Nyt on koko maassa plussakelejä ja lumesta ei juuri tietoakaan.
Ensi viikoksi on luvattu 1 ja 6 kelejä.
Ei siis syytä kuluttaa niitä nastarenkaita piloille vaan pistää kitkat tai kesärenkaat alle!
Joutuin!
Ensi viikoksi on luvattu 1 ja 6 kelejä.
Ei siis syytä kuluttaa niitä nastarenkaita piloille vaan pistää kitkat tai kesärenkaat alle!
Joutuin!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koko ajanhan mulla on ollu kesärenkaat alla... vaihdan talvirenkaat vasta sitten, kun tulee talvi ja talvirenkaita tarvitaan.
On ajeltu kesärenkailla läpi talvet 70 luvun alkupuolelle.Sillon se kurja laki voimaan että pitää olla Talvirenkaat autossa ja viellä lopetettiin mokomat vapaat nopeudet.Tässä kerron pienen tarinan on tositarina.Veljeni oli autokoulussa v 68 ja autokoulun opettajan kanssa liikenteessä.Veikka rattimies pienen ikäsä piiskasi ison Volvon huimaan 175km tuntinopeuteen ja vieressä atokoulun opettaja murahti vain "Jos pikkasen tota nopeutta lasketaisiin".Veikka ajoi loppumatkan 150km/H .Terveisiä veikalle jos luet tämän viestin.
Tosimies ei turhaan renkaita vaihtele,syksyllä ostaa nastapyöräät ja keväällä revittää piikit pois,kunnon kone ja vähän kenkää,nastat irtoaa,seuraavana syksyna taas uutta alle.
Tulee halvemmaksi kuin jatkuva vaihtaminen eikä tarvitse kaksia vanteita,säästää siinäkin.
Ostat syssyllä kitkat ja ajat niillä talven ja sit kesän.. kesän jälkeen tulee taas syksy ja..
NÄMÄ ON NIITÄ SAMOJA HEMMOJA, JOTKA LIUKASTELEE ENSILUMILLA. (tai ei ne oikeesti liukastele kun ne on maailman parhaita kuljettajia).
SÄÄSTÄMISEN TOIVOSSA RAUKAT KUN EIVÄT OLE MALTTANEET AJOISSA VAIHTAA NASTARENKAITA AUTOIHINSA. KUITENKIN NÄISSÄ SAMOISSA AUTOISSA VIELÄ KESÄKUUSSAKIN NASTAT ROPISEE AUTON ALLA (jos autosta ensiliukkaiden jälkeen on mitään jäljellä). SE SIITÄ SÄÄSTÖSTÄ :D
Kitkoilla seisottiin jo aiheuttamassanne ruuhkassa kun ensilumien aikaan oli ketjukolareita ja ojaanajoja runsaasti. Samat kitkat olivat alla jäisillä sivuteillä ajaessa ja nyt paljaalla asvaltilla.
Ajakaa kelin mukaan niin pärjäätte renkailla kuin renkailla.
EI KULU RENKAAT EIKÄ NASTAT.
Jarrulevyillä, ei kulu nastat, renkaat tai vanteet.