Kundi urputti

Yks kundi urputti mulle vaikka mitä, kun jätin autoni bensatankille siksi aikaa, kun kävin maksamassa kassalla.

Saanko siirtää auton pois tankilta ennen maksamista?

Ja onko väliä mihin sen siirrän?
10768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei kyllä ole normikäytännön mukaista siirtää autoa mihinkään ennen kuin bensat on maksettu. Toki ajattelevainen autoilija siirtyy heti maksun jälkeen syrjemmälle pissapoikaa täyttämään yms. mikäli asemalla on ruuhkaa.

Itse keksin kerran tankkaamaan & kahville pysähdyttyäni siirtään auton heti tankkauksen jälkeen pois, välttyäkseni ravaamasta edestakaisin (maksu -> auto parkkiin -> kahville) ison huoltoaseman parkkikentällä. Myyjän yllättynyt kommentti "ai, sä et livistänytkään" pikkuisen hätkäytti. Nykyään alkaa ilmeisesti olla varsin yleinen muoti "lainata" bensaa, kun auto on "pakko" olla, vaikkei olisi varaakaan.

Äänestä
  • No meillä paikallisella TB:llä (LUK Oil) on ihan kyltti,
    [siirrä autosi tankattuasi].

    Äänestä

  • käytäntö kirjoitti:

    No meillä paikallisella TB:llä (LUK Oil) on ihan kyltti,
    [siirrä autosi tankattuasi].

    jos tuollainen kyltti löytyy, niin ei tule mitään ikäviä väärinkäsityksiä. En ole kyllä koskaan nähnyt, mutta tankkaankin melkein pelkästään kylmäasemilla koska siellä näyttää aina olevan edullisinta.

    Äänestä

Järjenkäyttö on sallittua. Pääsääntöisesti auto tietenkin pois tukkimasta muiden pääsyä mittarille. Jos huoltiksen pihassa on useita vapaita tankkauspisteitä voi sen auton tietenkin jättää siihen, jos vain käy maksamassa ja sitten äkkiä pois. Jos on tarkoitus samalla käydä kahvilla ja kusella, silloin ilman muuta pois. Jos pihalla on jo valmiiksi muitakin tankkaajia jonoksi asti, auto heti pois ja tilaa seuraavalle. Ei sitä naapuritontille asti tarvitse siirtää. Kunhan ajaa sen pois siitä mittarilta lähimpään paikkaan missä ei ole tukkeena. Ei se niin vaikeaa ole.

Äänestä

siirrä ja olen todennut etteivät kovin monet muutkaan siirrä,voit kyllä siirtää jos haluat,kyllä minä kesäisin motarin siirrän mut silloin yleensä käyn samalla kahvilla niin ei tarvii sit ettistakas travata

Äänestä
  • Yleensä vain automaatista bensiinin. Joskus harvoin ostan niin, että käyn sisällä maksamassa. Eipä tarvii miettiä tuollaisia auton siirtoja.

    Äänestä

on kyltit "siirräthän autosi pois mittarikentältä tankkauksen jälkeen"?
Siksi että se katiska siirrettäisiin pois siitä mittarikentältä tankkauksen jälkeen. Ja miksikö näin tehdään? Siksi että se seuraava pääsee tankkaamaan. Se on asiakkaan tehtävä katsoa tankkauksen päätteeksi paljonko sitä menovettä meni ja kertoa se sitten kassatädille jotta hän osaa koneelta kuitata oikean tankkaustapahtuman.
Kamerat ovat sitten niitä varten jos joku tankkaus jää maksamatta.
Ai niin, mihin se auto sitten siirretään? Olisiko parkkiruutu kenties mitään? Näin talvella niitä viivoja ei tietysti näe, mutta kun tähtää sinne suuntaan missä niitä muitakin autoja seisoo niin hyvä tulee.
Täällä meillä "maalla" homma toimii hyvin, en tiedä kuinka siellä kaupungissa. Vaikka äkkiseltään luulisi että se olisikin toisin päin.

Äänestä
  • Kaupungissa tuntuisi tuota huoltamokapasiteettia olevan sen verran reilusti, että ihan ruuhkahuippuja (oikeastaan siinä 16-17 välillä) vapaita mittareita on koko ajan melkeinpä joka asemalla.

    Itse käytän ns. järkeäni. Jos vapaita mittareita jokaiselle laadulle jota mittaristani saa löytyy pari kappaletta tankkauksen jälkeen, mitä sitä autoa turhaan ylimääräistä siirtelemään. Se on 15 sekuntia, kun käy sisällä maksamassa ja tulee takaisin.

    Sitten tilanne tietysti eri, jos on muutakin asiaa sisälle, tai jonoa takaa löytyy.

    Äänestä

  • The Rat kirjoitti:

    Kaupungissa tuntuisi tuota huoltamokapasiteettia olevan sen verran reilusti, että ihan ruuhkahuippuja (oikeastaan siinä 16-17 välillä) vapaita mittareita on koko ajan melkeinpä joka asemalla.

    Itse käytän ns. järkeäni. Jos vapaita mittareita jokaiselle laadulle jota mittaristani saa löytyy pari kappaletta tankkauksen jälkeen, mitä sitä autoa turhaan ylimääräistä siirtelemään. Se on 15 sekuntia, kun käy sisällä maksamassa ja tulee takaisin.

    Sitten tilanne tietysti eri, jos on muutakin asiaa sisälle, tai jonoa takaa löytyy.

    muilta asiakkailta, sanon että käyn/kävin maksamassa, josurputtaa lisää, käsken hakeutua hoitoon, Jos alkaa henkilökunta urputtaa, niin sanon, että jos ei rahani heille kelpaa, ei mullekaan niiden aineet. Nykyäänhän lähellä muitakin asemia. Törkeyden huippu laittaa lappuu
    mittarille joka käskeä siirtämään, eihän kukaan sitä autoa mittarille jätä kahvittelun ajaksi muutenkaan. Yhdellä kyseisen lapun näin, ja muutkin jätti siitä huolimatta maksun ajaksi, eli se tarkoittaa juri sitä, että ei jätetä turhaan seisomaan siihen,, eli esim. kahvin tai nesteen lisäyksen ajaksi.

    Äänestä

Kertyy niin fiksu siirtää autonsa ja MULKKU EI SIIRRÄ, luonnollisesti :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksoin kassalla kirjoitti:

Yks kundi urputti mulle vaikka mitä, kun jätin autoni bensatankille siksi aikaa, kun kävin maksamassa kassalla.

Saanko siirtää auton pois tankilta ennen maksamista?

Ja onko väliä mihin sen siirrän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu