Mitkä ovat raskauden ensioireet?
Ja koska ne ilmenevät?
Olen paniikissa...
ja mihin asti voi tehdä raskaudenkeskeytyksen?
Ja koska ne ilmenevät?
Olen paniikissa...
ja mihin asti voi tehdä raskaudenkeskeytyksen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Abortti on tehtävä ennen 12. raskausviikkoa. Yhdeksännelle raskausviikolle asti voidaan valita joko lääkkeellinen keskeytys tai imukaavinta, viikoilla 9–12 imukaavinta ja raskausviikon 12 jälkeen ainoastaan lääkkeellisesti käynnistetty synnytys.
Oletko AIVAN varma abortista? Sikiö on kuitenkin jo elävä olento.
tehdä viikkojen 12 jälkeenkin...
on kuukautisten poisjäänti, tosin joillakin tulee vielä ns. valekuukautiset/sia.
Joillakin ei ole mitään oireita, toisilla pahoinvointia, väsymystä, rintojen arkuutta jne.
Keskeytyksestä saat tietoa googlaamalla tai vaikkapa Abortti-palstalta.
Tee testi jos epäilet raskautta, sillä se selviää.
Saako raskaustestejä apteekista ihan helposti ostettua?? ja mitä merkkiä suosittelette??
apua...
vai kannattaako tilata aika lääkäriltä?
mitä maksaa ja mitä he siellä tekevät?
minulla on ollut viikko vuotoa, normaalista vähän poikkeavaa, mutta se voi johtua myös jälkiehkäisypillerin vaikutuksesta??
en tiedä...olen niin paniikissa.
Raskaustestin voi käydä hakemassa apteekista hyvin helposti. Siellä ne ovat hyllyssä. Raskaustestejä saa myös hyvin varustetuista ruokakaupoista/marketeista. Ovat samassa paikassa kuin kondomit. Ihan sama mitä merkkiä otat, kaikki ovat yhtä luotettavia. Apteekin henkilökunta kyllä tulee kysymään sinulta tarkemmin luultavasti heti kun astut apteekkiin sisään. He osaavat sitten neuvoa enemmänkin sinua testin tekemisessä.
Voit toki tilata ajan lääkäriltäkin, mutta käyttävät ihan samoja pissatestejä terveyskeskuksessakin kuin mitä voit itse ostaa apteekista. Raskaustestiä varten pissaat purkkiin ja jätät purkin labraan tutkittavaksi. Sitten joko soittelet itse tuloksien perään tai soittavat sinulle. Ei maksa mitään.
Tietysti jälkiehkäisy voi aiheuttaa normaalista poikkeavaa vuotoa. Tämä tieto löytyy kyllä sieltä pakkausselosteesta. Sieltä löytyy myös tieto muista sivuvaikutuksista kuten kuukautisten myöhästymisestä. Ei oo mitään ihan kevyitä pillereitä ne. Voivat pahimmillaan pistää kierron ihan vituiksi useaksi kuukaudeksi. Luithan sen pakkausselosteen ennen jälkiehkäisyn ottamista?
Miksi olet alkannut harrastamaan seksiä, jos et edes ymmärrä ehkäisystä tai raskaaksi tulon mahdollisuudesta mitään. Toivottavasti sentään tiedät, miten sukupuolitaudit tarttuvat eli suojaamattomassa seksissä, suuseksissä, anaaliseksissä, normaalissa yhdynnässä sekä kosketustartuntana alasti halailtaessa, suudellessa jne.
Tästä lähin kondomit aina käyttöön vai mitä? Pillereitä ei pidä hankkia, jos ei ymmärrä mitään sukupuolitautien tarttumisesta, eikä ole vakituisessa pitkäkestoisessa suhteessa.
http://www.nuortenlaturi.fi/tietoaarkeen/ihmissuhteet/sukupuolitaudit