Buddhistis-marxilainen uskonto

Haluaiskos otsikon mukaisen uskontokunnan perustaja kertoa hieman uskonnostaan? Seuraavat asiat askarruttavat:

- oletko saanut virallisen uskontokunnan aseman SUomessa

- paljonko kirkossasi on jäseniä

- lyhennelmä uskonnon perusteista

Uskonnon kotisivuista en saanut mitään tolkkua. Sivujen selkeyttäminen olisi paikallaan, jos etsit uusia jäseniä. Kiitos jos viitsit vastata kysymyksiini!
3350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olis kiva juu saada vähä infoo ni vois alkaa harkita liittymistä. ..

Äänestä

Olen mainitsemanne Buddhistis-Marxilaisen uskonnon sekä Silver-Kristuksen Toisen Tulemuksen ja Nooan Tulvan Kirkon perustaja. Jotta saisi virallisen uskontokunnan aseman, eli rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan aseman Suomessa, siihen tarvitaan perustajajäseniksi vähintään 20 kpl täysi-ikäisiä Suomen kansalaisia, jotka allekirjoittavat uskonnon perustamisasiakirjan, joka lähetetään Patentti- ja Rekisterihallituksen hyväksyttäväksi.

Uskonnollisen yhdyskunnan säännöt, aate ja toiminta eivät saa loukata lakeja tai hyviä tapoja. Lisäksi perustajajäsenten ei pidä kuulua samalla johonkin muuhun uskonnolliseen yhdyskuntaan, kuten esim. luterilaiseen tai ortodoksiseen kirkkoon, vaan niistä on erottava ennen liittymistä uuteen yhdyskuntaan.

Koetin viime kesänä aloittaa toiminnan virallisesti siten, että lähetin Patentti- ja Rekisterihallitukselle toiminimihakemuksen toiminnastani, ja silloin siihen olisi riittänyt alkajaisiksi vain yksi perustaja, eli minä, mutta he palauttivat hakemukseni vedoten siihen, että toiminimi perustetaan vain puhtaasti liiketaloudellisilla perusteilla, ja uskonto perustetaan aatteelliselle toiminnalle, jonka ei tarvitse tuottaa taloudellista hyötyä, joten hakemukseni hylättiin.

Kirkkoni ei siis ole rekisteröity vielä missään, koska en ole löytänyt tarvittavia kahtakymmentä henkilöä mukaan perustajajäseniksi. Mutta ei se oikeastaan tässä vaiheessa haittaakaan, koska kuka tahansa saa perustaa uskonnollisen yhteisön ilman mitään virallista rekisteröitymistä. Ei edes ry:tä, eli rekisteröityä yhdistystä, tarvitse perustaa, vaan Suomen perustuslaissa olevan kansalaisten sanan-, uskonnon- ja kokoontumisvapauden nojalla vapaiden uskonnollisten suuntausten toiminnan ei tarvitse ollakaan viranomaisvalvonnassa.

Uskontoni perusperiaatteet luettelen tässä alla, ja noudatan itse omia sääntöjäni, mutta en tietenkään voi vaatia ketään muuta niitä noudattamaan, paitsi jos saan joskus hankituksi maaseudulta temppelifarmin, jonne muuttaisi joitakin jäseniä, niin silloin farmilla luonnollisesti olisi noudatettava näitä sääntöjä, jotka ovat yleismaailmallisia ja samankaltaisia kaikissa suurten maailmanuskontojen luostarijärjestelmissä:


1. Luopuminen alkoholista ja huumeista sekä ryhtyminen kasvissyöjäksi (laktovegetaristiksi).

2. Luopuminen kaikesta seksuaalisesta kanssakäymisestä partnerin tai partnereiden kanssa, olipa suhde sitten avioliitto, avoliitto tai irtosuhde.

3. Luopuminen väkivaltaisesta ja aggressiivisesta käyttäytymisestä.

4. Luopuminen politiikkaan osallistumisesta.


Joku sanoi aivan oikein tuolla jossain aiemman viestiketjun kirjoituksessaan jotakuinkin sensuuntaista, että kristinusko oli alunperin vain hyvin pienen ryhmän juttu. Samaa uskon minäkin omassa unelmassani perustaa uususkonnollinen temppelifarmi - se tulee joka tapauksessa olemaan vain hyvin pienen ryhmän juttu, koska suurinta osaa kansasta se ei todellakaan tule kiinnostamaan lainkaan, johtuen juuri tosiseikasta, että luostarisääntöjä on noudatettava, mikäli mielii yhteisön jäseneksi.

Laitanpa tähän hyvän videon, josta käy ilmi, minkälainen tunne tulee olemaan uususkontoni tulevilla harvoilla jäsenillä, kun lopulta löydämme temppelifarmille tontin maaseudulta. Lopulta kysymys on aikaisemmissa elämissä ystävinä olleiden ja nykyisessä elämässä toisensa löytäneiden ilo, kun tavataan uudelleen ja voidaan aloittaa uusi elämä Uudessa Maailmassa Henkisenä Perheenä. Videolla Kolumbus löytää Uuden Mantereen vuonna 1492:

http://www.youtube.com/watch?v=FYeQWlCDJRw

Äänestä
  • Siellä sitä sitten nuoret pojat kirmailisivat puolialasti karviaismarjapuskien ympärillä, ja Tulva-kirkon perustaja yhdessä Silverin kanssa toljottaisivat näkyä nahka-kynttilät kourissaan. Fiilis olisi kuin Kolumbuksella Uuden mantereen edessä, hahahahahah.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FM-KTM kirjoitti:

Haluaiskos otsikon mukaisen uskontokunnan perustaja kertoa hieman uskonnostaan? Seuraavat asiat askarruttavat:

- oletko saanut virallisen uskontokunnan aseman SUomessa

- paljonko kirkossasi on jäseniä

- lyhennelmä uskonnon perusteista

Uskonnon kotisivuista en saanut mitään tolkkua. Sivujen selkeyttäminen olisi paikallaan, jos etsit uusia jäseniä. Kiitos jos viitsit vastata kysymyksiini!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu