväksyvät NL:n toiminnan ovat olleet suuna päänä moittimassa siirtomaavaltoja imperialismista ja sorrosta.Siinä on sivuuttetu kokonaan, että NL piti koko itäistä Eurooppaa siirtomaan asemassa.
Belgialaiset toimivat Kongossa äärimmäisen julmasti. Minä tuomitsen ne toimet, Leopold oli Belgian Stalin.
Belgialaiset tunnustavat rikoksensa. Saksalaiset pyytelevät anteeksi Hitlerin tekoja vieläkin. Venäjä hyökkäsi Suomeen 1939. Se on roistovaltio, joka ei tunnusta rikoksiaan. Toivottavasti tulevat sukupolvet muistavat Venäjän rikokset suomalaisia kohtaan.
----Venäjä hyökkäsi Suomeen 1939. Se on roistovaltio, joka ei tunnusta rikoksiaan.-----
puutollo. Tutkipas paljonko Ruotsi teki Suomen kansalle hallaa kun meinasi tapattaa omissa sotahulluissa seikkailuissaan Keski-Eurooppaan kaikki Suomen miehet ikävuosillta 15-60. Oletko kuullut jonkunlaista anteeksipyyntöä sieltäpäin? Tai onko pyytänyt anteeksi Saksalta kun 30-vuotisessa sodassa meinasi autioitua vähitellen koko Saksa?
Toisekseen, historian saatossa on sodittu kaikilla rajoilla ja kaikkien kansojen kesken. Miksi vain Venäjän pitäisi polvilleen langeten anoa naapureiltaan (tai oikeastaan vain meiltä suomalaisilta) armahdusta ja anteeksiantoa.
Saksan rikokset olivat sen verran suuret että niitä pitikin anteeksipyytää. Mutta oletko kuullut Ranskan pyytävän anteeksi rikoksiaan Indokiinassa, Algeriassa, Marokossa, jne? TAi onko Englanti anonut anteeksiantoa keneltäkään?=
Tai amerikkalaisten pyytävän anteeksi mielipuolisia siviilialueittan pommituksia Indokiinassa: Vietnam, Kambodsa, Laos, n. 1 milj. kuollutta siviiliä haavoittuneet päälle tuhotut kylät.
Eli olet juuri niitä, joittenka mielestä vain Venäjän KUULUU katua tekojaan. Länsivaltain ei kuuluisi mutta ihan hyvän hyvyyttään on joku niistä joskus pyytänyt anteeksi rikoksiaan.
Suomen kansaa 30 vuotisen sodan aikana. Oltiin ruotsalaisia vuoteen 1809 asti.
"Muistellaanpas paljonko länsivalloilla oli siirtomaita."
Miksi suomensuomalaiset historioitsijat eivät vieläkään uskalla kirjoittaa Ruotsin siirtomaavallasta Suomessa vuosilta 1300-1809.
Nyt on pakko lukea englantilaista ja saksalaista tutkimusta Suomen kohtaloista tuona aikana. Näissä tutkimuksissahan kirjoitetaan suorasukaisesti Ruotsin harjoittamasta raa'asta SIIRTOMAAVALLASTA Suomessa ja suomalaisia kohtaan - sellaista kummajaista kuin RUOTSI-SUOMI ei tunneta ko. tutkimuksissa.
RUOTSI-SUOMI taitaa olla samoja keksintöjä kuin toinen "kotimainen" kielikin?
Eräs kielipuolue koulututtaa Suomessa itselleen 5.000.000 aitosuomalaista PALVELIJOIKSEEN sillä muumikielellään.
Mihin 260.000 rantaruotsalaista tarvitsee sitten 5.000.000 palvelijaa?
Sehän tekee yli 19 palvelijaa per yksi rantaruotsalainen. Eikö vaan, korjatkaa, jos olen väärässä.
ruotsalaisen palvelijaksi niin syytä itseäsi. Minä en ole.
-----Venäjä hyökkäsi Suomeen 1939. Se on roistovaltio, joka ei tunnusta rikoksiaan. ----
Oikeistopässi hourailee. Venäjä on tunnustanut ja pyytänyt anteeksi Talvisotaa jo Jeltsinin aikana. Milloin Suomi on pyytänyt anteeksi 4 500 siviilin joukkosurmaa Petroskoissa Jatkosodan aikana ?
Tyyppi vastailee täällä 12 vuotta vanhoihin viesteihin.... huvinsa kullakin.
Anteeksipyynnöstä en tiedä, mutta suomalaisia tuomittiin ihmisoikeusrikkomuksista ja sotakorvauksia maksetiiin. NL ei korvannut Talvisodan jälkeen mitään, mutta hyvä, että anteeksi pyysi.
Minun puolestani nuo saisi riidanaiheina unohtaa. Historiana kirjoissa hyvä säilyttää ja lukea rajan molemmin puoiin.
Eipä ole sen jälkeen ja on alkanut muistella monia asioita entiseen neukkutapaan!
Hah, nyt vasta itsekin huomasin päivämäärän. Nooh, nostaahan tämäkin viesti ketjua. c",)
12 vuotta on historiassa lyhyt aika, sillä kun ei ole yläikärajaa.
-----Eipä ole sen jälkeen----
Mitä häh, pitäisikö neukun pyydellä Suomelta anteeksi samoja juttuja jatkuvasti, loputtomiin ? Kunhan Suomi pyytäisi edes sen ensimmäisen kerran.